Pięć wrocławianek otrzymało z rąk prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka i Wrocławskiej Rady Kobiet statuetki i tytuły Wrocławianek Roku.
Laureatkami konkursu organizowanego przez Wrocławską Radę Kobiet są: Wanda Ziembicka-Has za działalność społeczną, Bożena Ryszawska za działalność naukową, Małgorzata Piszczek za działalność proekologiczną, Justyna Pelc w kategorii Teraz młodość – siła młodości, Anna Kowalczyk-Derlęga za działania na rzecz równości, a także ruch społeczny Strajk Kobiet reprezentowany przez Katarzynę Lubiniecką-Różyło zostały docenione przez kapitułę w pierwszej edycji konkursu i uhonorowane podczas gali w Narodowym Forum Muzyki.
Z dumą myślę o wrocławiankach, które codziennie budują nasze miasto – mówił podczas uroczystości prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. O kobietach, które dbają w szpitalach, przychodniach czy ośrodkach opieki o nasze życie i zdrowie, które troszczą się o nasze bezpieczeństwo w służbach mundurowych, które wożą nas komunikacją miejską, które prowadzą wiele urzędowych spraw, uczą w szkołach i na uniwersytetach nasze dzieci i młodzież. Te same kobiety, nie boją się wyjść w obronie swoich praw na ulice i cieszę się, że nie są w tej walce osamotnione. Wrocław, trzymając się języka polskiego jest rodzaju męskiego, ale jest on przede wszystkim wspólnotą, ta zaś uparcie – i słusznie – jest rodzaju żeńskiego. Bez Pań nasze miasto niewątpliwie nie było pełną wspólnotą. Dziękuję za troskę o nią i angażowanie się w miasto we wszystkich jego wymiarach.
- Kategoria: Działalność społeczna i edukacyjna
Wanda Ziembicka-Has od ponad 30 lat organizuje Wigilie dla ubogich, w których udział wzięły tysiące potrzebujących osób. Od 3,5 roku przygotowuje Wrocławską Księgę Pamięci, gdzie wyjątkowi, często wcześniej niedocenieni wrocławianie honorowani są medalami „Zasłużony dla Wrocławia – Merito di Wratislavia”. Wanda Ziembicka-Has zasiada w Radzie ds. Rozwoju Społecznego, jest radną osiedlową, pomysłodawczynią nagrody dla wyjątkowego artysty teatralnego, opiekunem społecznym seniorów. Wanda Ziembicka-Has opiekuje się starszymi, schorowanymi artystami, walcząc o wsparcie finansowe dla nich a także o miejsce w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Założyła Bukiet Kobiet Wrocławia, jest także inicjatorką upamiętniania ważnych wydarzeń poprzez sadzenie drzew. Zorganizowała już posadzenie Drzew Kobiet w 100. rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych, Drzewa Juliusza Słowackieg, Fryderyka Szopena, Marii Curie-Skłodowskiej, Anny German, Drzewa Zakochanych, Drzewa Kultury. Jest kreatywna, życzliwa, wymagająca i pełna energii – „człowiek-orkiestra”.
- Kategoria: Działalność naukowo-badawcza
Bożena Ryszawska jest profesorem na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Ma wieloletnie doświadczenie jako nauczyciel akademicki. Jej prace naukowe skupiają się zmianie, obracają się wokół problemów zielonej gospodarki, zrównoważonego rozwoju, zmian klimatu i transformacji energetycznej oraz zielonych finansów. Obecnie kieruje unijnym projektem „Horyzont 2020”. Bożena Ryszawska ukończyła szkolenie Climate KIC Wroclaw, jest certyfikowanym liderem Climate Reality Projekt, członkiem networku klimatycznego w Polsce. W ramach działań Bożena Ryszawska stworzyła Green Team – oddolną inicjatywę, której działania koncentrują się na zielonej transformacji i społecznej odpowiedzialności uczelni. Jest inicjatorką i współautorką współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego i Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, która dotyczy partnerstwa na rzecz poprawy stanu środowiska. Profesor Ryszawska jest w zespole doradczym Prezydenta Wrocławia ds. jakości powietrza i efektywności energetycznej.
- Kategoria: Działalność proekologiczna
Małgorzata Piszczek posiada ogromną wiedzę z dziedziny botaniki, architektury krajobrazu oraz ekologii i dzieli się nią z każdym, kto tylko chciałby skorzystać. Wiedzę tę wyniosła nie tylko ze studiów kierunkowych i podyplomowych, ale też z wieloletniej uważnej obserwacji i z własnych doświadczeń. W stosunku do przyrody jest czuła i empatyczna. Małgorzata Piszczek tworzy liczne praktyczne opracowania m.in.: standardów pielęgnacji zieleni w mieście czy zieleni przyszkolnej. Opracowania te są wykorzystywane przez jednostki miejskie i placówki oświatowe – są to między innymi harmonogramy pielęgnacji i koszenia zieleni przyulicznej. Małgorzata Piszczek prowadzi warsztaty przyrodnicze współpracując ze Strefą Kultury Wrocław, Departamentem Zrównoważonego Rozwoju, Radą Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek a także organizacjami pozarządowymi. Małgorzata Piszczek jest także przewodniczącą rady ekspercko-społecznej Parku Grabiszyńskiego i Rady Społecznej Parku Grabiszyńskiego. Prowadziła także, w ramach Mikrograntów, spacery wśród zieleni, z których skorzystały setki mieszkańców.
- Kategoria: Teraz młodość – siła młodości
Justyna Pelc jest studentka Politechniki Wrocławskiej. Od początku studiów angażowała się w działalność studencką. Przewodniczyła Niezależnemu Zrzeszeniu Studentów, była wiceprezeską koła naukowego „Off-Road”, które realizowało m.in. projekt łazika Scorpio oraz liderką projektu lądownika marsjańskiego „Eagle”, który zdobył 2. miejsce w finale międzynarodowego konkursu „Red Eagle”. W 2018 roku Justyna Pelc założyła ze znajomymi kolektyw kosmiczny o nazwie Innspace. Celem grupy jest realizowanie projektów z zakresu inżynierii kosmicznej oraz popularyzacji kosmosu. W ciągu krótkiego czasu grupa zrealizowała 4 kosmiczne projekty, które osiągnęły wysokie wyniki w międzynarodowych konkursach. Pani Justyna prowadzi warsztaty i prelekcje, jest współautorką kilkunastu publikacji i artykułów, które przybliżają tematykę kosmosu. Justyna Pelc jest również w zarządzie Polskiego Towarzystwa Astrobiologów, w Radzie Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej, a także zasiada w Advisory Board w Mars Society South Asia.
- Kategoria: Działalność równościowa
Anna Kowalczyk-Derlęga jest aktywistką społeczną, działaczką na rzecz kobiet, organizatorką wydarzeń prorównościowych. Łączy różne organizacje i osoby wokół ważnych tematów społecznych. Organizuje i prowadzi demonstracje, pikiety, marsze, punkty informacyjne, debaty, spotkania i pokazy filmowe. Od 2016 roku Anna Kowalczyk-Derlęga współprowadzi Strajk Kobiet Wrocław oraz aktywnie wspiera także inne organizacje i osoby, które działają na rzecz praw człowieka m.in.: organizuje demonstracje „LGBT+ to nie ludzie, to ideologia”, „Solidarnie z Białymstokiem”, monitoring społeczny kampanii z treściami homofonicznymi czy protesty przeciwko wprowadzaniu w Polsce „Stref wolnych od LGBT+”. W ostatnich dniach wspiera Białorusinki wałczące z dyktaturą w swoim kraju. Prowadzi akcje na rzecz rozdziału państwa od kościoła, obrony konstytucji, niezależności sądownictwa czy akcji społecznych zachęcających obywateli i obywatelki do udziału w wyborach. Jest kobieta odważną i wytrwałą. Uosabia ideał solidarności społecznej. Buduje wspólnotę, której cel zawiera hasło: „Żeby Polska była Polska dla wszystkich”.
- Wyróżnienie specjalne
Wrocławska Rada Kobiet przyznała także symboliczne specjalne wyróżnienie poświęcone kobietom walczącym o swoje prawa. W Polsce proces równouprawnienia nie tylko stanął w miejscu, ale zaczął się cofać. Uczestnicy Strajku kobiet nie zgadzają się na ograniczenia praw kobiet, chcą lepszej służby zdrowia, edukacji, rozdziału kościoła od państwa. Strajk prowadzony był przez nieformalną organizację Strajk kobiet, której przewodzą wrocławianki. Wszystkim tym kobietom, mężczyznom i organizacjom należy się specjalne uznanie, dlatego pragniemy ten wielki, wspaniały ruch społeczny, którego celem jest pełnia praw kobiet, uhonorować – powiedziała członkini WRK Katarzyna Lubiniecka-Różyło w wystąpieniu na zakończenie gali.
Z powodu epidemii gala odbyła się bez udziału publiczności, natomiast można ją było oglądać na stronie www.wroclaw.pl, stronie Wrocławskiej Rady Kobiet na Facebooku: https://www.facebook.com/WroclawskaRadaKobiet. Zgłoszenia można było składać do 4 listopada. Zgłaszającymi mogły być osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Laureatki wybierała kapituła, składająca się z wybranych członkiń Wrocławskiej Rady Kobiet.
Konkurs WROCŁAWIANKA ROKU został zorganizowany przez Wrocławską Radę Kobiet w tym roku po raz pierwszy. Celem konkursu jest upowszechnienie i promowanie zaangażowania zawodowego i społecznego, podnoszenie świadomości społecznej, zwrócenie uwagi i przedstawianie pozytywnych przykładów działań kobiet oraz działań na rzecz kobiet.
Tytuł Wrocławianki Roku może zostać przyznany w sześciu kategoriach: działalność równościowa, społeczna i edukacyjna, proekologiczna, naukowo-badawcza, small-biznes oraz w kategorii specjalnej teraz młodość – siła młodości.
Poprzez wyróżnienie chcemy dostrzec i docenić, postawy i działania wrocławianek zaangażowanych w rozwój naszego miasta.– mówiła Joanna Nyczak, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet –Równocześnie pragniemy zachęcić inne kobiety do aktywności w życiu politycznym, społecznym i ekonomicznym, gdyż promowanie takiej aktywności, stawiamy sobie jako jeden z naszych celów. Przy okazji wręczenia wyróżnień będziemy chciały opowiedzieć indywidualne historie, a właściwie „herstorie” naszych laureatek, które mamy nadzieję staną się inspiracją dla innych – mówiła przy ogłoszeniu konkursu Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet.
We Wrocławiu jest tyle wspaniałych aktywistek, które realizują ciekawe projekty dla społeczności lokalnej. Mamy nadzieję, że dzięki wyróżnieniu całe miasto pozna ich dokonania– dodała Magdalena Rozwadowska członkini Wrocławskiej Rady Kobiet i Dolnośląskiego Kongresu Kobiet.
Poprzez: um.wroc.pl