Wrocławski pisarz, autor kryminałów, laureat Paszportu Polityki, autor bestsellerów tłumaczonych na dwadzieścia języków – Marek Krajewski – został uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wyróżnienie odebrał wczoraj z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wśród nagrodzonych znaleźli się też m.in.: Bernard Ładysz, Jerzy Maksymiuk, Krystyna Prońko, Emilian Kamiński i Halina Frąckowiak.
Marek Krajewski urodził się i tworzy we Wrocławiu. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym i specjalistą w zakresie językoznawstwa łacińskiego. Był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego od 1995 r., a od 2007 r. spełnia się w pisarstwie. W 2008 r. został wybrany Ambasadorem Wrocławia; w 2015 r. odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”; w 2016 r. otrzymał niemiecką Nagrodę im. Georga Dehio twórczość literacką. Pisarz jest pierwszym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru przyznawanej przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie” oraz Instytut Książki za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. Otrzymał też Nagrodę Księgarzy „Witryna” za najlepszą książkę 2005; w 2006 r. 2006 Paszport Polityki; w 2013 r. odebrał Śląski Wawrzyn Literacki za powieść „W otchłani mroku”. Jego książki zostały już przetłumaczone na 20 języków, w tym angielski, hiszpański, niemiecki, francuski, włoski i hebrajski.
Jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Na serię wydawaną od 1999 roku składa się dotychczas sześć tomów: „Śmierć w Breslau”, „Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”, „Festung Breslau”, „Dżuma w Breslau” oraz „Głowa Minotaura”.
Proza Marka Krajewskiego wytworzyła modę na tzw. kryminał retro, którego akcja ma miejsce w pieczołowicie odtworzonych realiach bliskiej, zazwyczaj dwudziestowiecznej historii (drugim przedstawicielem tego nurtu jest Konrad T. Lewandowski, autor m.in. „Magnetyzera”). Marek Krajewski jest uznawany za czołowego przedstawiciela gatunku.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości został ustanowiony w 2018 r. i jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Odznaczenie ma charakter pamiątkowy i jest nadawane w okresie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej ustalonym na lata 2018 – 2021. Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.
Wśród wyróżnionych medalem twórców kultury są: Przemysław Dakowicz, Halina Frąckowiak, Izabella Galicka, Zbigniew Gluza, Maria Jastrzębska, Marek Jastrzębski, Emilian Kamiński, Marek Krajewski, Bernard Ładysz, Jerzy Maksymiuk, Krystyna Prońko, Włodzimierz Staniewski i Antoni Żak.
W trakcie wczorajszej ceremonii w Warszawie, Prezydent RP Andrzej Duda powiedział m.in.: nikomu nie trzeba tłumaczyć, jaką rolę narodowo- i państwowotwórczą odgrywa kultura, twórczość artystyczna. To jest coś, bez czego prawdopodobnie przez 123 lata zaborów nie przetrwalibyśmy jako naród. Wkład kultury w rozwój społeczności narodowej i budowanie później odrodzonego państwa – to, jak ono będzie kształtowane, jakie będą postawy – jest nie do przecenienia. Dlatego też…
…ludzie kultury, twórcy, artyści są niezwykle ważną częścią każdego narodu i państwa, ogrywają ogromną rolę. Oczywiście różne: pokazując – czy promując – różne postawy; te dobre, a czasem te złe. Na szczególne uhonorowanie ze strony państwa zasługują ci, którzy pokazują i gloryfikują postawy państwowotwórcze, które mają wymiar patriotyczny, które – z punktu widzenia każdego państwa chcącego się rozwijać – są właśnie korzystne, pożądane i potrzebne.