fot. zygmuntkrauze.com

Drugi weekend października w Operze Wrocławskiej upłynie pod znakiem obchodów jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej Zygmunta Krauzego. Kompozytor, pianista, pedagog, animator życia muzycznego – Krauze przez lata dał się poznać jako wszechstronny artysta, który w swojej działalności przekraczał granice gatunkowe, stąd np. jego inspiracja malarstwem Władysława Strzemińskiego w tworzeniu muzyki unistycznej.

Jest autorem pięciu oper, a także wielu utworów symfonicznych i koncertów instrumentalnych. Do współpracy zapraszał również architektów, tworząc instalacje muzyczno-przestrzenne m.in. w Polsce, Austrii oraz Francji.

Komponowanie muzyki to nieustanna praca – patrzenie na ludzi i na naturę, która nas otacza. Dla mnie najważniejsze jest szukanie inspiracji, słuchanie muzyki, łączenie tego razem. – powiedział Zygmunt Krauze.

Rok 2021 to czas szczególnych rocznic: prócz 60-lecia pracy artystycznej  Zygmunta Krauzego, obchodzimy 10-lecie powstania opery Pułapka jego autorstwa, powstałej na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza – wybitnego wrocławskiego poety, którego 100-lecie urodzin obchodzimy 9 października.

,,Pułapka Różewicza – tekst mądry, genialny, przywołujący pamięć o tym wielkim pisarzu Franzu Kafce i pokazujący prawdę o ludziach. Wersja koncertowa jest trochę skrócona, ale wszystkie ważne elementy będą w tym wykonaniu zawarte.

W tym roku 25 mln złotych na WBO, w przyszłym jeszcze więcej – jak głosować? [WIDEO]

Poprzedni artykuł

Ślęza Wrocław zagra z Górnikiem Zabrze w 1/16 finału Pucharu Polski. Podolski na Kłokoczycach!

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.