Wrocławska Nagroda Artystyczna jest przyznawana od 2021 roku, łącząc tradycję dwóch wcześniejszych wyróżnień – Wrocławskiej Nagrody Muzycznej (przyznawanej od 2000 r.) oraz Teatralnej (od 2005 r.), uzupełnioną o kategorię sztuk wizualnych.
Laureatów wybiera kapituła złożona z wrocławskich dziennikarzy, krytyków i kuratorów. Podczas gali w Narodowym Forum Muzyki wręczono Wrocławską Nagrodę Artystyczną 2024 w trzech kategoriach: teatr, muzyka oraz sztuki wizualne. Każda z nagrodzonych osób otrzymała 10 tysięcy złotych oraz okolicznościową grafikę. Wyróżnieni artyści zostali docenieni za wybitne osiągnięcia w mijającym roku. W trzech kategoriach kapituła, doceniając wyjątkowe osiągnięcia, zdecydowała się przyznać nagrodę ex aequo dwóm laureatom.
Laureaci 2024 roku:
Teatr:
- Marcin Liber – reżyser teatralny, scenarzysta, scenograf. Nominowany za zaskakujące i autoironiczne potraktowanie tematu męskości w spektaklu „Dramat rodzaju męskiego” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.
- Teatr Kambak – integracyjny teatr prowadzony przez Agatę Obłąkowską-Mazurkiewicz i Macieja Mazurkiewicza. Nominowani za prospołeczny teatr, w którym integracji towarzyszy wysoki poziom artystyczny.
Sztuki wizualne:
- Mika Drozdowska – kuratorka wrocławskiej Galerii Sic! BWA Wrocław; od 2023 w zarządzie Glass Art Society – najważniejszej na świecie organizacji zajmującej się szkłem artystycznym. Nominowana za umiejętne potwierdzanie roli kuratora, promocję szkła artystycznego oraz za kuratorską opiekę międzynarodowej wystawy w ramach konferencji Glass Art Society.
- Olaf Brzeski – rzeźbiarz i rysownik, autor instalacji i filmów eksperymentalnych; jego wizja i biografia artystyczna są totalne, a przeszywające i uwodzicielskie koncepty, zrealizowane z dbałością o najmniejszy szczegół, angażują publiczność i wywołują ekspresję emocji. Nominowany za pracę „Tylko dla twoich oczu” w Pawilonie Czterech Kopuł oraz wystawę „Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich w Ossolineum”.
Muzyka poważna:
- Zbigniew Pilch – jeden z najwybitniejszych skrzypków barokowych, doktor habilitowany, od 2019 kierownik Katedry Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego, koncertuje jako solista, kameralista i dyrygent, koncertmistrz Wrocławskiej Orkiestry Barokowej. Nominowany za płytę „Bach romantique” – znakomite wykonanie i nagranie Bachowskich suit na wiolonczelę solo w XIX-wiecznej transkrypcji na skrzypce dokonanej przez Ferdinanda Davida – arcyciekawego utworu, który uświadamia współczesnemu słuchaczowi, jak muzykę barokową rozumieli romantycy.
Muzyka rozrywkowa:
- Lech Janerka – uosobienie rockowego Wrocławia, artysta wybitny, którego dzieła nigdy nie są falsyfikatem i zasługują na odlew gipsowy. Nominowany za płytę „Gipsowy odlew falsyfikatu”.
- Maciek Kurowicki – założyciel i lider zespołu HURT. Nominowany za album „Festiwal bodźców”, który odświeżył brzmienie zespołu Hurt, łącząc je z ponadczasowymi tekstami.
Od ostatnich lat widzę jak scena artystyczna się rozwija, jest naprawdę wspaniała. Dowodem jest nominacja dla Wrocław Off Gallery Weekend. Cieszę się, że ci młodzi ludzie chcą zostać we Wrocławiu i się rozwijać. Oni są tutaj i potrzebują dobrego miejsca do pracy. Sam od kilku lat mam pracownię, która mi pomaga, a nie przeszkadza. Może dlatego w ostatnich latach bardziej się rozwijam. Ci młodzi artyści, którzy teraz skończą szkoły i próbują się jakoś przebić, też takiego wsparcia potrzebują – mówił nagrodzony w kategorii „sztuki wizualne” artysta Olaf Brzeski.
Obecna na widowni wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska zaoferowała pomoc. Zaprosiła młodych artystów na rozmowę i obiecała, że otrzymają wsparcie, jakiego potrzebują. Sztuka ma moc, która jednoczy społeczności, zachęca do dialogu i pozwala spojrzeć na świat w nowy sposób. Wrocławską Nagrodą Artystyczną honorujemy twórców, którzy swoją pracą inspirują i wzbogacają naszą lokalną tożsamość – mówiła wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.
Poprzez: UM Wrocław