Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej bez szefa

Dr Tomasz Greniuch nie kieruje już oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Powołany do pełnienia obowiązków zaledwie kilkanaście dni temu, o czym informowaliśmy w naszym portalu, złożył rezygnację pod wpływem szerokiej krytyki ze strony różnych kręgów politycznych i społecznych, a nawet ambasady Izraela w Polsce.

W związku z zaistniałymi okolicznościami dotyczącymi nominacji dr. Tomasza Greniucha na stanowisko p.o. dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu, dalsze pełnienie przez Niego tej funkcji jest niemożliwe. Dr Tomasz Greniuch złożył na moje ręce rezygnację. Z dniem 22 lutego br. została ona przyjęta przeze mnie. – tak oświadczył dzisiaj prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Obecnie wrocławskim oddziałem IPN-u kieruje p.o. zastępcy dyrektora Olga Ziemba-Matuła. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Tomasz Greniuch, w wywiadzie dla Radia Rodzina mówił o swoich zamierzeniach dotyczących pracy IPN na Dolnym Śląsku.

Media, głównie Gazeta Wyborcza, ujawniły zdjęcia z 2007 r., na których widoczny jest Tomasz Greniuch wykonujący gest nazistowskiego pozdrowienia. Sam zainteresowany nie krył, że do 2013 r. wtedy działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego. W ubiegłym tygodniu IPN oświadczył, że zarzuty kierowane przeciwko dr. Tomaszowi Greniuchowi dotyczą jego zachowań z czasów młodości. Wielokrotnie w ciągu ostatniej dekady przyznał, że były one błędem i przeprosił za nie. Według TVP Info krytyczne stanowisko wobec objęcia przez Greniucha kierownictwa w IPN we Wrocławiu zajął prezydent Andrzej Duda, który – jak przekazał w sobotę prezydencki minister Wojciech Kolarski – ocenił, że „dyrektorem w Instytucie Pamięci Narodowej może być wyłącznie osoba o nieposzlakowanej opinii”. W poniedziałek również szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że dla dobra instytucji i wizerunku Polski powinna nastąpić zmiana na stanowisku szefa wrocławskiego oddziału IPN.

Tomasz Greniuch jest absolwentem Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego. W 2018 r. obronił rozprawę doktorską pt. „Historia Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka” na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II. Jest też wiceprezesem ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Stop Korupcji” i członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Moja rodzina została doświadczona przez oba totalitaryzmy: niemiecki nazizm i sowiecki komunizm. Nigdy nie byłem nazistą, za nieodpowiedzialny gest sprzed kilkunastu laty jeszcze raz przepraszam i uważam to za błąd. Symbole i gesty, które wznosiłem to była młodzieńcza brawura, często głucha na zdrowy rozsądek i konsekwencje. Nigdy jednak nie miały one podłoża gloryfikowania totalitaryzmów! – mówił w ubiegłym tygodniu dr Tomasz Greniuch.

Sposób na odpady problematyczne – SZOP na Starym Mieście i w Śródmieściu

Poprzedni artykuł

Most nad Jeziorem Pilichowickim do uratowania – samorząd Dolnego Śląska chce przejąć całą linię kolejową

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

1 Komentarze

  1. Po takich dyrektorach, to mój dziadek na konia wskakiwał.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.