Jan Waszkiewicz

Nie żyje prof. Jan Waszkiewicz. Był matematykiem, samorządowcem i pierwszym marszałkiem województwa dolnośląskiego. Stworzył Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze w Krzyżowej. Odszedł w wieku 76 lat.

Jan Waszkiewicz był wybitnym naukowcem. Ukończył matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Na Polskiej Akademii Nauk uzyskał tytuł doktora, zaś habilitację z filozofii – na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego, ale pracował także w Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu i Politechnice Wrocławskiej.

W latach 1995-1998 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia, zasiadał także w sejmiku dolnośląskim. 1 stycznia 1999 r. profesor Jan Waszkiewicz objął, jako pierwszy, obowiązki marszałka województwa dolnośląskiego i pełnił je do 2001 r.

Przykre, że COVID-19 zabiera nam kolejne wspaniale postaci – tymi słowami profesora Jana Waszkiewicza pożegnał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Prof. Jan Waszkiewicz należał do pomysłodawców stworzenia Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej. Doprowadził też do powstania Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego.

Na wieczną służbę odszedł Jan Waszkiewicz, wybitny człowiek, pierwszy Marszałek Województwa Dolnośląskiego, działacz „Solidarności”, nauczyciel akademicki, strateg i osoba oddana swoim pasjom. Janku, dziękuję za wspólne długie rozmowy. Będzie mi ich brakować. Spoczywaj w pokoju – napisał wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

Filip Macuda
foto: TT Jarosław Obremski

Będzie nowy Sąd Apelacyjny. W przetargu wpłynęły 4 oferty

Poprzedni artykuł

Nie będzie bramek na A4. Zmiany na wrocławskim odcinku

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.