Wydali prawie 140 mln złotych na ochronę ludności i obronę cywilną Wrocławia

Fot. Urząd Miejski Wrocławia.

W 2025 roku miasto przeznaczyło ponad 18,8 mln złotych z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej oraz ponad 120 mln zł z własnego budżetu na sprzęt ratowniczy, infrastrukturę krytyczną i szeroko zakrojoną edukację mieszkańców. Stolica Dolnego Śląska ma być lepiej przygotowana na zagrożenia, od powodzi i awarii infrastruktury, po sytuacje kryzysowe, zagrażające zdrowiu i życiu.

Wszystko w ramach programu Bezpieczny Wrocław

– Bezpieczeństwo mieszkańców to proces, który wymaga stałej gotowości i konsekwentnych inwestycji. W 2025 roku przeznaczyliśmy rekordową kwotę na działania z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Zakupiony sprzęt realnie wzmacnia nasze możliwości reagowania w sytuacjach kryzysowych – mówi Bartłomiej Bajak, dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Jednym z filarów działań była edukacja. Program „Bezpieczny Wrocław”, inspirowany rozwiązaniami skandynawskimi, objął szkolenia stacjonarne, zajęcia dla uczniów, pikniki bezpieczeństwa oraz webinary. Miasto wydało na ten cel ponad 400 tys. złotych, a dodatkowo rozprowadziło 120 tys. egzemplarzy Poradnika na Czas Kryzysu, uruchomiło serwis alertowy i zwiększyło liczbę defibrylatorów AED do ponad 300.

Fot. Urząd Miejski Wrocławia.
Ze sprzętem do nauki pierwszej pomocy

Istotnym elementem było także bezpieczeństwo w szkołach. Wszystkie miejskie placówki zostały wyposażone w defibrylatory oraz sprzęt do nauki pierwszej pomocy.

– Placówki oświatowe muszą być miejscami bezpiecznymi i przygotowanymi na każdą sytuację. Dzięki tym środkom każda miejska szkoła posiada dziś defibrylator. Poza tym placówki posiadają też sprzęt do nauki pierwszej pomocy – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji.

Fot. Urząd Miejski Wrocławia.
Znaczące wsparcie infrastruktury krytycznej

Znaczące środki trafiły również na infrastrukturę krytyczną. MPWiK otrzymało około 7,5 mln złotych między innymi na zabezpieczenia przeciwpowodziowe, mobilne źródła zasilania, drony i sprzęt laboratoryjny.

– Inwestycje zrealizowane w 2025 roku znacząco wzmocniły odporność infrastruktury wodociągowej na powodzie, awarie energetyczne i inne sytuacje kryzysowe. Nowy sprzęt i mobilne źródła zasilania pozwalają nam chronić zdrowie mieszkańców nawet w najbardziej wymagających warunkach. Wyciągnęliśmy również wnioski z ostatniej powodzi, co okazało się szczególnie istotne w tego typu sytuacjach. Dzięki temu jesteśmy dziś jeszcze lepiej przygotowani do podejmowania takich działań – podkreśla Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK.

Fot. Urząd Miejski Wrocławia.
Nowoczesny sprzęt ratowniczy

Wzmocnione zostały także służby. Straż Miejska Wrocławia, OSP oraz jednostki wsparcia społecznego otrzymały nowoczesny sprzęt ratowniczy, energetyczny i ewakuacyjny.

– Nowy sprzęt straży miejskiej realnie zwiększa skuteczność naszych działań i poprawia bezpieczeństwo mieszkańców podczas codziennych interwencji i w sytuacjach kryzysowych – zaznacza Piotr Szereda ze Straży Miejskiej Wrocławia.

– Ochotnicze Straże Pożarne są jednym z filarów skutecznej realizacji Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. W 2025 roku nasze jednostki zostały znacząco wyposażone, co nas bardzo cieszy, bo ten sprzęt jest nam niezwykle potrzebny w realizacji naszych działań – podsumowuje Marcin Stachowiak, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Grupy Ratownictwa Specjalistycznego „Starówka”.

Show Comments (0) Hide Comments (0)
guest

0 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów

Dołącz do newslettera!

Co słychać we Wrocławiu? Sprawdź pierwszy. Nie przegap tego, o czym mówi miasto

Zapisując się, akceptujesz nasz Regulamin oraz Politykę prywatności. Twoje dane będą przetwarzane wyłącznie w celu wysyłki newslettera.