Wrocław wreszcie doczekał się zabytkowych Ikarusów. Właśnie zakończył się ich remont kapitalny. W najbliższy weekend będzie okazja, aby przejechać się jednym z tych popularnych niegdyś pojazdów. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego zaprasza na nocne kursy w ramach Wrocławskich Linii Turystycznych. Odwiedzimy miejsca, którymi jeździły dawniej Ikarusy.
Z okazji święta Wrocławia, które przypada 24 czerwca, Klub Sympatyków Transportu Miejskiego zaprasza na pokład prawdziwego klasyka wśród pojazdów komunikacji miejskiej. Niezniszczalna maszyna – tak o Ikarusach mawiali nie tylko wrocławscy kierowcy. Autobusy tej marki zdominowały krajobraz bloku wschodniego w latach 80. – Pierwsze przegubowe Ikarusy z serii 280.26 do Wrocławia dotarły jesienią 1981 r. Zastąpiły wysłużone Jelcze 272MEX, czyli ogórki. Ikarusy były od nich przede wszystkim przestronniejsze. Duże okna i szerokie drzwi zapewniały o wiele wyższy komfort podróżowania – opowiada dr Tomasz Sielicki, historyk z KSTM.
Ikarus 260.26 charakteryzował się pięciobiegową manualną skrzynią biegów. Siłowanie się kierowcy z długim drążkiem należało do znaków rozpoznawczych tej serii autobusów. Wśród kierowców i miłośników pojazdy tego typu nazywane były lewarami. O wiele nowsze rozwiązania posiadała wersja rozwojowa Ikarusa oznaczana serią 280.70E. W tych pojazdach pojawiła się już automatyczna skrzynia biegów. Obie serie eksploatowane były przez wrocławskie MPK. I przedstawicieli obu typów w swojej kolekcji posiada KSTM. – Udało nam się uratować ostatnie dwa egzemplarze z automatyczną skrzynią biegów. Jeden z nich posłużył jako dawca części dla autobusu #5320, który poddaliśmy generalnemu remontowi, przywracając mu pierwotny blask – tłumaczy dr Krzysztof Kołodziejczyk, prezes stowarzyszenia. Jeden z członków Klubu nabył z kolei klasyczną wersję Ikarusa, czyli wspomniany już lewar. Autobus w ubiegłym i bieżącym roku przeszedł remont, który obejmował konserwację kratownicy, blacharkę oraz odświeżenie wybranych elementów wnętrza.
Na nocnym przejeździe pojawi się właśnie ta starsza wersja, czyli lewar. – Autobus ten pochodzi z 1983 r. Przywróciliśmy my wygląd z tego okresu, przede wszystkim bardzo eleganckie malowanie. Nadwozie ma kolor kremowy z szerokim czerwonym pasem na środkowym, podokiennym polu – opisuje Kołodziejczyk. W późniejszych latach całe burty malowano na czerwono. – Chcieliśmy pokazać stan, gdy autobus wyjechał z fabryki i pojawił się na wrocławskich drogach na początku lat 80. – dodaje.
Ikarusy z tej serii przestały jeździć na wrocławskich liniach w 2009 r. Teraz jeden z nich wraca jako pojazd zabytkowy. Kto chce przejechać się lewarem, ten powinien zarezerwować sobie sobotni wieczór. Autobus pojawi się na dwóch kursach trwających około godziny. Początek na pl. Teatralnym z przystanku muzealnego. Pierwszy kurs wystartuje o godzinie 21.00, a następny o 22.00. Trasa będzie prowadzić rejonami, w których można było spotkać Ikarusy. Pojedziemy m.in. przez Sępolno, obok Hali Stulecia czy osiedla WuWA.
Podczas kursu obowiązuje taryfa Wrocławskich Linii Turystycznych. – Zachęcamy do nabycia specjalnych biletów. Będzie można je kupić u konduktora na pokładzie autobusu. Bilet normalny kosztuje 4,60 zł, a ulgowy 2,30 zł. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczamy na remonty pojazdów – mówi prezes KSTM. W tej chwili Klub prowadzi renowację tramwaju typu Standard z 1929 r. o numerze taborowym 1192. – Jest szansa, że pojawi się on na linii turystycznej jeszcze w tym roku – dodaje. Innym pojazdem w renowacji jest autobus Jelcz PR110M, zwany potocznie Berlietem.
START IMPREZY na pl. Teatralnym o godzinie 21.00 (kurs 1) oraz 22.00 (kurs 2).