źródło: wroclaw.pl

Budynek zabytkowego Impartu zostanie przebudowany. Jest już przetarg, a zakres prac przewiduje m.in. dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wymianę instalacji przeciwpożarowej.

Zarząd Inwestycji Miejskich rozpisał przetarg na przebudowę Impartu, który pochodzi z 1873 r. Budynek w 1898 r. przebudowano pod kątem Sceny, a kolejne prace przeprowadzono w latach 1913-1922.

Sam Impart częściowo zlokalizowany jest na parterze istniejącego budynku Urzędu Marszałkowskiego. Natomiast sale widowiskowa i kameralna znajdują się w dwukondygnacyjnym obiekcie.

Znajdujący się w gminnej ewidencji zabytków obiekt jest w stanie zadowalającym, stopień zużycia nie przekracza 60 proc. i nadaje się do dalszej eksploatacji. W ogłoszeniu przetargowym podkreśla się, że budynek nie stwarza zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz kwalifikuje się do dalszej eksploatacji – czytamy na miejskim portalu wroclaw.pl.

Zakres prac

W planach jest remont dachu, kominów, stolarki okiennej i drzwiowej, siedzisk sali koncertowej, elewacji oraz schodów na zewnątrz budynków, które służą do ewakuacji z sali widowiskowej. Ponadto w budynku należy wydzielić strefy pożarowe. Impart nie jest dziś dostępny dla osób z niepełnosprawnościami i ma się to zmienić w niedalekiej przyszłości.

Zakres zamówienia obejmuje pełne procesy robót budowlanych. Mowa o przeprowadzeniu koniecznych rozbiórek, dostarczeniem materiałów czy ich utylizacją.

– Wymienimy m.in. instalacje elektryczne, pokrycie dachowe, zostaną wydzielone klatki schodowe. Trzeba zabezpieczyć przed pożarem materiały drewniane oraz fotele na sali, wykonamy dodatkową instalację wodociągową – wylicza Krzysztof Świercz z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Prace mają zakończyć się w ciągu ośmiu miesięcy od dnia podpisania umowy z wykonawcą. Oferty w przetargu można składać do 17 stycznia.

– Roboty budowlane będą prowadzone na częściowo czynnym obiekcie (działać będą biura oraz pozostałe pomieszczenia w części parterowej od strony ul. Mazowieckiej). Nie zabraknie różnych działań artystycznych. Ponadto, w plenerze będzie czynna scena letnia – mówi Renata Pietrzyk z ZIM. – Budynek teatru z salami widowiskowymi i prób będzie wyłączony z użytkowania i działalności artystycznej.   

Wrocławskie serce kultury

W Imparcie zorganizowano pierwszy Przegląd Piosenki Aktorskiej w 1976 r., a cztery lata później Centrum Sztuki zostało producentem wydarzenia. Tutaj swoje miejsce ma Jazz nad Odrą – festiwal organizowany od 1964 r. Centrum Sztuki „Impart” przywróciło tej muzycznej imprezie jej dawną formułę, obejmującą konkurs na indywidualność młodego polskiego jazzu. W 2016 r., gdy Wrocław był Europejską Stolicą Kultury, w Imparcie zorganizowano dziesiątki wydarzeń.

Polsko-czeskie patrole prewencyjne w akcji! Spotkasz je na stoku

Poprzedni artykuł

Trwają poszukiwania 15-latka z Głogowa. Rodzina prosi o pomoc

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.