Majówka to czas, gdy centrum Wrocławia tętni życiem – koncerty, wydarzenia, tłumy turystów i gitarzystów. Tymczasem wsiadając w tramwaj czy autobus pół godziny od Rynku czeka na nas inna odsłona miasta – zielona, spokojna i niezwykle urokliwa.
Do sześciu obszarów objętych programem Natura 2000 na terenie Wrocławia można dziś bez trudu dojechać tramwajem lub autobusem. Szczególnie warto zajrzeć na zachodnie obrzeża miasta – do Leśnicy i okolic. Od stycznia 2025 r. Wrocław realizuje projekt Re-witalizacja i Odnowa Leśnicy. Celem jest stworzenie z tej historycznej dzielnicy nie tylko jeszcze lepszego miejsca do życia, ale także punktu weekendowej turystyki dla mieszkańców całego miasta. Wsiadamy w tramwaj czy autobus i zaledwie po kilkunastu minutach jesteśmy w obszarze natury. Tu, wśród największych wrocławskich lasów – Mokrzańskiego, Ratyńskiego, Stabłowickiego, Leśnickiego – można odetchnąć pełną piersią. Piękną, błękitną wstęgą wśród tych lasów płynie Bystrzyca – najbardziej dzika i naturalna rzeka Wrocławia. To idealne miejsce do pieszych i rowerowych wędrówek, spływów kajakowych, pontonowych i na SUP-ie. Leśnica to nie tylko przyroda, ale i bogata oferta gastronomiczna, kulturalna oraz liczne atrakcje –zaprasza radny miejski Robert Suligowski.
Do Leśnicy prowadzi wiele linii tramwajowych i autobusowych. Linie 3, 10 i 20 zapewniają szybki dojazd z centrum, a autobusy miejskie i aglomeracyjne łączą ją z resztą miasta i okolicami. Cieszymy się, że dzięki MPK Wrocław do Leśnicy można dotrzeć tak komfortowo. Komunikacja miejska to nie tylko sposób na dojazd do pracy czy szkoły, ale też możliwość odkrywania Wrocławia na nowo – tłumaczy prezes MPK Wrocław Witold Woźny.
Leśnica tętni też wydarzeniami. Już w czerwcu w Zamku odbędzie się Przegląd Sztuki Survival, a latem nie zabraknie wydarzeń takich jak Noc Świętojańska, Dni Fantastyki, festiwal Lelentfant, finał Dziecinady czy Jarmark Jadwiżański. Traktujemy Zamek, jego otoczenie i całą Leśnicę jako trzecie kluczowe miejsce turystyczne we Wrocławiu – zaraz po Rynku i Hali Stulecia – informuje dyrektor Ośrodka Postaw Twórczych Zamek Paweł Kamiński.
Zielony Wrocław to jednak nie tylko Leśnica. Nowe parki i zieleńce – łącznie 56 – powstały w całym mieście w ciągu ostatnich 6 lat. Do tego 36 nowych placów zabaw, 28 siłowni plenerowych i miejsca rekreacyjne tuż obok domów mieszkańców. Nowoczesne skateparki, aquaparki na Brochowie i Zakrzowie, hale tenisowe i trasa biegowa na Partynicach – wszystko to pokazuje, że we Wrocławiu można aktywnie wypoczywać bez konieczności wyjazdu poza miasto. Wrocław to także miasto rowerów – 1450 km tras rowerowych, 429 km dróg rowerowych, system roweru miejskiego i liczne parkingi rowerowe w punktach przesiadkowych czynią z niego miejsce przyjazne cyklistom.
Poprzez: UM Wrocław