Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu rozpoczął realizację projektu przeznaczonego dla wrocławskich rodzin w długotrwałej, trudnej sytuacji.
MOPS skupia się na rodzinach, które doświadczają, mówiąc językiem profesjonalnym, tzw. „dziedziczenia biedy” i co najmniej od dwóch pokoleń mierzą się z wieloma trudnościami, np. bezrobocie dorosłych, zatrudnienie w nisko płatnych zawodach, niskie aspiracje zawodowe, niski poziom wykształcenia, nałogi, przemoc domowa, złe warunki mieszkaniowe, zły stan zdrowia i niepełnosprawność członków rodziny czy problemy opiekuńcze i wychowawcze wpływające na brak norm i niepożądane zachowania dzieci. „Wrocławska Wygrana Rodzina”, bo tak nazywa się ten projekt, jest skierowany do mieszkańców trzech wrocławskich osiedli, które od pokoleń zmagają się z trudną sytuacją życiową.
Tradycja rodzinna to najczęściej powód do dumy. Cieszymy się, gdy możemy naszym dzieciom przekazać to, co wynieśliśmy ze swoich rodzinnych domów. Zdarza się jednak tak, że to, co otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń, w życiu nam wcale nie pomaga. Sprawia, że jest ono trudniejsze. I właśnie dla rodzin, które zmagają się z taką trudną rodzinną tradycją i które nie chcą przekazać jej swoim dzieciom, jest projekt „Wrocławska Wygrana Rodzina”. Naszym celem jest wsparcie rodzin tak, by zaczęły radzić sobie lepiej w życiu i mogły dać swoim dzieciom lepszą przyszłość – mówi Anna Bytońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.
Dzieci, które dorastają w rodzinach doświadczających dziedzicznej trudnej sytuacji, najczęściej w dorosłym życiu powielają styl życia rodziców i przekazują go swoim dzieciom. Dlatego pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej chcą w ramach projektu przerwać ten zaklęty krąg, pomóc rodzinom zmienić ich sytuację, dać dzieciom lepszy kapitał na przyszłość, wesprzeć je w rozwoju talentów, pomóc rozwijać kompetencje społeczne.
Program Wrocławska Wygrana Rodzina
- „Wrocławska Wygrana Rodzina” to innowacyjny program, który jest realizowany tam, gdzie występuje ubóstwo oraz negatywne zjawiska społeczne, które przenoszą się z pokolenia na pokolenie. Program wzorowany jest na Modelu Przeciwdziałania Dziedziczenia Biedy KOKON, który opiera się na założeniu, że problem dziedziczonego ubóstwa wynika przede wszystkim z oddziaływania środowiska. Dlatego wsparciem należy objąć nie tylko całe rodziny, ale też otoczenie, w którym funkcjonują. Odbiorcami działań będą przede wszystkim dzieci z rodzin, w których dziedziczy się biedę, a także środowisko, w którym funkcjonują.
- Z projektu skorzysta w sumie 16 rodzin z dziećmi z trzech wrocławskich osiedli: Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie. Co więcej, z projektu skorzystają także wrocławskie podmioty, które pomagają rodzinom: organizacje pozarządowe, szkoły, instytucje kultury i pomocy społecznej, ponieważ projekt zakłada współprace tych podmiotów we wspieraniu rodzin.
- Aby zgłosić się do projektu należy spełniać podstawowe kryteria: mieszkać na jednym ze wskazanych osiedli, korzystać z pomocy społecznej lub borykać się z problemami społecznymi, doświadczać dziedzicznej biedy w co najmniej dwóch pokoleniach, złożyć w terminie dokumenty w jednym z terenowych biur ośrodka. Są też kryteria dodatkowe, takie jak: samotne rodzicielstwo czy współpraca z asystentem rodziny w wyniku decyzji sądu.
- Formularze rekrutacyjne należy zgłosić do pracownika socjalnego (z zespołu, który odpowiada za rejon, w którym mieszkasz) do 31 maja 2025 r. Mieszkańcy osiedli Ołbin i Plac Grunwaldzki składają formularz do Zespołu Terenowej Pracy Socjalnej nr 3 z ul. Nowowiejskiej 102, natomiast mieszkańcy osiedla Przedmieście Oławskie do Zespołu Terenowej Pracy Socjalnej nr 5 z ul. Kniaziewicza 29.
- Projekt wystartuje po 31 maja i będzie trwał do kwietnia 2027 roku.
- Szczegółowe informacje o modelu działania znajdują się tutaj: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/128844/Zalacznik2.pdf. Szczegółowe informacje o projekcie: https://mops.wroclaw.pl/projekty-i-programy/wroclawska-wygrana-rodzina
Poprzez: UM Wrocław