To już 70 lat odkąd na Dolnym Śląsku funkcjonuje słynna na cały kraj firma Jelcz. Jej ciężarówki oraz samochody przez lata woziły, a zapewne niejednego jeszcze wożą, nie tylko ludzi, ale praktycznie wszystko co się dało na nie załadować. Dziś za to firma bardzo mocno współpracuje z Wojskiem Polskim, na rzecz poprawy bezpieczeństwa kraju. Gratulacje takiej “długowieczności” popłynęły chociażby od wojewody Jarosława Obremskiego.
Powstała w miejscu o dość ponurej sławie, bo w dawnych zakładach zbrojeniowych Berta Werke, które w czasie II wojny światowej korzystały z niewolniczej pracy więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Niemniej przez lata firma Jelcz skutecznie zadbała o to, by to właśnie z nią kojarzyć tamtejsze tereny. Założona w pierwszej połowie lat 50′ ubiegłego wieku w, a jakże, Jelczu-Laskowicach przez te wszystkie lata wyprodukowała wiele maszyn, które stały się nieodzowną częścią polskich ulic. Mowa zwłaszcza o autobusach oraz ciężarówkach. Sporo osób zapewne pamięta autobus międzymiastowy “Jelcz 043”, którego z uwagi na wygląd nazywano potocznie “ogórkiem”. Za to z ciężarówek szczególnie znane były “Żubry”, czyli Jelcze 315 i wszystkie ich późniejsze wersje.
Po upadku komunizmu zbliżały się dla niej chude lata, podkręcone jeszcze zakupem większości udziałów przez przedsiębiorstwo Sobiesław Zasada Centrum SA. Wybór ten nie okazał się szczególnie trafny, bo produkcja spadała. Później spółkę dzielono na dwie z ograniczoną odpowiedzialnością: Jelcz – Samochody Ciężarowe Sp. z.o.o. oraz Jelcz – Komponenty Sp. z.o.o.. Niedługo potem powstały też Jelcz – Autobusy Sp. z.o.o..
To nie dało większego efektu. Ostatni autobus do użytku publicznego zjechał z fabryki w 2008 roku. W 2012 roku głównym udziałowcem stała się Huta Stalowa Wola, a Jelcz – Komponenty stało się Jelczem Sp. z.o.o.. Od tamtej pory firma współpracuje niemalże wyłącznie z wojskiem polskim, produkując dla niego samochody ciężarowe o średniej lub dużej ładowności w specjalnych wykonaniach wojskowych. Jest to także obecnie lider jeżeli chodzi o dostawy podwozi pod zabudowy specjalistyczne naszej armii.
Niedawno miała miejsce uroczystość, na której pracownicy Jelcza zostali nagrodzeni odznaczeniami państwowymi. Udział wziął w nim m.in. wojewoda Jarosław Obremski, który potem złożył za pośrednictwem Facebooka gratulacje dla całej firmy oraz jej pracowników.