W kwietniu – na jeden dzień w roku – w centrum wszechświata znajdzie się… Ziemia. Wszystko to za sprawą święta na cześć naszej planety.
Wroclavia po raz kolejny włącza się w akcję i zaprasza do wspólnej zabawy w trosce o środowisko naturalne. Już w sobotę 20 kwietnia centrum organizuje inspirujące warsztaty dla małych i dużych miłośników przyrody, wspólne tworzenie ogrodu sąsiedzkiego, „Wyzwanie: Segregowanie”, koło fortuny oraz wiele innych atrakcji.
Dzień Ziemi, obchodzony w kwietniu na całym świecie, zwraca uwagę na rosnący problem zanieczyszczenia środowiska i postępującą dewastację naszej planety. Wroclavia od lat realizuje politykę zrównoważonego rozwoju oraz cyklicznie włącza się w obchody Dnia Ziemi, stawiając na edukację przez zabawę. W tym roku do grona partnerów realizujących bogaty program eventu dołączyli: MPWiK, WWF, MOPS, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, Ekosystem oraz Odlotowe Krawcowe. Całe wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent Wrocławia.
Troska i odpowiedzialność za środowisko towarzyszą Wroclavii od początku działalności, a Dzień Ziemi to jedna z ważniejszych inicjatyw ekologicznych w naszym kalendarzu. Dążymy do tego, aby być nie tylko miejscem zakupów, ale także centrum edukacji i inspiracji w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Cieszymy się, że podejmowane przez nas aktywności są dostrzegane i doceniane zarówno przez licznie biorących w nich udział klientów, jak i władze miejskie, które już po raz kolejny patronują wydarzenie. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią globalnych wysiłków na rzecz ochrony środowiska i zachęcać innych do dbania o naszą planetę – mówi dyrektor Wroclavii Małgorzata Woźniak.
Obchody Dnia Ziemi we Wroclavii odbędą się w sobotę 20 kwietnia, w godzinach od 11.00 do 18.00. Na wszystkich odwiedzających czekać będzie szereg atrakcji. Cześć z nich zostanie zorganizowana wewnątrz obiektu, w strefie Grand Plaza (na poziomie 0, obok Recepcji), pozostałe aktywności planowane są na zewnątrz, przed wejściem „Dąb”.
W strefie Grand Plaza na uczestników czekać będą:
- Wyzwanie: Segregowanie – Na specjalnym stoisku będzie można przetestować swoją wiedzę i podjąć wyzwanie segregacji. W zabawie może wziąć udział każdy, ale tylko najlepsi wygrają ekonagrody.
- Warsztaty krawieckie z naprawy jeansów i innych ubrań – mistrzowie krawiectwa z Odlotowych Krawcowych poprowadzą warsztaty z naprawy jeansów i innych ubrań. Uczestnikom zostaną udostępnione maszyny do szycia, a doświadczeni eksperci będą służyć radą i pomysłem. Dzięki temu nauczymy się jak dać nowe życie starym ubraniom.
- Warsztaty eksperymentalne dla dzieci „Znaczenie źródeł energii dla zmian klimatu” – Skierowane do dzieci warsztaty będą okazją do poznania zasad działania odnawialnych źródeł energii. Na najmłodszych czekać będą m.in. eksperymenty związane z tworzeniem obwodów elektrycznych czy wytwarzaniem energii z wiatru przy pomocy małych turbin wiatrowych. Odbędzie się 6 tur warsztatów w grupach 10-osobowych. Zapisy: online przez stronę http://app.evenea.pl/event/ZnaczenieZrodel
- Warsztaty edukacyjne dla dorosłych „Mozaika klimatyczna” – Warsztaty, które w ostatnich latach stały się międzynarodowym przebojem edukacji ekologicznej. Na czym polega zabawa? Niewielkie, 4-8 osobowe grupy uczestników będą współpracować przy odkrywaniu kart reprezentujących różne zagadnienia dotyczące zmian klimatycznych. W ten sposób powstanie mozaika, obrazująca na wielkiej planszy ich przyczyny i skutki. W godzinach 11:00-12:30 oraz 12:30-14:00 (2 warsztaty po 1,5 godziny).
- Warsztaty upcyclingowe dla dzieci „Konik na patyku” – Kreatywność dzieci jest nieograniczona – i z pewnością potwierdzą to warsztaty, podczas których najmłodsi będą mogli stworzyć niepowtarzalne dzieła z materiałów wtórnych. Każdy z uczestników wyjdzie z warsztatów z własnym rumakiem. W jednym warsztacie może wziąć udział ok. 10 osób. W godzinach 11:00-12:50 oraz 13:00-15:00 (2 warsztaty po ok. 2 godziny). Zapisy: online przez stronę http://app.evenea.pl/event/KonikNaPatyku
- Warsztat upcyclingowy „Latające dywany” – Dywan ze starych t-shirtów? Te warsztaty udowodnią, że to możliwe. Jest to idealna propozycja dla miłośników kreatywnego podejścia do materiałów i barw. W godzinach 16:00-18:00. Zapisy: online przez stronę http://app.evenea.pl/event/LatajaceDywany
- Warsztaty klimatyczne „Edukacja przez grywalizację” – Fani grywalizacji nie mogą przegapić tej zabawy. Polegać będzie na losowaniu wyzwań związanych z codziennymi nawykami i wyborami konsumenckimi, mającymi wpływ na indywidualny ślad węglowy. Jak być wobec nich bardziej świadomym? Tego właśnie będzie można dowiedzieć się podczas warsztatów. W godzinach 15:00-18:00.
- Strefa WWF z kołem fortuny – Partnerem Dnia Ziemi we Wroclavii jest także WWF, którego przedstawiciele promować będą kampanię „Bo woda była za słona”. To projekt mający na celu ochronę polskich rzek – w tym również przepływającej przez Wrocław Odry. Podczas wizyty na stoisku będzie można zapoznać się ze szczegółowymi postulatami WWF oraz podpisać specjalną petycję w sprawie rzek, która zostanie skierowana do Premiera RP. Atrakcją dla odwiedzających z pewnością okaże się koło fortuny. Losując za jego pomocą obszary tematyczne pytań związanych z ekologią, uczestnicy otrzymają szansę zdobycia nagród.
- Stoisko akcji #PijKranówkę! – Akcja #PijKranówkę! to społeczna inicjatywa wrocławskiego MPWiK, Hydropolis i miasta Wrocław. Jej celem jest uświadamianie mieszkańcom, że mając dostęp do wysokiej jakości wody w domu nie muszą kupować wody butelkowanej. W ten sposób oszczędzają nie tylko domowy budżet, ale także środowisko naturalne. Na stanowisku #PijKranówkę! wszyscy spragnieni po warsztatach goście będą mogli skosztować wrocławskiej kranówki z dodatkiem soku z cytryn, ogórka czy mięty.
- Zbiórka odpadów problematycznych z SZOP-em – Przed wejściem Dąb na odwiedzających będzie czekał SZOP, czyli Samochód Zbierający Odpady Problemowe. Specjalistom z firmy Ekosystem będzie można przekazać odpady takie jak mały, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, przeterminowane leki oraz wiele innych wskazanych na stronie https://ekosystem.wroc.pl/segregacja-odpadow/szop1/. Dodatkowo odwiedzający będą mogli zaczerpnąć wiedzy na temat utrzymania czystości we Wrocławiu, a także wziąć udział edukacyjnych grach i zabawach dla najmłodszych i dorosłych – w tym jedynych w swoim rodzaju Eko-Milionerach.
- Tworzenie „ogrodu sąsiedzkiego – Każdy, kto chce poznać tajniki poprawnego sadzenia i łączenia ze sobą roślin, znajdzie tu niezbędną porcję wiedzy. Właściciele ogrodów i miłośnicy zieleni balkonowej zgłębią tajniki allelopatii, a przy okazji zrobią piękny charytatywny gest – zasadzone w donicach rośliny trafią do Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta, tak by ze zbiorów mogli korzystać podopieczni organizacji. W przeprowadzenie warsztatów zaangażowani będą także podopieczni wrocławskiego MOPS-u, którzy w ramach zajęć aktywizacyjnych będą służyć uczestnikom wydarzenia swoją wiedzą ogrodniczą i doświadczeniem. W godzinach 14:00 – 15:30. Zapisy: online przez stronę http://app.evenea.pl/event/OgrodSasiedzki.