Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta przypomina, że kąpiele w fontannach miejskich są zabronione, ale także niebezpieczne dla zdrowia. Wrocławski ZDiUM zaznacza, że rolą zimnej wody z fontanny jest schładzanie i nawilżanie powietrza w najbliższym otoczeniu. Działa ona jak naturalny klimatyzator.
Bakterie
Co do zasady woda w fontannie krąży zazwyczaj w obiegu zamkniętym, co jest z jednej strony rozwiązaniem ekologicznym (pozwala oszczędzać wodę), z drugiej jednak zamknięty obieg sprzyja namnażaniu grzybów i bakterii. Jako woda nieprzeznaczona do kąpieli ani spożycia nie jest przebadana, więc może być w niej w zasadzie wszystko: grzyby, bakterie, pleśnie, odchody, śmieci itp. itd.
Są to przecież otwarte miniakweny, do których wpadają nie tylko wszystkie zanieczyszczenia z powietrza i deszczówka, ale są również dostępne dla ptaków i dzikich zwierząt, które chętnie zażywają kąpieli.
Środki chemiczne
We wszystkich naszych fontannach do wody dodawane są środki chemiczne, które zapobiegają powstawaniu kamienia, namnażaniu grzybów, glonów i występowaniu rzęsy wodnej. Nie są to środki obojętne dla mikrobiomu skóry i mogą wywołać reakcje alergiczne, zwłaszcza u małych dzieci. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczanie i utrzymywanie w dobrej kondycji urządzeń hydrotechnicznych, a nie uzdatnianie wody do kąpieli. W szczególnie upalne dni, aby wyhamować namnażanie bakterii, zwiększamy dawki środka dezynfekującego i biobójczego – aktywnego tlenu, podchlorynu sodu oraz środków stabilizujących ph na poziomie 7 – 7,6. Stężenie tych środków nie może jednak przekraczać pewnego poziomu, więc mimo ich stosowania w wodzie mogą być obecne nawet bakterie coli czy gronkowca.
Ryzyko uszkodzenia urządzeń i wyrządzenia sobie krzywdy
Warto mieć również na uwadze, że człowiek brodzący w fontannie może uszkodzić znajdujące się w niecce dysze sterujące tryskami wodnymi. Fontanna Zdrój na placu Gołębim ma aż 222 dysze, tak więc prócz oczywistych uszkodzeń elementów sterowania, może dojść do zranienia kąpiącego. Dysze wyrzucają wodę pod dużym ciśnieniem, co również może doprowadzić do obrażeń ciała szczególnie w przypadku małego człowieka.
Niektóre nasze fontanny to obiekty dziedzictwa kulturowego, pochodzące z początków XX w. i znajdują się pod ochroną. Kąpiele i harce w nich mogą doprowadzić do zniszczenia lub uszkodzenia pomnika lub jego detali – Alegoria Walki i Zwycięstwa to zabytek z 1905 roku a oddany niedawno po remoncie i restauracji Szermierz powstał w 1904r. Warto również pamiętać, że wchodzenie do fontann jest zagrożone mandatem w wysokości 500 zł. Pod opieką Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu znajduje się 9 fontann miejskich.
Źródło informacji: ZDiUM Wrocław