Tylko w ostatnim tygodniu na swoim profilu „lajfował”… 12 godzin! Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ze swojej aktywności na portalu społecznościowym Facebook słynie od samego początku swojej prezydentury.

Liczne transmisje („live”) to coś, do czego mieszkańcy zdążyli się już przyzwyczaić. W towarzystwie kota „Wrocka” prezydent nie tylko relacjonuje swoje działania i snuje plany, ale też często dzieli się swoimi bardzo prywatnymi… spostrzeżeniami. Jak wtedy, gdy miesiąc temu w nocy nadawał spod zajezdni Grabiszyńska i opowiadał o swoim stosunku do Prawa i Sprawiedliwości oraz miejskich buspasów we Wrocławiu. Natomiast tydzień temu zachęcał wszystkich do pozostania w domu, a sam… wybrał się na rower.

Im jednak kwarantanna dłuższa tym kreatywność większa. Od kilku dni, w swoim gabinecie i w godzinach pracy Jacek Sutryk czyta bajki dzieciom, ale wielu obserwatorów nie ma wątpliwości. Format będzie ubogacany, bo radość sprawiają miejskiemu włodarzowi nowe formaty. Nie wiadomo, co prawda, w jakim kierunku pójdą innowacje. Czy będą to ćwiczenia fizyczne z prezydentem, czy może też kot „Wrocek” będzie się uczył live nowych sztuczek? Tego jeszcze nie wiemy, ale sytuacja jest rozwojowa. Ze wspomnianych na wstępie 12 godzin tygodniowo może czas antenowy poszerzy się do 15 godzin, a w dalszej perspektywie o kolejne godziny!

Jeśli w Polsce zostałby wprowadzony stan klęski żywiołowej lub stan wyjątkowy, a wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski mógłby stać się (w świetle prawa o stanach nadzwyczajnych) przełożonym prezydenta Wrocławia, wtedy włodarz czasu będzie miał jeszcze więcej… Może więc i oferta ekranowa urozmaici się?  Na marginesie warto zaznaczyć, że przepisy określające zasady funkcjonowania administracji publicznej w czasie tzw. stanów nadzwyczajnych, ograniczają władztwo organów samorządu terytorialnego. Tylko dziwić się można entuzjazmowi niektórych włodarzy, gdy domagają się ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, bo to trochę tak, jakby karpie domagały się przyspieszenia świąt Bożego Narodzenia…

Codzienne raporty pana prezydenta przybliżają wrocławianom działania podjęte przez miasto w walce z epidemią. Ponieważ miasto zbyt wielu działań podjąć nie może lub nie podejmuje działań oczekiwanych, to w zamian nie brakuje… krytyki działań zarządzających kryzysem. Jeszcze kilka dni temu Wrocławskie Fakty apelowały do prezydenta Wrocławia, aby zniósł opłaty za parkowanie. Na apel nie przystał. Mimo wielu godzin spędzanych przed kamerą ani prezydent (ani nikt z jego urzędników) nie zdecydował się odpowiedzieć na nasze pytania.

Już po naszym apelu miasto zakupiło dwie nowoczesne karetki za 1,7 miliona złotych, o czym napisaliśmy w naszym portalu. Oddajmy jednak prawdę – właściwie to my, wrocławianie, zakupiliśmy. Nie zapominajmy bowiem, że do miejskiej kasy dokładamy się wszyscy. Nie ma wątpliwości co do tego, że słuszne i dobre działanie warto doceniać!

Każde działanie mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa powinno zostać wdrożone. Obok ogromnego wysiłku finansowego i organizacyjnego rządu, udostępnienie płatnych parkingów przez samorządy byłoby pomocną kroplą w morzu potrzeb. Apel w tej sprawie ponowił dzisiaj w południe premier Mateusz Morawiecki, co udostępnialiśmy w naszym serwisie społecznościowym.

Szef polskiego rządu odbył wczoraj wideokonferencję z wojewodami, marszałkami województw i włodarzami największych miast i omawiał także sprawę opłat parkingowych. Prezydent Jacek Sutryk, rozpoczynając wczorajsze czytanie bajek w towarzystwie kota Wrocka, podsumował to wirtualne spotkanie z Mateuszem Morawieckim, stwierdzając, że (…) wujek prezydent był na takiej konferencji i musiał cierpliwie siedzieć i wysłuchiwać różnych rzeczy (…).

Po decyzji o zmianie rozkładu jazdy komunikacji miejskiej na sobotni w Warszawie i we Wrocławiu znów rząd musiał reagować, aby w tramwajach i autobusach była zachowana odpowiednia odległość między pasażerami. Dopiero teraz jeżdżą one tak jak normalnie, a mieszkańcy nie są narażani na niebezpieczną odległości od siebie. Przypomnijmy, że ogłoszone dzisiaj kolejne ograniczenia dotyczące przestrzeni publicznej, wymuszają 2-metrowy dystans pomiędzy wszystkimi ludźmi poruszającymi się w miejscach publicznych.

Dariusz Nowakowski

Remont kultowego budynku – Fandom zabłyśnie na mapie miejskiej architektury

Poprzedni artykuł

65-latek okradziony przez 35-latka, któremu towarzyszyła 20-latka – w tle narkotyki i broń

Następny artykuł

Możesz także polubić

37 Komentarze

 1. Niech wujek prezydent się ogarnie, bo jedzie po bandzie. Nie wybraliśmy go na prezydenta by się lansował czy chamsko ocieplał swoj kiepski wizerunek, tylko dobrze zarządzał miastem… wrrr

  1. Tacy sztywni jak ty ludzie to muszą być z PiSu

   1. Wrocuś, wracaj do ratusza, bo pancio cię szuka

  2. Zgadzam się.To niepoważne działania poważnego urzędnika.

  3. Marta idź stąd!

  4. Zgadzam się z tą opinią. Wrocław,dzięki takim gospodarzom jak p.Sutryk,gaśnie w oczach. Zabrałem żonę i 10 letniego syna w sobotę na pl.solny,na coś o dumnej nazwie “wakacyjny labirynt” albo jakoś podobnie,czemu patronował jaśnie Wielmożny,rzekomo mało zarabiający “prezydent” Wrocławia i byłem zażenowany opinią mojego 10 letniego synka iż,cytuję: wstyd przychodzić do rynku tatusiu,przecież tu nic się nie dzieje.. Wstyd panie Sutryk. Wstyd,bo w necie jest wiele propozycji spędzenia czasu w miejscach komercyjnych a Pana stać na kilka szarych straganów na pl. Solnym? Pogarda wobec wrocławian w stylu Trzaskowskiego..

   1. Trzaskowski jest w Warszawie i tam działa,Ty tam nie mieszkasz i to, ze jesteś zwolennikiem tych ktorzy nigdy nie mówią prawdy, nie upowaznia Cię do oceny działańTrzaskowskiego. Moze chciał pan na miejscu Sutryka lub Trzaskowskiego a, ze sie nieudało to jest krytyka.To juz jest naszą wadą narodową, naszą przywarą.

   2. Biedny synuś, że ma takiego jełope tatusia, ha,ha,ha.

 2. Ten artykuł to się dupy nie trzymarządowa telewizjo bleeeee

 3. Naprawdę nie macie o czym pisac?

 4. Prezydent Sutryk mówi jak jest!

  1. A mi pasuje taki prezydent jest super i ma swoje zdanie i pochwalam to co robi

   1. Mi też pasuje. Przynajmniej wiemy co się dzieje we Wrocławiu.

 5. Wyczuwam PiS w artykule… Większość jest za Wujkiem prezydentem, więc kogoś musi szlag jasny trafiać 🙂

 6. A mi pasuje 🙂 Wolę ludzkiego Sutryka, niż gadające głowy z ocenzurowanym kijem wbitym w koniec kręgosłupa.

 7. Zgadzam się.To niepoważne działania poważnego urzędnika.

  1. zgadzam sie

  2. Ja tu we Wrocławiu sie urodziłam i nigdy wiecej nie chciałabym miec tak brzydkiego i lichego Prezydenta jakim jest P.jacek do BUDKI POdobny.
   Wole jego kota o bardzo głupim imieniu jakie ktos mu nadał.Ale POdobnierz czarnyKOt przynosi “pecha”. Ale moze sie mylę .
   w

   1. Umyj się, bo bredzisz. Raczej bym ciebie nazwał słoik wrocławski.

 8. Komuś się nie podoba, to nie zmuszamy do mieszkania we Wrocławiu.
  Prezydent jest świetnym człowiekiem i takich nam potrzeba, a nie sztywniaków udających nie wiadomo jakich vipów jak w PiSie.

 9. Cóż, kasa miasta jest nasza, ale kasa państwowa też… Przecież rząd nie ma własny pieniędzy na 500+, 13emeryture i inne datki którymi się chwalą. Nikt z rządu nie wyciąga tych pieniędzy z własnej kieszeni A przecież chwalą się że dali. Prezydent Sutryk jest świetny, a dzięki temu kanałowi na fb jesteśmy przynajmniej na bieżąco.

 10. Panie Prezydencie jest Pan wspaniałym człowiekiem i nie zwraca uwagi na to co wypisują jakieś wątpliwej jakości pisanki. Zazdroszczą Panu charyzmy i odwagi, boją się takich ludzi i chcą ich zadeklarować. Powodzenia Panie Prezydencie

 11. Spotkania z Panem Prezydentem są super. A jak komuś się nie podoba to nie ogląda i zajmnie się innymi ważnymi tematami np. zakazem aborcji. Pozdrawiam Wrocławian 🙂

  1. Adam czy ty jesteś pederastą?

  2. A mnie sie nie POdobaja,ekcentryczne wybryki tegoz grubego Pana.
   nie głosowałem na niego i nie musze Mu sie POdlizywac tak kak wy ,zeby w ratuszu dalej siedziec i kadzidz temu PANU.

 12. Tymczasem sutryk ogłasza przetarg na przebudowę dziedzińca UM. Na inwestycję zamierza przeznaczyć bagatela 2 mln zł. 6 kwietnia 2020r. odbył się przetarg. Wpłynęła tylko jedna oferta. Firma Brukpol wyceniła inwestycję na 1.773,039,16 zł. Przeciętny Kowalski nawet nie dowie się o tym, bo jest przejęty śledzeniem wiadomości o pandemii. A nasz prezydent jest doskonały tylko w opowiadaniu bajek dzieciom i sucharów dorosłym. Niestety przetarg
  ZP/PN20/2020/WOU to nie żart.

  1. taka prawda

 13. Ale przydupasów, marnego urzędniczyna w odpowiedziach.Ciekawe czy to są ci co dostają dodatkowe premie za lansowanie tego buca?.Przecież gorszego prezydenta Wrocław nie miał nigdy.On jest marionetką kombinatora- dupkiewicza który promował go w jakimś celu.

 14. Wyjątkowo kreatywny włodarz miasta a w tych trudnych czasach paraliżu, strachu i odosobnienia stanowi oparcie dla wielu wrocławian. Jest ludzki i nie kryje swoich słabości, wybucha czasem, niekiedy bluźnie ale stara się być blisko ludzi a swoją niespożytą siłą zaraża innych. Kochamy Go coraz mocniej!

  1. Uwazaj bo zopu se POPARZYSZ OD ZARU KADZIDLA.”Marionetki łatwiej zmieniac w wisielcow–sznurki kadzielnio juz masz”.Mowie o ratvszowych,fałszywcach i zakłamancach”macie umysły otwarte,niestety na przestrzał”

  2. Ja też tak uważam!

 15. Masz rację, popieram

 16. Prezydent Wrocławia? A po co skoro mamy władze w Berlinie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.