Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego wspólnie z czterema organizacjami pozarządowymi zrealizuje profilaktyczny program walki z dopalaczami. Warta niemal 200 tys. zł samorządowa inicjatywa właśnie wystartowała, a jej szczegóły przedstawił wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski.
Projekt „Dopalaczom mówimy NIE” realizowany będzie przy współpracy z czterema organizacjami pozarządowymi: Stowarzyszeniem RETURN, Stowarzyszeniem KARAN, Fundacją na rzecz Osób Uzależnionych PRZYSTAŃ oraz Fundacją SALIDA. Idea projektu powstała z potrzeby nagłośnienia problemu funkcjonowania na rynku narkotykowym na terenie naszego województwa nowych substancji psychoaktywnych potocznie zwanych dopalaczami.
Dopalacze są substancjami silnie uzależniającymi i niebezpiecznymi. Chcemy przekazać mieszkańcom naszego regionu rzetelną informację, wiedzę i możliwości skorzystania z pomocy w zakresie walki z tym ważnym problemem społecznym – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Projekt „Dopalaczom mówimy NIE” jest skierowany do różnych grup odbiorców: do rodzin osób uzależnionych, do osób używających dopalaczy, profilaktycznie do uczniów szkół od 14 roku życia, a także studentów, nauczycieli, pracowników medycznych oraz pracowników socjalnych.
Informacje będą docierać drogą bezpośrednią w ramach szkoleń, działań środowiskowych w akademikach, pracą warsztatową z młodzieżą. Informacja oraz działania profilaktyczne obejmą również media społecznościowe, radio i prasę. Pojawią się również ulotki informacyjne dla rodziców i użytkowników dopalaczy. Na ten cel, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego do końca roku przeznaczyć ma około 200 tys. zł.
Skutki zażywania dopalaczy często są bardzo dramatyczne. Często prowadzą do różnego rodzaju powikłań takich jak zatrucia, zwiększona agresja, psychozy a nawet śmierć. Ich działanie jest w stosunku do klasycznych narkotyków wielokrotnie silniejsze, więc konsekwencje ich używania w obszarze indywidualnym, rodzinnym i społecznym także pojawiają się szybciej i silniej.
W 2018 roku, nowych, wykrytych w dopalaczach substancji było aż 132. Substancje tam zawarte są od 100, do 1000 razy mocniejsze niż tradycyjne narkotyki, które dopalacze mają imitować. Stąd już widać, jak niezwykle są groźne – mówi Renata Maciniak-Latoszek z Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.
Wyleczenia z uzależnień – jakichkolwiek – wynoszą około 30 %. na całym świecie. W Polsce dostęp do pomocy jest bardzo duży, mamy świetnie przygotowanych specjalistów. Naprawdę warto o tym pamiętać i w razie potrzeby śmiało o taką pomoc poprosić, nikt jej nie odmówi…