Jak prawidłowo zachować się, gdy jesteśmy świadkami wypadku komunikacyjnego, mogli przekonać się wrocławianie i wrocławianki podczas zainscenizowanej sytuacji, w której poszkodowanym był jadący na hulajnodze młody człowiek.
Pozorowana akcja ratunkowa otworzyła plenerowe szkolenie Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy, które odbyło się 20 sierpnia w centrum Wrocławia – na pl. Nowy Targ. Zwykle taka akcja w wykonaniu zawodowych ratowników trwa kilkadziesiąt sekund, jednak na potrzeby szkolenia specjalnie była wolniejsza. Ratownicy każdy swój ruch dokładnie omawiali, by wszyscy świadkowie zdarzenia dokładnie wiedzieli, co dzieje się z rannym, jak w łatwy sposób można mu udzielić pomocy. Podkreślili też, że aby oni znaleźli się na miejscu, konieczna jest reakcja od osób postronnych – telefon na numer alarmowy 112 to wstęp do ratowania.
Na kursach, szkoleniach i konferencjach Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy od 2019 roku przeszkolonych zostało już 15 000 osób. Kolejne 50 tys. miało kontakt ze stoiskami edukacyjnymi, na których można poznać podstawy udzielania pierwszej pomocy, podczas wydarzeń plenerowych. Ideą i celem jest przekazanie rzetelnej wiedzy i umiejętności do ratowania życia i zdrowia. Co ważne są to działania, w których na pierwszym miejscu stawia się umiejętności praktyczne.
Nasze szkolenia są praktyczne, dążymy do tego, by każda osoba, która ukończy kurs WAPP bez wahania podjęła akcję ratunkową. Uczestnicy szkoleń zapewniają, że podejmą akcję ratunkową, gdy zajdzie taka potrzeba, co jest najlepszym potwierdzeniem jakości szkoleń WAPP – informuje Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, które prowadzi działania WAPP.
Po pozorowanej akcji ratunkowej uczestnicy szkolenia poznawali zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), posługiwania się defibrylatorem automatycznym (AED), a także – podzieleni na grupy – uczyli się praktycznego udzielania pomocy w przypadku ran i urazów, udaru cieplnego i omdleń, zakrztuszeń i wstrząsu anafilaktycznego. To kolejne 30 osób, które wiedzą, jak skutecznie udzielić pomocy.
- Szkolenia WAPP odbywają się przez cały rok, średnio dwa razy w miesiącu. Udział w nich jest bezpłatny – wystarczy się jedynie zapisać. Najbliższe szkolenie odbędzie się 5 września, a zapisy ruszają w najbliższy piątek (23.08) o 9.00 na stronie wcrs.pl/wapp. Warto się pospieszyć z decyzją, bo grupy zapełniają się niezwykle szybko, niekiedy już w pierwszej godzinie.
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego od kilkunastu lat kształtuje jakość udzielania pierwszej pomocy we Wrocławiu, od kilku pod hasłem Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy. Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy odczarowała podejście do udzielania pomocy rozbudzając chęć rozwijania swoich umiejętności, aby inni mogli żyć – dodaje ratownik, który jest konsultant merytorycznym WAPP Jarosław Sowizdraniuk.
Pokazową akcję ratowniczą oraz dział szkolenia poświęcony udarowi cieplnemu, omdleniom i zasłabnięciom przeprowadziło Centrum Ratownictwa. Tomasz Harych, ratownik medyczny, szkolił z zakresu pomocy w wypadku zakrztuszeń i wstrząsu anafilaktycznego. Michał Podgórski pokazywał, jak udzielać pomocy w przypadku ran i urazów. Punkty z fantomami i defibrylatorami prowadzili: Straż Miejska Wrocławia, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (w ramach kampanii Porusz serce) oraz instruktorzy WAPP.
Takie sytuacje, wypadki, zdarzają się codziennie. Ważne jest, by każdy z nas potrafił w takiej sytuacji zareagować i udzielić pomocy. Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy to jedna z najważniejszych miejskich kampanii społecznych, w ramach której rocznie szkolimy 3000 osób rocznie. Szkolenia są bezpłatne, finansowane przez miasto, zapraszajmy znajomych do udziału w nich – powiedziała podczas briefingu towarzyszącego szkoleniu wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.
Relacja: Beata Nawrotkiewicz / Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego Foto: Oleksandr Poliakovsky