Wielkie emocje pływackie i wzruszenia zawodników. Za nami zawody Olimpiad Specjalnych na basenie wrocławskiej AWF. Ponad 120 pływaków udowodniło, że nie ma dla nich ograniczeń. Mimo swoich niepełnosprawności zawodnicy rywalizowali na najwyższym poziomie.
Na basenie wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego odbył się XII Dolnośląski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych. W tegorocznej edycji zawodów wystartowała liczna grupa sportowców z całego Dolnego Śląska. Mityng rozpoczął się wniesieniem flagi przez zawodników i gości specjalnych, w tym m.in. olimpijkę z Moskwy i Montrealu Aleksandrę Kaczyńską – Błoch. Następnie wysłuchano hymnu Olimpiad Specjalnych.
Już od momentu inauguracji to wydarzenie było zgodne z ideą olimpiad specjalnych i całego olimpizmu. Tutaj wszyscy zawodnicy są wygrani. Każdy z nich pokonał swój dystans, swoje słabości i dokonał tego, co niemożliwe – mówiła współorganizatorka mityngu i szefowa Klubu OS „Handicap” Alicja Pacześniak.
Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną zmierzyli się w dyscyplinach znanych z igrzysk olimpijskich – we wszystkich stylach pływackich oraz w sztafetach stylem dowolnym 4×25 m. Każdy z zawodników zdobył medal, towarzyszyły temu wielka radość i wzruszenie. Łącznie 35 zawodników i zawodniczek otrzymało złoty krążek. Złote medale wezmą teraz udział w losowaniu, razem z innymi złotymi medalami z całej Polski. Jego efektem będzie wyłonienie kadry na Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych.
Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych to największa tego typu impreza we Wrocławiu i druga na Dolnym Śląsku. Jej celem są przede wszystkim popularyzacja uprawiania pływania wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną i podsumowanie efektów szkoleniowych. Organizatorom zależy także na podnoszeniu sprawności fizycznej wśród młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i nawiązywaniu przyjaznych kontaktów między zawodnikami.
- Organizatorami mityngu byli: Dolnośląski Oddział Olimpiad Specjalnych Polska i Klub Olimpiad Specjalnych Handicap Wrocław. Imprezę wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i Stowarzyszenie Handicap.