KAS z kilku województw namierzyła, zatrzymała i doprowadziła przed sąd grupę przestępczą działającą na szkodę banków i firm leasingowych. Szajka oszustów kradła kody popularnej aplikacji, aby pobierać pieniądze z bankomatów.
- Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu przy wsparciu Mazowieckiego i Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która dopuszczała się oszustw podatkowych oraz wyłudzeń na szkodę banków i firm leasingowych. Grupa działała na terenie województw dolnośląskiego, mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego oraz łódzkiego. Członkowie grupy posługiwali się m.in. fałszywymi dowodami osobistymi. Zatrzymano siedem osób na terenie Wrocławia, Warszawy, Łodzi, Torunia oraz gmin Nadarzyn i Zegrze. Wśród podejrzanych znajdował się organizator procederu, jego najbliżsi współpracownicy oraz tzw. „słup”, na którego były rejestrowane spółki. Straty z przestępczego procederu oszacowano na ponad 9 mln zł. W trakcie realizacji dokonano zabezpieczenia majątkowego osób podejrzanych i podmiotów uczestniczących w procederze na ponad 5 mln zł. Prokuratura przedstawiła organizatorowi procederu zarzuty m. in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, posługiwania się dokumentem innej osoby, prania brudnych pieniędzy oraz fałszerstwa faktur za co grozi kara pozbawienia wolności od 5 do 25 lat. Pozostałym uczestnikom postawiono zarzuty m. in. uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, fałszowania faktur oraz oszustwa podatkowego, za co grozi kara grzywny oraz kara pozbawienia wolności do lat 8. Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieście zdecydował o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec sześciu podejrzanych. Sprawę nadzoruje Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.
- Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą komendy miejskiej na podstawie ustaleń oraz pracy operacyjnej zatrzymali 28-letniego obywatela Ukrainy na gorącym uczynku, gdy wypłacał pieniądze na podstawie skradzionych kodów BLIK z bankomatu przy ul. Jedności Narodowej. Funkcjonariusze podczas przeprowadzanych czynności ujawnili przy mężczyźnie blisko 9 tys. złotych w gotówce, a środki pochodziły właśnie z wypłat dokonywanych przez niego z bankomatów zlokalizowanych na terenie Wrocławia. Funkcjonariusze ustalili, że współpracujący z nim oszuści uzyskiwali dane do płatności BLIK. Przestępcy pozyskiwali kody do szybkich płatności podszywając się pod zamawiających przedmioty na znanych portalach zakupowych lub włamując się na konta użytkowników portali społecznościowych podawali się za ich znajomych lub członków rodzin. Na podstawie nagrań z kamer zamieszczonych w bankomatach funkcjonariusze udowodnili 28-latkowi do tej pory 8 tego rodzaju czynów. Mężczyzna stanął już przed sądem, który orzekł o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego w postaci 3 miesięcy aresztu, a za swoją przestępczą działalność może usłyszeć wyrok nawet 8 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa, ponieważ zatrzymany 28-latek, jest jedną z osób biorących udział w tym procederze. Decyzją sądu wobec mężczyzny zastosowano już środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu.
Oszuści kradną dane sowich ofiar korzystając również z popularnych portali służących do zakupów internetowych. Odnajdując i wybierając konkretne ogłoszenia kontaktują się z ofiarą w celu rzekomego przekazania jej zapłaty za towar. Niczego nieświadome osoby klikają w przesłane im linki podrobionych stron służących do dokonywania płatności online, za pomocą której ściągają dane do logowania, po czym wykorzystują je do włamania się na stronę banku, w którym użytkownik prowadzi konto. Dzięki uzyskanym danym do BLIK, środki pieniężne trafiają prosto do rąk oszustów. Podczas zakupów internetowych korzystajmy jedynie ze sprawdzonych i znanych platform sprzedażowych. Gdy otrzymamy link przesyłany przez kupującego lub przez sprzedającego to zachowajmy czujność i pod żadnym pozorem w niego nie klikajmy. Pamiętajmy także, że wszystkie operacje dotyczące opłat za zakupy i inne czynności przeprowadza dany portal, nie angażując użytkowników i jedynie stamtąd przychodzą powiadomienia o płatnościach.
Poprzez: dolnoslaskie.kas.gov.pl / dolnoslaska.policja.gov.pl