Policjanci uczą się udzielać pierwszej pomocy nie tylko ludziom, ale również psom służbowym. Tym razem wiedzy nie powtarzali przewodnicy psów, a funkcjonariusze Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. Wszystko po to, aby każdy w sytuacji zagrożenia życia zwierzęcia, wiedział jak pomóc i uratować życie czworonożnego funkcjonariusza.

W ramach Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu funkcjonuje Ogniwo Przewodników Psów Służbowych. Działający w nim policjanci, razem ze swoimi podopiecznymi, regularnie szkolą się nie tylko z zakresu poszukiwania śladów zapachowych, czy też pełnienia służby patrolowej z psem, ale również w sposobach udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym czworonogom. Tym razem z tą wiedzą zapoznawali się funkcjonariusze z Referatu Patrolowo-Interwencyjnego.

Wszystko po to, aby w sytuacjach, kiedy zagrożone jest życie psa, wiedzieć, jak mu pomóc. Może zdarzyć się tak, że pomocy nie będzie mógł udzielić wyszkolony przewodnik, ponieważ np. sam może zostać ranny. Wówczas inni funkcjonariusze będą ratować nie tylko życie i zdrowie poszkodowanego przewodnika, ale także jego podopiecznego. — informuje sierżant sztabowy Krzysztof Marcjan z KMP we Wrocławiu

Szkolenie prowadził kierownik Ogniwa Przewodników Psów Służbowych, aspirant sztabowy Tomasz Stępień, który psami zajmuje się zarówno służbowo, jak i prywatnie. Doświadczenie w udzielaniu pomocy poszkodowanym zwierzętom nabierał podczas wielu szkoleń, a teraz tę wiedzę przekazuje innym, w tym mundurowym z Komendy Miejskiej Policji.

Policjanci już wiedzą, jak zachowywać się, kiedy czworonożny funkcjonariusz zostanie poszkodowany, dbając nie tylko o zwierzę, ale też własne bezpieczeństwo. W zajęciach oprócz psich fantomów uczestniczył też prawdziwy pies, niespełna dwuletni Hati, który z niesamowitą cierpliwością dawał sobie zakładać wszelkiego rodzaju opatrunki. Część ćwiczeń, takich jak resuscytacja wykonywano na specjalistycznych fantomach.

Dzięki temu kilkugodzinnemu spotkaniu z czworonogiem oraz policyjnym specjalistą z zakresu ratowania zwierząt, kolejni funkcjonariusze wiedzą, jak pomóc nie tylko policyjnemu, ale każdemu psu, który tej pomocy będzie potrzebować.

Piotr Krejner

Jak poczucie samotności zmienia fizjologiczną reakcję na bodźce społeczne? Wyniki badań dają wiele do myślenia!

Poprzedni artykuł

Kolejny sukces młodych programistów z Sycowa. Zwyciężyli w konkursie FIRST LEGO LEAGUE 2021

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.