Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Powoduje, że osoby cierpiące na to schorzenie spotykają się z codziennymi problemami w relacjach międzyludzkich.
Jak dużo jest autystów wśród nas? Dlaczego można i warto osoby autystyczne zaktywizować zawodowo? Szukając praktycznej odpowiedzi na te pytania powstała Fundacja AsperIT, o której pisaliśmy już w naszym portalu. Jej założyciele piszą o sobie: Uruchamiając projekt asperIT chcieliśmy połączyć nasze doświadczenie w branży IT z potrzebą działania odpowiedzialnego społecznie. Inicjatywa skierowana jest do osób z zespołem Aspegera i wysokofunkcjonującym autyzmem.
AsperIT ma za sobą 330 godzin przeprowadzonych szkoleń stacjonarnych i webinarów, 4 zakończone sukcesem edycje projektu i blisko 50 beneficjentów, którzy ukończyli szkolenia. Miejscem działania fundacji jest Wrocław i Warszawa. Osoby, które osiągną status absolwenta AsperIT znajdują się na rynku pracy w sektorze IT. Na powyższe pytania oraz o pracy fundacji odpowiadają nam Jacek Śmigiel, Tomasz Jasiński i Błażej Knapik z Fundacji AsperIT. Zobacz nasze video.
Dla osób z autyzmem współpraca z Fundacją AsperIT to często życiowa szansa na lepsze życie. Przyjęte tu metody pracy edukacyjnej otwierają realne szanse, aby osoby autystyczne znalazły swoje miejsce na wymagającym rynku pracy w sektorze IT.
Dariusz Nowakowski
Komentowane 2