Sytuacja epidemiologiczna powoduje zmiany w związku z organizacją tegorocznych dni Wszystkich Świętych i Zaduszek. Jak będzie wyglądać przełom października i listopada we Wrocławiu?
W dniach 31 października – 2 listopada cmentarze komunalne we Wrocławiu będą otwarte w godzinach 6:00 – 22.00, a dodatkowo w miarę możliwości otwarte zostaną dodatkowe bramy wejściowe tak, aby w jak największym stopniu rozłożyć ruch pieszych na cmentarzach. W związku ze wzmożonym ruchem w rejonie wrocławskich cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, celem stworzenia optymalnych warunków dojazdu, parkowania i ruchu pieszego, przy jednoczesnym zapewnieniu warunków bezpieczeństwa ruchu.
Większość zmian zostanie wprowadzona już od 24 października, polegająca głównie na ograniczeniu parkowania pojazdów w okolicach cmentarzy, z kolei 31 października i 1 listopada czekają nas większe zmiany, z zamknięciem poszczególnych ulic dla ruchu kołowego włącznie – z wyjątkiem komunikacji zbiorowej i TAXI – informuje Andrzej Brzoza z Departamentu Transportu i Infrastruktury. Co istotne, pierwsze wydłużone autobusy i tramwaje pojawią się już 24 października i będą funkcjonowały aż do 6 listopada. Wzmożony ruch komunikacji miejskiej oznacza, że zamknięte będzie także część ulic. Rekomendowanym środkiem transportu w drodze na cmentarz jest tramwaj lub autobus.
W poprzednich latach dodatkowa komunikacja jeździła jedynie do 2 listopada. Miasto robi wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo wrocławian, dlatego zdecydowaliśmy się wydłużyć jeszcze mocniej komunikację zbiorową, która dowiezie mieszkańców na dwa wrocławskie największe cmentarze. Pojazdy komunikacji miejskiej będą pojawiały się na przystankach z częstotliwością jednej minuty – zapewnia przedstawiciel Biura Zrównoważonej Mobilności UMW Adam Więcek.
Pełną gotowość na ten wyjątkowy dla wszystkich czas wykazuje też miejski przewoźnik komunikacji miejskiej. Prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder przyznaje, że w świątecznym okresie uruchomione zostanie sto procent taboru. Nie oznacza to jednak, że w tramwajach i autobusach nie będzie obowiązywać limit miejsc. Na wybranych liniach będzie można spotkać naszych pracowników, którzy wyposażeni będą w dodatkowe maseczki jednorazowe i w razie potrzeby wręczą je pasażerom – zaznacza szef MPK.
Rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej ksiądz dr Rafał Kowalski apeluje, by wizyty na cmentarzach rozkładać w czasie. Mowa tutaj zwłaszcza o osobach starszych, znajdujących się w grupie ryzyka. Możliwość uzyskania odpustu zupełnego istnieje aż do 8 listopada, więc do tego dnia można przyjść na cmentarz i ofiarować modlitwę za zmarłych.
W tym roku Straż Miejska Wrocławia już rozpoczęła działania przed wrocławskimi cmentarzami. Patrole będą prowadzić działania kontrolne, sprawdzając prawidłowość oznakowania drogowego, oświetlenie uliczne, przejścia dla pieszych, a także liczbę osób udających się na groby. 1 listopada strażnicy, jak co roku, będą uczestniczyć w Akcji Znicz, współdziałając w tym zakresie z Policją, Nadzorem Ruchu MPK i innymi służbami. Będziemy zwracać uwagę na przestrzeganie obowiązujących nakazów i ograniczeń – zwłaszcza dotyczących konieczności zasłaniania nosa i ust a także utrzymywania dystansu społecznego – osoby nieprzestrzegające obowiązujących przepisów muszą liczyć się z poważnymi sankcjami karnymi – mówi rzecznik prasowy Straży Miejskiej we Wrocławiu Waldemar Forysiak.
Cmentarze Komunalne w okresie Wszystkich Świętych i Zaduszek
- Cmentarz Grabiszyński
Otwarcie bram nastąpi w dniu 31 października o godzinie 6:00, a zamknięcie 2 listopada o godzinie 22:00. Co ważne, w weekend poprzedzający (24-25 października), jak i w samą uroczystość Wszystkich Świętych dodatkowo otwarta zostanie trzecia brama – od strony Ślęzy.
- Cmentarz Osobowicki
Otwarcie bram nastąpi w dniu 31 października o godzinie 6:00, a zamknięcie 2 listopada o godzinie 22:00. 1 listopada od godziny 7:00 do godziny 21:00 otwarta będzie również brama od strony poligonu.
- Cmentarz Psie Pole
Otwarcie bram nastąpi w dniu 31 października o godzinie 6:00, a zamknięcie o godzinie 21:00. W dniach 1-2 listopada cmentarz będzie czynny od godziny 6:00 do 22:00.
- Cmentarz komunalny Pawłowice, Jerzmanów i Leśnica
Otwarcie bram nastąpi w dniu 31 października o godzinie 6:00, a zamknięcie w dniu 2 listopada o godzinie 22:00.
W związku z sytuacją rozwijającej się pandemii prosimy o ograniczenie wizyt w biurach na wszystkich cmentarzach komunalnych. Przypominamy, że opłaty za przedłużenie okresu zachowania grobów mogą być dokonywane bezpośrednio na rachunek bankowy, szczegóły na stronie http://zck.wroc.pl. Przypominamy, że na stronie: https://groby.cui.wroclaw.pl/ działa wyszukiwarka grobów.
Dla osób, które jednak zdecydują się w tym czasie na załatwianie spraw w biurze cmentarza zapewnione zostaną środki do dezynfekcji, a na największych cmentarzach – Grabiszyńskim i Osobowickim przed biurami zostaną postawione namioty chroniące oczekujących przed deszczem.
Warto nadmienić, że od zeszłego roku w stolicy Dolnego Śląska trwa kampania „Wrocław nie marnuje”. W tym roku również na cmentarzach ta idea będzie propagowana. Na cmentarzu Grabiszyńskim, Osobowickim i na Psim Polu stanęły specjalne półki, na których można pozostawić niepotrzebne znicze czy same wkłady. Pierwszym miejscem, gdzie taka półka stanęła był cmentarz na Psim Polu i trzeba przyznać, że cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających groby, dlatego w tym roku postanowiono takie półki ustawić na dwóch kolejnych cmentarzach.
W związku ze stanem epidemii obsługa klientów w sprawie wydania identyfikatorów zezwalających na dojazd do cmentarzy w okresie święta Wszystkich Świętych w celach zaopatrzeniowych odbywać się będzie wyłącznie drogą elektroniczną i za pośrednictwem poczty – więcej informacji można znaleźć tutaj – https://www.wroclaw.pl/identyfikatory-zezwalajace-na-dojazd-do-cmentarzy-w-okresie-wszystkich-swietych
Filip Macuda