Centralny Ośrodek Informatyki (COI) zaprasza studentów kierunków programistycznych z całej Polski do udziału w nadchodzącym hackathonie mObywatel mHack, który odbędzie się w weekend 16-17 września 2023 roku we Wrocławiu. Uczestnicy będą mieli za zadanie stworzenie funkcjonalnej innowacji związanej z aplikacją mObywateI 2.0. Dla najlepszych przewidziano nagrody w wysokości 50 tys. zł.
Już w połowie września największe talenty kierunków programistycznych spotkają się w hotelu Novotel Wrocław Centrum, aby opracować innowacyjne i pożyteczne funkcje asystenta obywatela w aplikacji mObywatel. Rozwiązania powinny być oparte na analizie otwartych danych ze źródeł publicznych, takich jak www.dane.gov.pl.
Zespoły, składające się z od 3 do 5 osób, będą pracować nad stworzeniem narzędzi, które pozwolą na zautomatyzowanie, ułatwienie i optymalizację codziennych spraw obywateli. Uczestnicy hackathonu będą musieli stworzyć koncepcję rozwinięcia aplikacji tak, aby nowe funkcje w sposób innowacyjny, praktyczny i kreatywny poprawiły jakość życia obywateli oraz dostarczyły korzyści w takich sytuacjach, jak na przykład parkowanie, sprawdzanie danych o jakości powietrza czy planowanie podróży. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia!
Zwycięski zespół otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł. Najlepsze rozwiązanie może zostać wdrożone przez Centralny Ośrodek Informatyki – co oznacza, że będą mogły z niego korzystać miliony użytkowników. Wszystkich zainteresowanych udziałem w hackathonie mObywatel mHack zachęcamy do rejestrowania się na stronie internetowej: mHack.pl.
– Podczas tej dynamicznej sesji naszym celem będzie rozbudowanie kreatywnych rozwiązań wcielonych w pracę nad mObywatelem 2.0. Stawiamy sobie za zadanie wykorzystać zdolności oraz pomysły studentów, tworząc innowacyjne rozwiązania o rzeczywistym oddziaływaniu. Powstanie wówczas nowa jakość w codziennym użytkowaniu aplikacji. Ministerstwo Cyfryzacji dba o to, by opracowywane w ramach aplikacji mObywatel narzędzia, odpowiadały oczekiwaniom i potrzebom Polek i Polaków – mówi Janusz Cieszyński, Minister Cyfryzacji.
– Hackathon to z jednej strony wielka korzyść dla obywateli, a z drugiej kolejna przestrzeń do poznania oczekiwań odbiorców tworzonych przez nas rozwiązań. Misją Centralnego Ośrodka Informatyki jest realizacja potrzeb obywateli poprzez udostępnianie przyjaznych e-usług. Robimy wszystko, aby wspierać obywateli w jeszcze większym zakresie. Stąd m.in. ogromny rozwój aplikacji mObywatel. Zapraszamy na mObywatel mHack – do bycia częścią tego unikalnego wydarzenia – mówi Marcin Kubarek, Dyrektor COI.
mObywatel 2.0 – aplikacja tworzona przez najlepszych
Aplikacja mObywatel 2.0 wynosi dokumenty i usługi cyfrowe na jeszcze wyższy poziom. Jej najnowsza wersja oferuje użytkownikom innowacyjne rozwiązania, które w praktyce oznaczają wygodę i oszczędność czasu. mDowód, Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy, Naruszenia środowiskowe czy Bezpieczny autobus – to tylko niektóre z nowych dokumentów i usług dostępnych w aplikacji mObywatel. Nie bez powodu zaufało jej już ponad 5 milionów użytkowników.
Patroni
Patronat nad hackathonem objął Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński, Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Co to jest hackathon?
Maraton programistyczny (zwany również hackathonem) jest wydarzeniem mającym na celu wspólne wypracowanie propozycji nowych rozwiązań programistycznych dla konkretnego wyzwania. Jest to intensywna i kreatywna sesja programistyczna, w której zespoły pracują nad projektami technologicznymi w określonym czasie. Jego formuła opiera się o wydarzenie trwające zazwyczaj więcej niż jeden dzień, w którym biorą udział zespoły interdyscyplinarne zgłoszone w ramach otwartego naboru.
Wydarzenie mObywatel mHack wpisuje się zakres zadań realizowanych przez Centralny Ośrodek Informatyki, które mają na celu wyszukiwanie, kreowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w ramach aplikacji i systemów oraz innowacji wspierających procesy cyfryzacji społeczeństwa, dbanie o wysoką jakość i ciągłe udoskonalanie dostarczanych rozwiązań oraz podnoszenie satysfakcji użytkowników, a także podejmowanie działań mających na celu wzrost liczby użytkowników korzystających z aplikacji oraz systemów państwowych.
Zainteresowanych udziałem w hackathonie mObywatel mHack zapraszamy do rejestracji na stronie internetowej: mHack.pl.
mObywatel mHack
16-17 września 2023
Novotel Wrocław Centrum
Powstańców Śląskich 7b, 53-332 Wrocław
Rejestracja i szczegóły na stronie: mHack.pl
Informacja prasowa: Centralny Ośrodek Informatyki