Wrocławskie Fakty

WIDEO

WYWIAD

FELIETON

POLITYKA

KONTAKT

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Zdrowie
Wrocławskie Fakty
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Zdrowie
Wrocławskie Fakty
Home Kultura

Wrocławski Rok Tadeusza Różewicza – ponad 100 wydarzeń

KK przez KK
24 kwietnia 2021
w Kultura
1
Wrocławski Rok Tadeusza Różewicza – ponad 100 wydarzeń

Nadanie jednemu ze skwerów imienia Poety, jam session, różnorodna prezentacja dorobku, nocne czytanie tekstów, specjalna strona internetowa czy wreszcie postawienie granitowej ławki w ulubionym miejscu Tadeusza Różewicza – to ledwie wycinek z bogatego programu, który Wrocław przygotował na 2021 rok.

Patronem roku 2021 zostanie ta wyjątkowa, związana z Wrocławiem postać. Obchody wystartują symbolicznie w 7. rocznicę śmierci artysty, 24 kwietnia, a kulminacja działań nastąpi jesienią, kiedy obchodzić będziemy 100. rocznicę jego urodzin. W obchody roku zaangażowały się instytucje kultury, szkoły, organizacje pozarządowe a także sami mieszkańcy.

Przed nami wiele różnych wydarzeń. Wystawy, działania performatywne, teatralne, publikacje, różnego rodzaju działania interdyscyplinarne. Nie zapominamy, że rok 2021 to rok wielu niepewności związanych z pandemią. Mamy już plan na wypadek nawet najostrzejszych obostrzeń. Dlatego niezależnie od rozwoju pandemii, możemy i tak spodziewać się wielu różnorodnych wydarzeń – mówi koordynator Roku Różewicza we Wrocławiu Piotr Michałowski.

Czego jeszcze mogą spodziewać się wrocławianie i wrocławianki? Teatr Capitol zorganizuje 24-godzinny performance na teatralnym Podwórku, będzie to częściowo improwizowany koncert z udziałem artystek i artystów. Będą to aktorki i aktorzy interpretujący wiersze poprzez deklamację lub śpiew oraz towarzyszący im improwizujący muzycy. Z kolei na wrocławskim Rynku stanie pawilon, symboliczny pokój poety, pełny jego osobistych pamiątek ze słynnej szuflady. Będzie on także okazją do zapoznania się z jego twórczością.

Pełne kalendarium wydarzeń: www.wroclaw.pl/rok-rozewicza/

Wybrane wydarzenia w ramach obchodów Roku Tadeusza Różewicza we Wrocławiu
(kwiecień – grudzień 2021)
  • „Tu odbywa się karmienie słowem. Godzina karmienia: dziewiętnasta” – konferencja performatywna (Instytut im. Jerzego Grotowskiego) – poniedziałek – 10 maja 2021

Tytuł konferencji nawiązuje do fragmentu tekstu Tadeusza Różewicza poświęconego spektaklowi „Apocalypsis cum figuris” Jerzego Grotowskiego. Spotkanie poświęcone będzie „rekonstrukcji” wspólnego zamysłu artystycznego wybitnych wrocławian, a mającego na celu przygotowanie przez Teatr Laboratorium przedstawienia opartego na tekstach Poety.

  • Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (Wrocławski Dom Literatury) – 17 – 23 maja 2021

W tym roku jednym z patronów festiwalu jest Tadeusz Różewicz. W ramach działań festiwalowych pojawią się m.in. pieczątki z wierszami Poety na chodnikach oraz specjalna „scenografia” Zaułka Solnego. Dzieła Tadeusza Różewicza będą również prezentowane w przestrzeni publicznej, m.in. na wiatach przystankowych. Ponadto, w każdym dniu festiwalowym odbędzie się jedno wydarzenie odwołujące się do twórczości Tadeusza Różewicza.

  • „Szara strefa – rzecz o Tadeuszu Różewiczu i Eugeniuszu Gecie-Stankiewiczu” – wystawa i wydanie katalogu (Strefa Kultury Wrocław) – maj/czerwiec 2021 r., Domek Miedziorytnika

Prezentacja prac stworzonych przez Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta-Stankiewicza oraz publikacja katalogu przedstawiającego ich współpracę. Kuratorem wystawy jest Marek Stanielewicz.

  • „Bohater.dok” (Stowarzyszenie Garaże Kultury) – czerwiec–październik 2021 r.

Projekt, w którym za pomocą technik teatru dokumentalnego powstanie portret dzisiejszego everymana – człowieka szarego, przeciętnego, „każdego” – stworzony na podstawie wywiadów, badań terenowych i pracy dramaturgicznej. Efektem będzie osiem spektakli – części mozaiki twórczo nawiązujących do dzieł Różewicza i do różewiczowskiego bohatera. W przedsięwzięciu weźmie udział 40 artystów: aktorów, debiutujących i doświadczonych reżyserów, muzyków i ekspertów. Projekt jest częścią programu „Teatr na faktach”.

  • „Tadeusz Różewicz i inni” – wystawa autorska Elżbiety Wernio (Muzeum Miejskie Wrocławia) – Muzeum Teatru im. H. Tomaszewskiego – 11 czerwca – 10 października 2021 r.

Wystawa scenografii m.in. ze spektakli „Pułapka”, „Kartoteka”, „Stara kobieta wysiaduje”, których autorką jest prof. Elżbieta Wernio – kierowniczka Katedry Scenografii na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jej dorobek jako scenografki obejmuje (od 1983 r.) ponad 70 realizacji w polskich teatrach dramatycznych, teatrze telewizji i filmach muzycznych.

  • Nadanie imienia Tadeusza Różewicza skwerowi u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Sztabowej (Urząd Miasta Wrocławia) – lipiec 2021 r.

Na zrewitalizowanym zieleńcu utworzona zostanie scena plenerowa, a sama modernizacja skweru obejmie także remont ciągów komunikacyjnych i oświetlenia.

  • Dzień Różewicza (Centrum Historii „Zajezdnia”) – lipiec 2021 r.

Wydarzenie w ramach międzynarodowego projektu „Remembrance and Future Forum”. Spotkanie wspomnieniowe z abp. Alfonsem Nossolem i z Richardem Demarco pt. „Art and healing of war wounds – Demarco, Kantor, Różewicz”.

  • „Szuflada Różewicza” – wystawa (Centrum Historii „Zajezdnia”) – lipiec–sierpień 2021 r., Rynek Wrocławski

Wystawa czasowa osnuta wokół osobistych pamiątek Różewicza ze zbiorów Centrum Historii „Zajezdnia”. Ekspozycja mająca symboliczną formę pokoju poety ukaże zawartość jego „szuflady” i będzie pretekstem do przypomnienia jego twórczości.

  • „24’21 Różewicz” – 24-godzinne Różewiczowskie Jam Session (Teatr Muzyczny „Capitol”) – 2 – 3 października 2021 r., patio Teatru Muzycznego „Capitol”

Różewiczowskie w duchu i stylu, poetycko-muzyczne spotkanie, rodzaj jam session z wykorzystaniem wierszy i poematów Tadeusza Różewicza. W ciągu 24 godzin, od południa 2 października do południa dnia następnego, na teatralnym Podwórku, czyli zadaszonym patio, odbędzie się nieprzerwany, częściowo improwizowany koncert z udziałem artystek i artystów. Będą to aktorki i aktorzy interpretujący wiersze poprzez deklamację lub śpiew oraz towarzyszący im improwizujący muzycy. Co pół godziny na scenie pojawi się nowy muzyczno-aktorski tandem, stanowiący świeżą inspirację dla wciąż zmieniającego się składu zespołu muzycznego.  Kolejne pary wniosą twórczą, inspirującą różnorodność, ich spotkanie na scenie będzie intrygujące w formie, poetycko ulotne, prowokujące publiczność do refleksji, budzące emocje.

  • „wtw://zawsze_różewicz” (Wrocławski Teatr Współczesny) – 4 – 9 październik 2021

W ramach projektu planowanych jest pięć wydarzeń performatywnych stworzonych na podstawie sztuk teatralnych i innych tekstów Tadeusza Różewicza. Każde z nich zostanie zaprezentowane dwukrotnie: wieczorem dla widzów dorosłych, zaś przed południem dla młodzieży. Pokazy przedpołudniowe będą każdorazowo połączone z warsztatami teatralnymi. Realizacja wydarzeń zostanie powierzona reżyserom w trybie konkursu.

  • „Złowione” (Centrum Sztuk Performatywnych – Piekarnia) – 7–8 października 2021 r.

Projekt wynika bezpośrednio z próby przywołania niezrealizowanego zamysłu przygotowania przez Jerzego Grotowskiego spektaklu na podstawie poematu „Złowiony” Tadeusza Różewicza.

  • „Zawsze Fragment” – przegląd teatralny (Instytut im. Jerzego Grotowskiego) – październik 2021 r.

Prezentacja fragmentów (monologów, mikrokompozycji oraz scen ze spektakli) rozrzuconych po „nieteatralnych” przestrzeniach Wrocławia, takich jak: przejścia podziemne, kawiarnie, centra handlowe czy parkingi. Prezentacjom towarzyszyć będą spektakle mistrzowskie przygotowane na podstawie poematów Tadeusza Różewicza: „Duszyczka” w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego (Teatr Narodowy w Warszawie), „Odchodzi” Sceny Plastycznej KUL w reżyserii Leszka Mądzika oraz wznowiony spektakl lalkowy „Śmieszny staruszek” wg koncepcji Wiesława Hejny.

  • Weekend Tadeusza Różewicza (Wrocławski Teatr Lalek) – 23-24 października 2021 r.

Pedagogiczno-teatralny Weekend Tadeusza Różewicza, na który złożą się bezpłatne warsztaty teatralne dla różnych grup wiekowych, przygotowane przez reżyserkę Martę Streker i dramatopisarkę Agnieszkę Wolny-Hamkało, prowadzące młodzieżową grupę teatralną WTL „Robimy”.

  • Ławka – rzeźba kamienna (Muzeum Miejskie Wrocławia) – realizacja: do października 2021 r.

Ustawienie granitowej ławki w ulubionym miejscu Tadeusza Różewicza w Parku Południowym, gdzie powstawały koncepcje jego utworów, a nawet całe teksty poetyckie.

  • Nocne czytanie tekstów Tadeusza Różewicza (Centrum Historii „Zajezdnia”) – październik 2021 r.

Do czytania tekstów Poety zaproszeni zostaną artyści, włodarze miasta, ludzie kultury. Wydarzenie odbędzie się w godzinach wieczornych i będzie transmitowane w internecie.

  • Wydanie „Przewodnika” po Wrocławiu (Wrocławski Dom Literatury) – październik 2021 r.

Ilustrowany „Przewodnik” zostanie zaprojektowany w taki sposób, by mógł służyć również jako pomoc dydaktyczna i atrakcja turystyczna – część z miejsc, o których „opowie” tekstami Różewicza, zostanie zaaranżowanych scenograficznie. Autorem „Przewodnika” będzie Wojciech Browarny, a unikatową wartością tego wydawnictwa – znaczna liczba materiałów do tej pory niepublikowanych.

  • „Kartoteka rozrzucona w obiektywie” – wydanie albumu (Wrocławski Dom Literatury) – październik/listopad 2021

Publikacja prezentująca fotografie Adama Hawałeja wykonane w czasie otwartych prób z publicznością, które Tadeusz Różewicz prowadził na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego w 1992 r. Premierze będzie towarzyszyła wystawa zdjęć z albumu w Galerii w Oknie, w Klubie Proza.

  • „Przekład” – tłumaczenie utworów Tadeusza Różewicza na polski język migowy na żywo (Wrocławski Teatr Współczesny) – 20 listopada 2021 r.

Działanie teatralne skierowane do widzów zarówno słyszących, jak i niesłyszących, gdzie plan operowania językiem migowym stanie się również planem pantomimicznej akcji teatralnej. Pomysłodawcą projektu jest Wojciech Ziemilski.

Foto: Adam Hawałej

Tagi: kulturaspołeczeństwo
UdostępnijUdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Ewinner Gwardia Wrocław odkłada marzenia o PlusLidze na później [VIDEO]

Następny wpis

Znajdź czas, aby odzyskać duchowe siły – „Sycowska Częstochowa” zaprasza [VIDEO]

Następny wpis
Znajdź czas, aby odzyskać duchowe siły – „Sycowska Częstochowa” zaprasza [VIDEO]

Znajdź czas, aby odzyskać duchowe siły – „Sycowska Częstochowa” zaprasza [VIDEO]

Komentowane 1

  1. Pingback: #WrocławskiePostacie (3): Tadeusz Różewicz - wielki poeta, mistrz Teatru Absurdu - Wrocławskie Fakty

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Najnowsze
  • Komentowane
  • Popularne
Fontanna Multimedialna wraca

Fontanna Multimedialna wraca w nowym sezonie

2 maja 2025
Modernizacja drogi wojewódzkiej nr

Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 324 [Góra – Niechlów]

7 maja 2025
Ready.Set.Splash! To ma być wyjątkowe wydarzenie wodno-sportowe SwimPact

Ready.Set.Splash! To ma być wyjątkowe wydarzenie wodno-sportowe SwimPact

29 kwietnia 2025
Korona GÓRek Wrocławia

Korona GÓRek Wrocławia wystartowała – możesz stać się zdobywcą szczytów, bez wyjeżdżania z miasta

30 kwietnia 2025
Osiedle Orawska Vita

Osiedle Orawska Vita na wrocławskim Ołtaszynie – III etap w przedsprzedaży

1
Nie trzeba wiele

Nie trzeba wiele, by pomóc – majowa akcja krwiodawstwa, a przy okazji dobre zakupy

1
Przed nami Rowerowa Majówka

Przed nami Rowerowa Majówka

1
Krakowski weekend na Wrocławskich

Krakowski weekend na Wrocławskich Liniach Turystycznych [10 – 11 maja 2025]

9 maja 2025
Targi zajęć dodatkowych dla

Targi zajęć dodatkowych dla dzieci – już w sobotę

9 maja 2025
Inauguracja gonitw skakanych na Partynicach

Inauguracja gonitw skakanych na Partynicach

9 maja 2025
Wrocław w San Francisco

Wrocław w San Francisco – porozumienie o współpracy ze Smart Cities Council

9 maja 2025

Reklama

timcatering katering

Ostatnie aktualności

Krakowski weekend na Wrocławskich
Komunikacja i Rozkład Jazdy

Krakowski weekend na Wrocławskich Liniach Turystycznych [10 – 11 maja 2025]

9 maja 2025
Targi zajęć dodatkowych dla
Handel

Targi zajęć dodatkowych dla dzieci – już w sobotę

9 maja 2025
Inauguracja gonitw skakanych na Partynicach
Sport

Inauguracja gonitw skakanych na Partynicach

9 maja 2025
Wrocław w San Francisco
Biznes

Wrocław w San Francisco – porozumienie o współpracy ze Smart Cities Council

9 maja 2025
Koncert charytatywny na rzecz
Blisko Wrocławia

Koncert charytatywny na rzecz Domu Dziecka w Kłodzku – zaproszenie do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

9 maja 2025
Przed nami Rowerowa Majówka
Wiadomości

Przed nami Rowerowa Majówka

8 maja 2025

WrocławskieFakty.pl - wiarygodne informacje z Wrocławia i regionu. Sprawdzone fakty i opinie.

Social Media

Polityka prywatności
Kontakt

Kategorie

  • Biznes
  • Blisko Wrocławia
  • Długołęka
  • Dolny Śląsk
  • Dzieje się
  • Edukacja
  • Felieton
  • Handel
  • Inne
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Kultura
  • Na sygnale
  • Oświadczenie
  • Polityka
  • Rozkład Jazdy
  • Sport
  • Syców
  • Ważne
  • Wiadomości
  • Wideo/Galerie
  • Wrocław
  • Wywiad
  • Zdrowie

Ostatnie aktualności

Krakowski weekend na Wrocławskich

Krakowski weekend na Wrocławskich Liniach Turystycznych [10 – 11 maja 2025]

9 maja 2025
Targi zajęć dodatkowych dla

Targi zajęć dodatkowych dla dzieci – już w sobotę

9 maja 2025
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Komunikacja i Rozkład Jazdy
  • Zdrowie

© 2022 WroclawskieFakty.pl

Drogi użytkowniku
Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://wroclawskiefakty.pl/polityka-prywatnosci)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
SAVE & ACCEPT