We Wrocławiu już po raz piąty odbyła się uroczysta gala, podczas której przyznano wyróżnienia w siedmiu kategoriach.
Wyróżnienie Wrocławianka Roku powstało, aby promować i wyróżniać wybitne osoby, które wciąż nie są znane szerszej publiczności. Do tej pory, w pięciu edycjach zgłoszono 213 kandydatek. Już sama nominacja sprawia, że kobiety czują się doceniane i zauważane. Ponad 700 osób, swoją obecnością uhonorowało działania Wrocławianek na rzecz miasta i jego mieszkańców. W tym roku spośród 52 nominowanych, kapituła złożona z członkiń Wrocławskiej Rady Kobiet oraz laureatek poprzedniej edycji konkursu wybrała 7 najbardziej zasłużonych kobiet, które otrzymały statuetki autorstwa wrocławskiej artystki Agnieszki Bar.
Wrocławska Rada Kobiet od pierwszej edycji konkursu stawia sobie za cel promowanie wybitnych, twórczych, ambitnych i inspirujących kobiet, które pomimo swoich działań, nie są szerzej znane. My chcemy je pokazywać, o nich i ich dokonaniach głośno mówić. To niejedyny cel Wrocławskiej Rady Kobiet. Chodzi także o współpracę i promowanie idei siostrzeństwa i solidarności, które są przeciwwagą dla patriarchalnej rywalizacji – mówiła podczas otwarcia gali członkini Wrocławskiej Rady Kobiet i pełnomocniczka prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania Alina Szeptycka.
- Doceniono niezwykłą uważność na potrzeby drugiego człowieka- działalność społeczna i edukacyjna – Izabela Jóźwik, wiceprezeska Stowarzyszenia Bliżej Siebie, która współtworzy i koordynuje oddolną inicjatywę społeczną Zupa na Wolności, została nagrodzona w kategorii działalność społeczna i edukacyjna. Dzięki Izabeli Wójcik w każdą niedzielę osoby w kryzysie bezdomności mogą na placu Wolności we Wrocławiu otrzymać ciepły posiłek. To nie jedyny jej projekt. Obecnie pracuje nad kolejnymi inicjatywami, m.in. z obszaru przyjaznej cyfryzacji, aby zmniejszać wykluczenie społeczne. Bezinteresowność, zaangażowanie i uważność na drugiego człowieka i jego potrzeby, to postawy, które doceniła kapituła w tym roku.
- Kosmiczne innowacje rozwijane we Wrocławiu – kategoria działalność naukowo-badawcza. Nagrodzona w kategorii działalność naukowo-badawcza została dr inż. Weronika Urbańska z Politechniki Wrocławskiej, specjalizująca się w inżynierii środowiska, górnictwie i energetyce. Jak przyznaje, że nie wiedziała, że zostanie na uczelni. Teraz promuje Wrocław jako miejsce wspierania nowych technologii, nauki i ekologii i chce, aby nauka szła w parze z zmianami społecznymi. Na co dzień kieruje pracami dotyczącymi recyklingu baterii Li-ion oraz wspiera prace nad eksperymentem Space Volcanic Algae (mikroglony w kosmosie), który został wybrany do zrealizowania na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Autorka podcastu Eko znaczy dobrze, popularyzuje wiedzę o gospodarce odpadami wśród Wrocławian.
- Biznes rodzi się z prawdziwej pasji i wartości – działalność mała przedsiębiorczość. Nagrodzona w kategorii mała przedsiębiorczość została Dagna Zielińska, która pokazuje kobietom, że warto uwierzyć w swoje marzenia i konsekwentnie realizować pasje. Od zera rozwinęła swoją firmę. Wokół rękodzieła stworzyła społeczność kobiet rzemieślniczek i artystek, którym pokazuje, że można brać sprawy w swoje ręce. Jej inicjatywa odbiła się szerokim echem nie tylko we Wrocławiu, ale i poza nim. Organizuje Targi Dziewiarstwa i Rękodzieła. Jej działania mają wymiar ekonomiczny, edukacyjny i społeczny. To niezwykła sprawa, że robienie na drutach zostało wyróżnione. Po prostu można, jeśli robi się to z serca – podkreśliła ze sceny Dagna Zielińska.
- Sztuka jako narzędzie zmiany społecznej – działalność artystyczna – twórczynie. Dzięki projektom artystycznym przywraca nadzieję i sprawczość osobom wykluczonym czy odbywającym karę pozbawiania wolności. Kapituła przyznała jej wyróżnienie w kategorii działalność artystyczna – twórczynie. Idąc po ulicach Wrocławia, pomyślałam o tych kobietach, które iść nie mogą. Chcę tworzyć świat, gdzie każdy ma szansę na lepsze życie – mówiła Agnieszka Bresler – aktorka, reżyserka prezeska Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan. Agnieszka wykorzystuje teatr jako narzędzie zmiany społecznej, budowania wspólnoty, wzmacniania kobiet i ich głosów. W Zakładzie Karnym w Krzywańcu współtworzyła wraz z Iwoną Kotarską nowatorskie Centrum Sztuki Osadzonych – pierwszy ośrodek sztuki w więzieniu. Działania warsztatowo-teatralne zainicjowała również w Zakładzie Poprawczym dla dziewcząt w Zawierciu.
- Wiek nie ma znaczenia. Liczy się działanie – kategoria specjalna – Teraz Młodość – Siła Młodości. Nagrodzona w kategorii specjalnej została Tetiana Zinyk, studentka Uniwersytetu Medycznego, streetworkerka, która pomaga osobom doświadczającym kryzysu bezdomności. Jest koordynatorką wsparcia medycznego w projekcie Ambulatorium Uliczne oraz działa w projekcie Streetbus. Udziela pierwszej pomocy i prowadzi działania prewencyjno-edukacyjne, związane z przeciwdziałaniem uzależnieniom od alkoholu i środków psychoaktywnych. Rozdaje ciepłe posiłki i udziela pomocy w najtrudniejszych jesienno-zimowych miesiącach. Pomaga osobom uchodźczym w zakresie komunikacji i integracji. Aktywnie przyczynia się do poprawy warunków życia osób w kryzysie we Wrocławiu, pokazując, że każdy może dokładać swoją cegiełkę do budowania lepszego świata, bez względu na wiek.
- Nagroda za działania w obronie praworządności i praw człowieka – działalność równościowa. Nagrodzoną w kategorii działalność równościowa została Ewa Trojanowska – ikona wrocławskiego ruchu wolnościowego, propagatorka praw człowieka, bezkompromisowa działaczka na rzecz wolności. Jak sama mówi, wierzy w niezbywalne prawo do obywatelskiego nieposłuszeństwa. Nie boi się głośno manifestować swoje poglądy, nawet gdy jest to ryzykowne – np. podczas marszów nacjonalistów. Oczywiście, że się bałam, ale to stan, który stymuluje, bo obawa, co idzie z tymi nacjonalistami w tych marszach, jest większa – mówiła wzruszona odbierając statuetkę Wrocławianki Roku 2024. Od lat aktywnie domaga się przywrócenia w Polsce praworządności i poszanowania praw mniejszości: LGBTQ+, uchodźców oraz innych marginalizowanych grup społecznych.
- Dzięki niej Wrocław staje się bardziej zielony – działalność proekologiczna. Agnieszka Dusza to kobieta z ekologiczną duszą, laureatka w kategorii działalność ekologiczna. Stworzyła własną trasę rowerową, bo nie miała jak dojeżdżać na rowerze z domu do pracy. Od tego czasu realnie wpływa na poprawę jakości życia Wrocławian realizując zielone projekty. Zainicjowała m.in. połączenie wrocławskich osiedli Zieloną Siecią Rowerowo-Pieszą. Przygotowała koncepcję utworzenia sadów osiedlowych połączonych z ogrodami społecznymi, miejsc integrujących i edukujących mieszkańców miasta. Napisała książkę o życiu w zgodzie z naturą, prowadzi warsztaty ekologiczne i spacery przyrodnicze.
Spotykamy się już po raz piąty i w tym miejscu, gdzie zazwyczaj oglądamy spektakle, dziś doświadczamy niezwykłego spektaklu kobiecości. Te spotkania są zawsze bardzo energiczne, energetyczne, inspirujące, takie jak wrocławskie kobiety i ogromnie się z tego cieszę – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Prezydent Wrocławia pogratulował wszystkim nominowanym do wyróżnienia oraz laureatkom.
Na zakończenie wieczoru, dla Wrocławianek oraz wszystkich gości zagrała Mery Spolsky – kobieta, artystka nietuzinkowa, która podobnie jak laureatki i nominowane nie boi się wyrażać swoich poglądów i realizować marzenia.
Poprzez: UM Wrocław Foto: Grzegorz Rejter