„Trędowata”, „Wesele”, „Killer-ów 2-óch”, „Rodzina Zastępcza”, „Na dobre i na złe”. To tytuły, które pokochały miliony Polaków. W każdym z tych filmów lub seriali grała Gabriela Kownacka. Bohaterka dziewiątego odcinka z cyklu #WrocławskiePostacie.
#WrocławskiePostacie to cykl tekstów w których przedstawiamy, przypominamy, opowiadamy o osobach, które zapisały się w historii naszego miasta. To wybitni naukowcy, sportowcy, badacze, aktorzy, politycy, lekarze – ludzie, których łączy jedno słowo – WROCŁAW!
Gabriela Kownacka przyszła na świat 25 maja 1952 roku we Wrocławiu. To właśnie w stolicy Dolnego Śląska uczęszczała do III LO, gdzie zdała maturę. Wyjechała do Warszawy – dostała się na wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Tam – w 1975 roku -otrzymała dyplom z tytułem magister sztuki aktor dramatyczny. Zaledwie dwa lata później otrzymała Nagrodę im. Zbysza Cybulskiego za rolę Maggie i hrabianki Rity w kultowym filmie „Trędowata” (reż. Jerzy Hoffman).
Pamiętamy❤️.. 12 lat temu (30 listopada 2010) zmarła Gabriela Kownacka – popularna i lubiana aktorka teatralna i telewizyjna. pic.twitter.com/5cRs4OGNd5
— Nostalgia (@lata8290) November 30, 2022
Debiutowała pięć lat wcześniej, jako 20-letnia aktorka w „Weselu” Andrzeja Wajdy. Zagrała rolę Zosi.
Łącznie wystąpiła w ponad 100 spektaklach teatralnych i zagrała w blisko 50 filmach i serialach telewizyjnych.
W 2005 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ją Złotym Krzyżem Zasługi – „za zasługi w pracy artystycznej”.
Niestety, w 2004 roku Kownacka zachorowała na raka piersi. Dzięki chemioterapii i radioterapii mogła powrócić na plan zdjęciowy serialu „Rodzina zastępcza”. Cztery lata później nastąpił nawrót choroby, a stan aktorki bardzo się pogorszył.
Rok później zorganizowano koncert charytatywny w Teatrze Narodowym. Dochód z niego przeznaczono na leczenie chorej aktorki.
Zmarła 30 listopada 2010 roku w wieku 58 lat. Pochowana została na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.