Jest lato, krwi znowu brakuje, a jest niezbędna do ratowania życia. Krew możesz oddać w krwiobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Już w piątek znajdziesz go pod Magnolia Park.

Akcja ma duże znaczenie. Zebrana krew jest potrzebna m.in. do leczenia poważnych chorób onkologicznych, pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych i w wielu innych sytuacjach ratowania życia. – Lato to okres, kiedy występują niedobory krwi. Potrzebne są wszystkie grupy, a obecnie przede wszystkim minusowe, w tym szczególnie 0 Rh-. Serdecznie zapraszamy wszystkich krwiodawców – mówi Monika Kopeć, specjalistka ds. promocji z RCKiK. Jak dodaje, 0 Rh- to grupa stosunkowo rzadka: ma ją tylko 6 na 100 Polaków, a można ją przetoczyć każdemu.

Krwiobus RCKiK zaparkuje w najbliższy piątek pod Magnolia Park, w miejscu łatwo i szybko dostępnym, na parkingu przy wejściu od strony ul. Legnickiej. Krew można oddawać w godzinach od 9.00 do 13.00. Podczas jednej akcji wyjazdowej pod Magnolia Park udaje się zebrać nawet kilkanaście litrów. Niedawno, w ramach Miasteczka Zdrowia, przed krwiobusem ustawiały się nawet kolejki. – Wspieramy RCKiK od lat. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotne są takie akcje. Cieszymy się, że wrocławianie chętnie korzystają z możliwości oddania krwi w krwiobusie. Gorąco do tego zachęcamy – podkreśla Joanna Sawośko-Duda z Multi Poland, dyrektor centrum handlowego Magnolia Park.

Kto może oddać krew?

Każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat (trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty), o wadze ciała powyżej 50 kg. By zostać krwiodawcą, nie jest wymagane szczepienie przeciw koronawirusowi, nie trzeba też mieć aktualnego testu. Wynika to z faktu, że wirus przenosi się tylko drogą kropelkową. Ważna informacja dla osób, które niedawno się zaszczepiły lub zamierzają to zrobić: krew oddać można 48 godzin po przyjęciu szczepionek Pfizer lub Moderna, a 14 dni po szczepieniu szczepionką wektorową. By oddać krew, wystarczy niecałe 8 minut. Cały proces – w zależności od zainteresowania dawców – może potrwać od 30 do maksymalnie 40 minut. Następna okazja, by skorzystać z krwiobusu już niedługo. Kolejną zbiórkę pod Magnolia Park zaplanowano na 9 sierpnia.

Apel dolnośląskich sędziów do Sądu Najwyższego. Na liście już ponad 200 nazwisk

Poprzedni artykuł

“Bekacz” z Wrocławia znowu stanął przed sądem – zeznania pokrzywdzonych kobiet

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.