Wrocławianie są zachęcani do skorzystania z dofinansowań w ramach programów KAWKA Plus oraz Termo KAWKA. Wszelkie informacje i procedury formalne są do załatwienia bez konieczności wizyty w urzędzie.

W związku z obowiązującym stanem epidemii, mieszkańcy mogą podpisywać umowy na dofinansowania przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa, w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu budynku Urzędu Miasta przy ul. Hubskiej 8-16. Tylko w ubiegłym tygodnia podpisano w ten sposób 75 umów. Od stycznia wpłynęło już 407 wniosków o dofinansowanie do 15 tys. zł na wymianę starego pieca na paliwo stałe.

Informacje o tym, jak krok po kroku wymienić piec, jeszcze łatwiej można znaleźć w internecie m.in. dzięki specjalnemu chatbotowi, za pośrednictwem nowej serii spotkań online „Ekspert radzi: Zmień Piec”, a także dzięki przygotowanym instrukcjom „Doradca radzi, jak wymienić piec”. 

Mieszkańcy mogą zdecydować się m.in. na ogrzewanie elektryczne czy gazowe lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Warto podkreślić, że miasto oferuje tak korzystne warunki finansowe tylko do końca przyszłego roku, w kolejnych latach kwota dofinansowania będzie stopniowo malała. Warto więc pospieszyć się z decyzją o likwidacji kopciucha – na co uwagę zwraca Katarzyna Szymczak-Pomianowska. Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju we wrocławskim urzędzie miejskim podkreśla, że dla wymiany starego pieca na ogrzewanie proekologiczne, nie jest wymagany wkład własny.

Pierwszych 36 mieszkańców wnioskowało również o dofinansowania w ramach tegorocznej nowości, czyli programu Termo KAWKA.

To nawet 5 tys. zł na wymianę starej, drewnianej stolarki okiennej. Wydział Środowiska i Rolnictwa umożliwia również zdalne wizje lokalne oraz odbiory – za pośrednictwem kamerki internetowej. Miasto, w ramach kampanii „Wrocław bez smogu”, proponuje również zwolnienia z czynszów dla najemców mieszkań komunalnych. Wrocławianie, którzy wymienili piec po 2018 roku i spełniają określone kryteria finansowe, mogą także ubiegać się o dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Na stronie zmienpiec.pl/lokalny-program-oslonowy znajdziemy kalkulator, w którym obliczymy możliwą dopłatę w ramach Lokalnego Programu Osłonowego.

Nowości również w internecie. Dzięki chatbotowi „Zmień Piec” w łatwy sposób znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące wymiany pieca i uzyskamy odpowiedzi na pytania związane z trwającą akcją. Chatbot jest dostępny zarówno na stronie internetowej zmienpiec.pl, jak i w aplikacji Messenger.


Od najbliższego poniedziałku kolejna nowość – spotkania online „Ekspert radzi: Zmień Piec”. Będą to kilkunastominutowe relacje wideo, publikowane w każdy poniedziałek i środę o godz. 18:00. Transmisje pojawią się na profilach Zmień Piec oraz Wroclaw [Wroclove] na Facebooku. Prowadzący będzie rozmawiał nie tylko z wrocławskimi doradcami energetycznymi, ale także m.in. z kominiarzem, strażnikiem miejskim, radcą prawnym, inżynierem czy lekarzem.

W kwietniu na Przedmieściu Oławskim miały odbywać się kolejne spotkania informacyjne akcji „Zmień Piec”. Koronawirus pokrzyżował nam nieco plany, dlatego postanowiliśmy rozpocząć cykl spotkań online – wyjaśnia Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny. Zaproszeni goście poruszą wszystkie aspekty dot. wymiany pieca – od rodzajów ogrzewania ekologicznego i przybliżenia zasad programów dofinansowań, przez kwestie prawne – na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas procesu wymiany pieca, aż po kwestie zdrowotne – z czego składa się smog i w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie i życie.

Taka forma pozwala nam w bezpieczny sposób informować o akcji „Zmień Piec” i dostępnych programach dofinansowań, z których można skorzystać. To także kolejny sposób „rozmowy” z mieszkańcami, bo w następnych odcinkach będziemy starali się odpowiadać na pytania zawarte w komentarzach pod filmami – dodaje Michał Brożyna, wrocławski doradca energetyczny.

Ważną nowością na stronie zmienpiec.pl jest również specjalna mapa podłączeń. Dzięki niej mieszkańcy kamienic komunalnych sprawdzą, kiedy mogą spodziewać się prac w swoich mieszkaniach. Zarząd Zasobu Komunalnego oraz Wrocławskie Mieszkania do 2024 roku zlikwidują piece i podłączą kamienice do sieci ciepłowniczej lub zainstalują ogrzewania gazowe w ponad 300 lokalizacjach. Na przełomie maja i czerwca ukaże się również specjalne wydanie biuletynu Wroclaw.pl, dedykowane w całości akcji „Zmień Piec”. Znajdziemy w nim m.in. informacje o rodzajach dofinansowań oraz instrukcję „jak wymienić piec w 6 krokach”.

Wiosna i lato to najlepszy czas, aby wymienić piec i rozpocząć kolejny okres grzewczy zdrowo i komfortowo. Urząd Miasta zapraszamy do kontaktu z miejskimi doradcami energetycznymi: telefonicznie: 717996799 oraz mailowo – zmienpiec@um.wroc.pl

Morderstwo z rabunkiem w tle – dwóch młodych podejrzanych o zabójstwo starszego mężczyzny

Poprzedni artykuł

Zawisły już wiechy – finał prac konstrukcyjnych w Domu na Kurkowej i Grabiszyńskiej 141

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.