WRO-TA, czyli Wrocławskie Zabytkowe Linie Turystyczne, to jedna z największych atrakcji Wrocławia w sezonie wakacyjnym. Zabytkowe tramwaje i autobusy będą kursować po stolicy Dolnego Śląska od 29 maja do 4 września, łącząc najważniejsze atrakcje turystyczne. Prócz przejazdu zabytkowym pojazdem będzie można dowiedzieć się co nieco o mijanych zabytkach. Poniżej znajdują się szczegółowe informacje, m.in. rozkłady jazdy, trasy oraz cennik biletów.
Wrocławskie Linie Turystyczne – trasy i rozkład jazdy
Zabytkowa linia autobusowa (oznaczona „A”) oraz zabytkowa linia tramwajowa (oznaczona „T”) to świetny sposób na poznanie zabytków i atrakcji Wrocławia. Wrocławskie linie turystyczne kursują w soboty, niedziele i święta od 2 lipca do 4 września.
By przejechać się zabytkowym tramwajem lub autobusem, najlepiej przyjść na pl. Teatralny, gdzie obie linie się spotykają. Wiekowe pojazdy odjeżdżają stąd między południem a godz. 18.15, nawet co kwadrans. Linia tramwajowa łączy Operę z parkiem Szczytnickim i otoczeniem Hali Stulecia, zaś autobusową można dostać się m.in. do Centrum Historii Zajezdnia i Hydropolis. Ciekawostką jest, że zabytkowe autobusy jadą ulicą Szewską, gdzie obecnie na co dzień spotykamy tylko tramwaje.
Szczegółowy rozkład linii, aktualne schematy i komunikaty można znaleźć na stronie internetowej Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego. Warto śledzić zamieszczane tam informacje, gdyż – ze względu na wakacyjne remonty torowisk, m.in. przy Moście Zwierzynieckim – trasa linii tramwajowej T ulega częstym zmianom. Trasa linii autobusowej A będzie stała przez cały sezon. Warto też śledzić profil Wrocławskich Linii Turystycznych na Facebooku.
Wrocławskie Linie Turystyczne są obsługiwane przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, MPK Wrocław oraz Centrum Historii Zajezdnia.

Wrocławskie Linie Turystyczne – przewodnicy i nocne kursy
Na niektórych kursach linii T, obsługiwanych przez TMW, podczas przejazdu licencjonowany przewodnik będzie opowiadał o mijanych zabytkach i innych atrakcjach miasta. Ciekawym urozmaiceniem oferty będą kursy nocne po trasach, które połączą szczególnie widowiskowo podświetlone zabytki. Kursy te będą odbywać się w wybrane soboty (9.07., 23.07., 6.08., 20.08.). By przejechać się wiekowym składem po nocnym Wrocławiu, trzeba przyjść na pl. Teatralny na godz. 22.00 i 23.00. Kursy nocne nie zatrzymują się na mijanych przystankach.
– Wrocław jest miastem, które można zwiedzać szlakiem zabytków, krasnali, wielu mostów, a można je zwiedzać szlakiem wrocławskich torowisk. Cieszymy się, że jako MPK możemy być częścią tego projektu – mówił Aleksander Łoś, MPK Wrocław.
Wrocławskie Linie Turystyczne – ceny biletów
Bilety na Wrocławskie Linie Turystyczne można nabyć u konduktorów, którzy – tak jak dawniej – są obecni w wiekowych tramwajach i autobusach. Bilet normalny na przejazd jednorazowy (dowolna trasa) kosztuje 4,60 zł, a bilet ulgowy jednorazowy (dowolna trasa) kosztuje 2,30 zł. Warto wiedzieć, że ważne są także wszystkie bilety obowiązujące w taryfie miejskiej, które zostaną wcześniej aktywowane lub skasowane.