Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta nie tylko planuje i realizuje różnego rodzaju remonty na ulicach Wrocławia, ale tak jak każda inna firma potrzebuje placówki do przechowywania swoich materiałów. Obecnie magazyn rzeczy takich jak płyty chodnikowe, ławki czy słupki przystankowe znajduje się przy ulicy Długiej. Niestety dla ZDiUM, lokalizacja ta sprawie małe kłopoty logistyczne, w związku z czym powstanie nowy magazyn firmy.
Magazyn materiałów kamiennych powstanie przy ulicy Piołunowej na Złotnikach. W tej chwili trwają ustalenia projektowe, a wniosek o pozwolenie na budowę ma zostać złożony pod koniec 2023 roku.
Obecny magazyn przy ulicy Długiej składuje przede wszystkich elementy infrastruktury drogowej – czyli krawężniki czy też płyty chodnikowe, które udało się pozyskać z remontów i modernizacji wrocławskich ulic. Funkcjonuje w tej formie od ponad 30 lat.
– Materiały magazynowe są przyjmowane już posortowane, pochodzą z rozbiórek jezdni, chodników, przystanków. To wyłącznie elementy dobrej jakości, nadające się do ponownego wbudowania w pas drogowy w postaci nieprzetworzonej. Nie zajmujemy się przetwarzaniem czy utylizacją odpadów budowlanych. Tak samo byłoby przy ul. Piołunowej – tłumaczy Ewa Mazur ze ZDiUM.
Na kłopoty logistyczne magazynu przy Długiej składa się kilka czynników. Jednym z nich są rozbudowa Szczepina i Kępy Mieszczańskiej, ale także pojawienie się nowej trasy tramwajowej przez Popowice.
Niezadowolenie z tego pomysłu wyrazili mieszkańcy osiedla. Powstała petycja, w której domagają się wstrzymania inwestycji do czasu uzgodnienia szczegółów z lokalną społecznością. Przedstawiciele osiedla Złotniki proszą o wyjaśnienie, co dokładnie ZDiUM ma zamiar składować w nowym magazynie. Ich prośba podyktowana jest obawą o nadmierne hałasy, szkodliwe pyły unoszące się w powietrzu, sąsiedztwo niebezpiecznych substancji i zwiększony ruch dużych pojazdów.
– Oczywiście na wszystkie pytania mieszkańców będziemy odpowiadać. Nie ma jednak mowy o tym, by składowane miały być niebezpieczne substancje i przetwarzane odpady. To magazyn na kamienne elementy, które posłużą meblowaniu miasta w przyszłości – mówi Arkadiusz Filipowski z Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Przypomnijmy, że w marcu tego roku pojawiły się doniesienia o rzekomej budowie spalarni odpadów na tym samym osiedlu. Wiceprezydent Wrocławia, Jakub Mazur, wyraźnie wtedy zdementował te pogłoski.
– Wrocław to miasto dialogu i otwartości, dlatego w ciągu ostatnich kilku dni dwukrotnie spotkaliśmy się z mieszkańcami i radami osiedli Jerzmanowo i Złotniki. Przypominam, że już w 2022 roku wycofaliśmy się ze sprzedaży działki o wartości kilkudziesięciu milionów złotych w celu bezpiecznego dla mieszkańców zagospodarowania jej pod funkcje komunalne – powiedział w marcu Jakub Mazur.
Wiosną 2022 roku rozstrzygnięto przetarg na opracowanie projektu budynkowego magazynu, a obecnie ZDiUM jest na etapie uzgadniania tego projektu.