Lista Szanghajska to jeden z najważniejszych rankingów dotyczących szkół wyższych na całym świecie. Tegoroczne zestawienie to już dwudziesta „edycja” prestiżowego rankingu. Na liście z 2023 roku pojawiła się jedna wrocławska uczelnia! Która?
Academic Ranking of World Universities to prestiżowy ranking najlepszych szkół wyższych na świecie. Przy ustalaniu oceny danej uczelni brane pod uwagę są takie czynniki, jak jakość edukacji, kadra naukowa, wyniki badań oraz wydajność pracowników. Aby w ogóle znaleźć się w tym rankingu, należy spełnić szczegółowe wymogi – na przykład posiadać w gronie pracowników lub absolwentów noblistów, laureatów Medalu Fieldsa czy też często cytowanych naukowców.
Łącznie Lista Szanghajska w 2023 roku brała pod uwagę 2500 uczelni, ale standardowo ostateczny ranking zawiera 1000 pozycji. Pierwsze miejsca zajmują amerykańskie uczelnie: Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Stanforda oraz Massachusetts Institute of Technology.
Na 1000 miejsc rankingu, dziewięć zajmują uczelnie z Polski. Najwyższe lokaty przypadły Uniwersytetowi Jagiellońskiemu oraz Uniwersytetowi Warszawskiemu (przedział 401-500). Miejsce w przedziale 901-1000 zajęła natomiast jedyna wrocławska uczelnia w całym zestawieniu, a więc Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich.
– To duży sukces i potwierdzenie naszej pozycji nie tylko w Polsce. Nie zapominajmy, że świat nauki premiuje interdyscyplinarność, a ta siłą rzeczy jest łatwiejsza w większych uczelniach, które mają w swoim portfolio przedstawicieli wielu dziedzin i dyscyplin. My jesteśmy uczelnią jednorodną, więc tak wysoka pozycja w Polsce tym bardziej nas cieszy – skomentował miejsce w rankingu prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
– Z mojego punktu widzenia ogromnym sukcesem jest znalezienie się w tym wyjątkowo prestiżowym gronie. Tysiąc najlepszych uczelni świata to czołówka. W Polsce uczelni jest 400., z czego dziesięć to uczelnie badawcze, a na świecie do grupy jednostek badawczych zalicza się ponad 20 tysięcy instytucji. Aspirujemy do statusu uczelni badawczej, staramy się wzmocnić nasz potencjał naukowo-badawczy, między innymi rozszerzając możliwości przez współpracę z jednostkami o odmiennej specyfice.Nie ukrywam, że szczególnie istotne jest dla mnie wzmocnienie naukowej pozycji Wrocławia – dodał.
Pozostałe uczelnie z Polski, które znalazły się w rankingu, to:
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu;
- Politechnika Gdańska
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Politechnika Warszawska