W cyklu „Do kina z Gościem” organizowanym wraz z Multikinem Pasaż Grunwaldzki premierowo zaprezentujemy polski film w doborowej obsadzie pt. „Zieja”.

Obraz przeniesie nas w lata 70. ub. wieku, gdy major SB chce „kupić” naiwnego ks. Zieję i zrobić z niego agenta, który skompromituje opozycję. Przesłuchania księdza stają się naturalnym pretekstem do wędrówki przez historię Polski wieku XX – od wojny bolszewickiej 1920 r., przez II wojnę światową, aż do czasów współczesnych. Okazuje się, że naiwny ks. Zieja to mądry buntownik. Nie godził się na świat, w którym żył. Wyprzedzał swoją epokę. Stawiał na szali swoje życie i wolność w imię wyznawanych wartości moralnych, etycznych i religijnych. Film „Zieja” wyrasta z nurtu polskiego katolicyzmu, który jest oparty na wysokich standardach etycznych, ubóstwie i tolerancji oraz szacunku i miłości do drugiego człowieka.

Ksiądz Jan Zieja urodził się 1 marca 1897 r. w Ossie, a zmarł 19 października 1991 r. w Warszawie. Był kapłanem znanym z charyzmatycznych kazań i działalności społecznej. Jego życiorys zawiera szereg aktywności związanych z pracą duszpasterską i społeczną. Mottem jego życia były słowa: „Nigdy nie zabijaj nikogo”.

Wrocławska premiera filmu „Zieja” – piątek – 13 marca 2020 – 19:30 – Multikino Pasaż Grunwaldzki – Wrocław – seans poprzedzony będzie kilkunastominutowym wystąpieniem specjalnego prelegenta

UWAGA: Wydarzenie odwołane ze względu na zawieszenie działalności instytucji kultury.

„Siedem bram Jerozolimy” – monumentalizm, rozmach i duchowa głębia / ODWOŁANE

Poprzedni artykuł

„No to Che!” – apetyt na odświeżenie starych kawałków / ODWOŁANE

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.