Blisko WrocławiaWideo/Galerie

Znaleziska z kapsuły i pierwsze polskie zdanie – zobacz to na własne oczy [VIDEO]

0

Pieszo – 12 godzin, rowerem prawie 4 godziny, samochodem nieco ponad godzinę. Takie odległości dzielą wrocławian od bardzo ciekawego miejsca na Dolnym Śląsku, jakim są Ziębice i Henryków. Dlaczego warto się tam udać, gdy już okoliczności pozwalają nam planować wycieczki po okolicy?

Motywować może na przykład niezwykle cenne odkrycie w Ziębicach. Odnaleziono dokumenty z okresu budowy kościoła. Znalazły się tam także monety z końca XVIII wieku. W ubiegłym tygodniu w ziębickim magistracie dokonano oględzin dokumentów i otwarcia kapsuły czasu, którą odkryto podczas remontu byłego kościoła ewangelickiego w Ziębicach. W szczelnie zamkniętej kapsule doskonale zachowały się m.in.: dokumenty datowane na rok 1797. Dokumenty papierowe do analizy i badań zostały przekazane do Archiwum Państwowego. Monety zostaną zinwentaryzowane i opisane i trafią najpewniej do naszego muzeum

Burmistrz Ziębice Mariusz Szpilarewicz, zdecydował się pokazać światu to znalezisko i opowiedział nam jak doszło do tego odkrycia? Znaleziska pomogą dalej odkrywać historię kościoła i zapewne rozświetlić wiedzę o historii miasta, a być może całego regionu. Są bowiem w bardzo dobrym stanie fizycznym, o czym mówi wicestarosta ząbkowicki Waldemar Wieja. O treści i znaczeniu odkrytych w kapsule dokumentów opowiada Krystyna Wilczyńska z Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Zobacz nasze video.

Cenne precjoza przejdą konserwację, zanim zobaczyć je będą mogli pasjonaci przeszłości Gmina Ziębice znów ma powody do radości. To doskonała okazja do promowania miasta i gminy, w której nie brakuje wielu interesujących miejsc. W położonym nieopodal Henrykowie możemy zobaczyć replikę księgi henrykowskiej. To właśnie w niej zostało zapisane pierwsze zdanie w języku polskim. Oczy zachwyca piękny kompleks klasztoru ojców cystersów położony w malowniczej dolinie.

Jak zatem widać Ziębice nadal skrywają przed nami jeszcze wiele tajemnic. Będzie zatem jeszcze wiele okazji, by tu wracać.

Dariusz Nowakowski

Hulajnogi wrocławskie w nowym wydaniu – służba zdrowia jeździ bezpłatnie

Poprzedni artykuł

43 lata temu Śląsk zdobył mistrzostwo Polski – cofnijmy się w czasie do tych pięknych chwil

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.