Koreańska spółka zajmująca się produkcją części do przemysłu automotive inicjuje działalność w Polsce. Firma Yulchon Poland otrzymała decyzję o wsparciu od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Ulokowanie inwestycji w Polsce pozwoli na obsługę europejskich klientów i skrócenie łańcucha dostaw oraz zwiększenie konkurencji dla tego produktu w Europie. Będzie to kluczowa lokalizacja strategiczna w pozyskiwaniu nowych klientów oraz większych zamówień od obecnych partnerów z rozwijającego się rynku motoryzacyjnego. Planowana działalność zalicza się do Inteligentnych Specjalizacji Dolnego Śląska, zgodnie z Dolnośląską Strategią Innowacji 2030 Auto-Moto-Aero-Space. Spółka zdecydowała wybuduje w Komornikach (gmina Środa Śląska) nowy zakład produkujący rury stalowe ERW, a także oferujący usługi ciągnienia na zimno, bezpośrednio dla przemysłu motoryzacyjnego oraz producentów części samochodowych, sprzętu ciężkiego, maszyn czy nawet elementów mebli. Nakłady inwestycyjne wynoszą ponad 100 mln zł. Firma planuje rozpocząć produkcję w pierwszym kwartale 2025 roku.
Branża automotive dominuje na terenach oddziaływania Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nie zatrzymujemy się i nawiązujemy kolejną współpracę, która przyczyni się do rozwoju tego sektora. Inwestycja Yulchon Poland polegać będzie na wybudowaniu nowej fabryki na nieruchomości nabytej od LSSE. Zakład będzie produkował rury stalowe ERW oraz prowadził działalność związaną z ciągnieniem na zimno. Spółka sprawdziła się już na rynku koreańskim i meksykańskim, teraz czas na Polskę. Bardzo się cieszę, że firma zadecydowała się ulokować swój biznes właśnie w naszym regionie – mówi prezes zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Bożek.
Do tej pory spółka Yulchon funkcjonowała tylko w Korei oraz Meksyku, teraz poszerza swoją działalność i debiutuje na polskim rynku. Jedynym udziałowcem spółki jest średnie przedsiębiorstwo Yulchon Co. Ltd., zatrudniające ponad 80 osób, z siedzibą w Republice Korei. W fabrykach w Korei proces produkcyjny opiera się o technologię ciągnienia rur na zimno, a w Meksyku praktykowana jest zarówno technologia ERW (rury spawane elektrycznie), jak i ciągnienie na zimno. Firma zajmuje się produkcją części do przemysłu automotive, takich jak: tuleje, kolumny kierownicy, cylindry i rury zewnętrzne do amortyzatora samochodowego, sprężyny gazowej i podnośnika olejowego; cylindry i rury zewnętrzne do zwrotnicy samochodowej i sprzęgła; rurki do wału samochodowego, rury obudowy silnika, a także cylindrów hydraulicznych itp.
Inwestycja w Komornikach obejmuje wybudowanie obiektów i hal infrastruktury zewnętrznej z drogami, parkingami oraz nabycie i montaż maszyn, urządzeń do parku maszynowego, sprzętu, aparatury, przyrządów, wyposażenia hal produkcyjnych oraz biur. Głównymi produktami Yulchon Poland będą rury stalowe ERW spawane o przekroju nie większym niż 406,4 mm. Specjalizacja obejmuje wprowadzanie na rynek podzespołów oraz komponentów dla nisko- i bezemisyjnych pojazdów lądowych. Planowany termin zakończenia prac to pierwszy kwartał 2025 roku.
Decyzja o wsparciu od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pozwoli na wybudowanie zakładu produkcyjnego Yulchon w Komornikach na Dolnym Śląsku. Dzięki temu zostaną zwiększone moce produkcyjne, pozwalając tym samym na odpowiedź na obecne zapotrzebowanie dotyczące zwiększonej wielkości zamówień i geograficznego rozproszenia łańcucha dostaw spółki matki. Rozpoczęcie działalności na terenach strefowych pozwoli również dostosować się do zmieniających się potrzeb klientów w odniesieniu do wymagań lokalnej produkcji lub produktów oraz elastyczności w zakresie wytwarzanych artykułów i wielkości partii. Działalność Yulchon Poland, która będzie się rozwijała na terenie oddziaływania Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest identyczna jak w zagranicznych oddziałach spółki, co gwarantuje dobre zarządzanie jakością procesu produkcyjnego, przy uwzględnianiu dbałości o środowisko – wyjaśnił partner zarządzający w kancelarii OSB LEGAL, reprezentujący inwestora Jarosław Ogrodnik.
- Decyzje o wsparciu LSSE oferowane są różnorodnym inwestorom – od światowych koncernów przez średnie firmy aż do mikro- i małych przedsiębiorców.
- Departament Obsługi Przedsiębiorców Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest do dyspozycji wszystkich zainteresowanych.
- Chętni mogą dowiedzieć się więcej na dedykowanych spotkaniach „Strefa dla Biznesu”, podczas których eksperci opowiadają m.in. o: możliwościach skorzystania z ulgi podatkowej CIT/PIT do 45% poniesionych kosztów inwestycji nawet przez 15 lat, łatwiejszych warunkach uzyskania zwolnienia podatkowego czy szczegółach realizowania inwestycji na nieruchomości.