Dolny Śląsk to jedno województwo i trzy subregiony: wrocławski, legnicko-jeleniogórski i wałbrzyski. Wyniki elekcji prezydenckiej pokazały, że Dolnoślązacy swoimi decyzjami przy urnach wyborczych nie odbiegają od preferencji ogólnopolskich. Jednocześnie bardzo wyraźnie widać, że znaczący wpływ na ostateczny werdykt ma nie tylko efektowana kampania wyborcza, ale też codzienna i żmudna praca liderów politycznych.

Porównanie statystyk dotyczących wyborów Prezydenta RP w 2015 i 2020 r. w podziale na wspomniane wyżej trzy dolnośląskie subregiony, daje wiele do myślenia. Wszyscy zainteresowani życiem politycznym wiedzą, że pięć lat temu wokół wyborów panowały emocje koncentrujące się wokół alternatywy: Andrzej Duda vs. Bronisław Komorowski. Tegoroczna kampania miała akt pierwszy, w którym naprzeciw urzędującemu prezydentowi najpierw stanęła kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, która jednak z każdym dniem kampanii traciła sondażowe poparcie. Gdy doszło do „zamiany” i kandydatem został Rafał Trzaskowski, wówczas temperatura rywalizacji wyborczej rosła z dnia na dzień.

Na poniższej tabeli – opublikowanej na profilu społecznościowym posła Michała Dworczyka – można szybko zorientować się, że w okręgu wałbrzyskim, którego przedstawicielem w Sejmie jest polityk Prawa i Sprawiedliwości – preferencje wyborcze pięć lat temu i w tym roku mają trend wzrostowy dla opcji uosabianej przez Andrzeja Dudę.

Nawet kilka tygodni intensywnej, wręcz zmasowanej, agitacji nie musi przesądzić o wyniku wyborów, jeśli wyborcy mają utrwalone poglądy i dzięki temu są niejako uodpornieni na nawet perswazyjny charakter kampanii wyborczej.

Ze statystyk opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą można wyciągnąć jeszcze jedno spostrzeżenie. Nawet tam, gdzie lokalnie przewagę w drugiej turze tegorocznego głosowania miał kandydat Koalicji Obywatelskiej, liczba głosujących na popieranego przez Zjednoczoną Prawicę urzędującego Prezydenta RP, wzrosła. Przykładem jest ponownie subregion wałbrzyski. W stolicy dawnego województwa Rafała Trzaskowskiego poparło 60,36% wyborców, zaś Andrzej Dudę 39,64%.

Porównanie wyników II tury w mieście Wałbrzych w wyborach z 2015 r. i z 2020 r., potwierdza, że przyrost poparcia dla Andrzeja Dudy wśród wałbrzyszan wyniósł 2,3% i był najwyższy w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców w całej Polsce. Co więcej, w całym okręgu wyborczym przyrost poparcia dla Prezydenta RP wyniósł 3,08%.

Minister Michał Dworczyk, który uchodzi za jednego z najpracowitszych parlamentarzystów, skomentował te wyniki, pisząc tuż po ogłoszeniu wyników na profilu społecznościowym: Na Dolnym Śląsku, a zwłaszcza w okręgu wałbrzyskim wiemy, że ciężka praca popłaca.

ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW NA DOLNYM ŚLĄSKU:

Pieszo i pod prąd autostradą – bez polisy w środku miasta – czego to jeszcze ludzie nie wymyślą

Poprzedni artykuł

Absolutnie innowacyjny projekt architektoniczny – Concordia Design perłą w pejzażu Wrocławia [VIDEO]

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.