Sejmik udzielił zarządowi województwa dolnośląskiego absolutorium za wykonanie budżetu w 2018 roku. Omawiany była – po raz pierwszy po zmianach w prawie samorządowym – raport o stanie województwa. Jego przyjęcie przez większość radnych oznacza wotum zaufania dla zarządu.

Ubiegłoroczne dochody województwa dolnośląskiego wyniosły ponad 1,25 mld zł, zaś wydatki to kwota nieco ponad 1,15 mld zł. Nadwyżka budżetowa z roku 2018 wynosi więc 104 mln zł, a 240 mln zł to kwota nadwyżki operacyjnej. Zmniejszyło się zadłużenie, które w 2014 r. oscylowało wokół 776 mln zł, a po 2018 r. spadło do wartości 610 mln zł.

Ponad 533 mln zł wydano przez cały 2018 r. na inwestycje w infrastrukturę drogową i kolejową. Największą z nich była budowa dojazdu do mostu na Odrze w Brzegu Dolnym. Koszt tego zadania to 30 mln zł.  Spore nakłady samorząd wojewódzki przeznaczył na utrzymanie 17 instytucji kultury w całym regionie dofinansowanie modernizacji Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu oraz unowocześnienie zaplecza scenicznego Opery Wrocławskiej. Łącznie do sektora kultury skierowano prawie 105 mln zł.  Blisko 100 mln zł wyniosły wydatki na edukację i naukę, ponad 90 mln zł na rozwój regionalny. Na ochronę zdrowia przeznaczono około 70 mln zł, z czego kwotą 5 mln zł wsparto budowę Ośrodka Profilaktyki, Diagnostyki i Terapii Nowotworów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, a ponad 3 mln zł dotacji trafiły do Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc na zakup nowego sprzętu i modernizację oddziałów.

W trakcie sesji sejmiku, która odbyła się w minioną środę, po raz pierwszy odbyła się również debata o stanie województwa. Punktem wyjściowym do dyskusji był zaprezentowany przez marszałka Cezarego Przybylskiego raport, dotyczący pracy zarządu w kontekście realizacji programów, strategii, polityk, uchwał sejmiku województwa i budżetu obywatelskiego w 2018 roku. To pierwsze tego typu opracowanie, przygotowane w związku z nowymi zapisami w ustawie o samorządzie województwa.

Dokument, na 150 stronach, zawiera najistotniejsze i opracowane syntetycznie informacje na temat zarządzania województwem, działalności zarządu oraz realizacji zadań w 2018 r. ze szczególnym uwzględnieniem projektów zrealizowanych lub prowadzonych z udziałem środków Unii Europejskiej. Jeśli chcesz przeczytać cały RAPORT – kliknij TUTAJ.

Krzyczał, że chce dojechać do Wrocławia – dewastował, kradł i był agresywny

Poprzedni artykuł

Lasery i fajerwerki będą, choć prezydent mówił, że nie zgodzi się – show na Polach Marsowych już za tydzień

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.