Co byliby Państwo gotowi wylicytować na aukcji charytatywnej? Występ w programie „Słownik polsko@polski”, prywatny koncert organowy, oprowadzanie po Ogrodzie Botanicznym przez samego dyrektora, a może szpadę wrocławskiego szermierza?
Te i wiele innych atrakcji udało nam się w tym roku zebrać w ramach Uniwersytetu Wrocławskiego dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Tegoroczny 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 28 stycznia, a cel określony został następująco: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Na akcję, której mottem jest „Tu wszystko gra OK!” Uniwersytet Wrocławski postanowił zmobilizować możliwie dużo swoich jednostek, dzięki czemu udało nam się ogłosić już 11 aukcji na platformie Allegro. Dla tych, którzy chcą dołożyć swoją cegiełkę do zbiórki, ale nie udało im się wylicytować niczego w naszych aukcjach stworzyliśmy także uniwersytecką eSkarbonkę – Link do eSkarbonki dla wszystkich którzy chcą i mogą wziąć z nami udział w zbiórce.
Aukcje Uniwersytetu Wrocławskiego na rzecz 32. Finału WOŚP:
Szermierz stojący przed Uniwersytetem Wrocławskim należy do ikon Wrocławia. Niestety od wielu lat w ekspresowym tempie pozbawiany jest swojej szpady. Urząd Miejski Wrocławia, po starannej renowacji fontanny i stojącego na jej szczycie Szermierza, 20 czerwca 2023 r. zorganizował uroczyste odsłonięcie pomnika. Uczestniczącemu w tej uroczystości Jego Magnificencji Rektorowi Uniwersytetu Wrocławskiego Profesorowi Robertowi Olkiewiczowi wręczona została jedna z nowo wykonanych szpad. Zrobiono ich kilka, ponieważ w zamierzeniach Urzędu Miasta taka ilość zaspokoić miała ciągły apetyt wandali na wyrywanie broni Szermierzowi.
Serdecznie zachęcamy Państwa do licytacji oprowadzania po gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego przez prof. Adama Jezierskiego! Zwiedzanie barokowej perły architektury jaką jest Aula Leopoldyńska czy oglądanie panoramy miasta – to wszystko czeka na biorących udział w aukcji! Całość uświetniona zostanie także występem organowym rektora seniora w Oratorium Marianum. Termin wycieczki jest do uzgodnienia. Całość potrwa około dwóch godzin. W oprowadzaniu może wziąć udział maksymalnie piętnaście osób. Zachęcamy grupy zorganizowane do wspólnego zwiedzania! W ramach wygranej aukcji mają Państwo zapewnione również bilety do Muzeum Uniwersyteckiego.
Aula Leopoldyńska to najbardziej reprezentacyjne wnętrze Uniwersytetu Wrocławskiego – obok Panoramy Racławickiej jest najchętniej odwiedzaną przez turystów salą muzealną we Wrocławiu i miejscem, w którym odbywają się największe akademickie uroczystości – inauguracja roku akademickiego, Święto Uniwersytetu, rozdanie dyplomów absolwentom. W Auli Leopoldyńskiej doktorat honoris causa odbierała polska noblistka Olga Tokarczuk, poeta Tadeusz Różewicz czy Vaclav Havel. Każdego roku Aulę Leopoldyńską odwiedza około 100 tys. turystów!
W tym wyjątkowym na mapie Wrocławia miejscu zorganizujemy dla zwycięzcy tej licytacji profesjonalną sesję zdjęciową. Zapraszamy zarówno pojedyncze osoby, ale też pary lub grupy osób. Może jesteś absolwentem/absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego i chciałabyś/chciałbyś wrócić wspomnieniami do czasów studiów, może marzysz o sesji narzeczeńskiej albo wyjątkowej sesji rodzinnej. Taka sesja zdjęciowa będzie także doskonałym prezentem dla ważnej dla Ciebie osoby. Termin sesji uzgodnimy ze zwycięzcą zaraz po zakończonej aukcji.
Zrozumiałe instrukcje? Prosto napisane pisma urzędowe? Klarowne artykuły? Wszyscy chcemy takie czytać! Ale wbrew pozorom – pisanie proste i klarowne nie jest łatwe. Wiedzą o tym specjaliści z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy od lat zajmują się upraszczaniem tekstów. Potrafią też tego nauczyć.
Na aukcji na rzecz WOŚP oferujemy godzinne webinarium z Tomaszem Piekotem! Do wyboru przez zwycięzcę aukcji jeden z zaproponowanych tematów (istnieje możliwość indywidualnego ustalenia innego):
– Jak tworzyć efektywnie pisma firmowe?
– Jak upraszczać umowy i regulaminy?
– Prosta polszczyzna w praktyce
Termin webinaru uzgodnimy ze zwycięzcą zaraz po zakończonej aukcji.
Zapraszamy do licytowania Złotej Karty wstępu do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, w ramach której wygrywający aukcję dostaje dożywotni bilet wstępu dla dwóch osób!
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego jest znany wszystkim wrocławianom. To zielona oaza w sercu Wrocławia, ale też placówka naukowa i „żywe muzeum”, gdzie znajduje się dziewięć roślinnych Kolekcji Narodowych.
Zapraszamy do licytowania spaceru po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego z dr. hab. Zygmuntem Kąckim, w ramach którego zapewniamy bilety dla uczestników oraz oprowadzanie prze samego dyrektora Ogrodu Botanicznego!
Dr hab. Zygmunt Kącki, dyrektor Ogrodu Botanicznego, jest geobotanikiem, specjalistą w zakresie związków między roślinami i ich środowiskiem geograficznym oraz założycielem Zakładu Ekologii Roślinności w Instytucie Biologii Środowiskowej na Wydziale Nauk Biologicznych. Pełni również funkcję członka zarządu Polskiego Towarzystwa Botanicznego.
Wszystkich zainteresowanych architekturą kampusu leopoldyńskiego i kampusu grunwaldzkiego zapraszamy do licytacji spaceru ze znaną badaczką i wykładowczynią. Oprowadzanie odbędzie się wiosną 2024 roku w ustalonym wcześniej terminie. Potrwa około dwóch godzin. W spacerze może wziąć udział maksymalnie 10 osób. Dr Agata Gabiś pracuje w Zakładzie Historii Kultury Materialnej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowczyni została wyróżniona przez Prezydenta Wrocławia w kategorii „upowszechnianie kultury”. Badaczka zajmuje się architekturą powojenną, wzornictwem przemysłowym oraz rozwojem przestrzennym Wrocławia i Dolnego Śląska.
Uniwersytet Wrocławski oraz twórcy programu „Słownik polsko@polski” zapraszają zwycięzcę aukcji na rzecz WOŚP wraz z osobą towarzyszącą na plan programu Słownik polsko@polski emitowanego na antenie telewizji TVP Polonia! W programie Mistrz języka polskiego – prof. Jan Miodek – odpowiada na zaskakujące, często zabawne, a już na pewno intrygujące pytania językowe zadawane przez widzów zarówno z Polski jak i z zagranicy.
Przedmiotem licytacji są zajęcia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości polegające na poszukiwaniu, zabezpieczaniu i „czytaniu” śladów kryminalistycznych związanych ze zdarzeniem, które należy wyjaśnić. Uczestnicy zajęć będą mogli wcielić się w rolę śledczych i podjąć próbę ustalenia, co tak właściwie się stało na miejscu zdarzenia… Czy rzeczywiście doszło do zabójstwa, a może ofiara popełniła samobójstwo lub uległa nieszczęśliwemu wypadkowi?
Przedmiotem aukcji jest przekazana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego książka „Czyj sen Wrocław śni? Od Wilhelmstadt do Centrum Południowego”. Jest to wyjątkowy egzemplarz, ponieważ ma on autografy redaktorów publikacji Adama Pacholaka, Aleksandry Podlejskiej oraz Agnieszki Zabłockiej-Kos.
Czyj sen Wrocław śni prowadzi czytelnika przez 150 lat historii niegdyś najbardziej reprezentacyjnej alei w mieście. Publikacja zawiera dziesiątki przedwojennych planów dzielnicy i nieistniejących kamienic, uzupełnionych archiwalnymi fotografiami oraz pocztówkami. Historię ulicy dopełniają niezrealizowane projekty powojenne, wizje konkursowe i makiety zabudowy Centrum Południowego. Całość wieńczy koncepcja wystawy przedstawiającej dzieje tego wyjątkowego kwartału Wrocławia i wkładka z rekonstrukcją zabudowy pierzei Kaiser Wilhelmstraße nr 45–119.
Przedmiotem licytacji jest wyjątkowa publikacja przekazana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, czyli książka „Orbis pictus. Świat dawnej karty pocztowej” znanego wrocławskiego historyka sztuki i kulturoznawcy Pawła Banasia.
Kartka pocztowa może być odrębnym dziełem sztuki graficznej, nośnikiem historii, eksponatem kolekcjonerskim. Książka Pawła Banasia „Orbis Pictus”, to wyjątkowy, bogato ilustrowany album prezentujący reprodukcje ponad 750 pocztówek wyłącznie z polskich zbiorów. Przedstawia czytelnikowi dwa światy. Pierwszy z nich – karty pocztowej opowiada o jej zmienności, rozwoju, tworzących artystach, wydawcach, drukarzach, nabywcach, wysyłających i adresatach; drugi – na karcie pocztowej – jest pełen wartości dydaktycznych, patriotycznych, religijnych, upamiętniający ważne daty i święta, czasem swawolny, łobuzerski, przepełniony erotyką. Za każdym razem to świat, który chce się poznawać i do którego chce się wracać.