We wszystkich wrocławskich parafiach katolicy obchodzili uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Procesję dla całego miasta poprowadził metropolita wrocławski ks. arcybiskup Józef Kupny. Liturgia zaczęła się Mszą św. w archikatedrze pw. Św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim.
Głęboko wierzymy w obecność Jezusa w kawałku chleba, dlatego boli nas publiczne znieważanie i wyśmiewanie Eucharystii. Boli nas atak na wszystko, co dla nas najświętsze. Nie ma to naszej zgody. (…) Chcemy za to świętokradztwo z całego serca przepraszać. A w procesji damy wyraźne świadectwo naszej wiary w realną obecność Boga pod postacią chleba – mówił wrocławski hierarcha.
W dalszej części homilii ks. abp Józef Kupny powiedział także: Nie ma naszej zgody na profanację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski, na narzucanie społeczeństwu ideologii gender, na demoralizację dzieci i młodzieży, na wyśmiewanie wartości chrześcijańskich. Mówimy „nie” aktom bluźnierstwa i profanacji, do jakich dochodzi podczas marszów środowisk LGBT. Zdecydowane „nie” mówimy nawoływaniu nawoływaniu do nienawiści w stosunku do ludzi wierzących.
Nawiązał przy tym do zdarzenia sprzed kilkunastu dni, gdy we Wrocławiu brutalnie zaatakowany został kapłan idący w sutannie, aby odprawić Mszę św. Ugodzony nożem i poważnie raniony duchowny przeżył napaść tylko dzięki pomocy osób, które znalazły się w pobliżu oraz w wyniku skutecznej pomocy medycznej. Napastnik nie zaprzeczył, że inspiracją mógł być promowany niedawno film ukazujący problem pedofilii wśród księży.
Nie reagując na zło pozwalamy, by z czasem ono nami całkowicie zawładnęło. Dlatego tak ważne jest, byśmy oczyszczali nasze serca z brudu, grzechu i zła. Musimy sobie stawiać wymagania w dziedzinie moralności, nawet jeśli inni od nas nie wymagają – apelował metropolita wrocławski.
Pierwsza wspólna procesja eucharystyczna we Wrocławiu odbyła się w 1450 r. Przewodniczył jej ówczesny biskup wrocławski Piotr II Nowak. Dzisiaj, wrocławianie przeszli w procesji Bożego Ciała przez centrum Wrocławia pod bazylikę garnizonową pw. św. Elżbiety.
foto: Gość Niedzielny Wrocław