Był 19 kwietnia 1943 roku gdy w getcie warszawskim wybuchło powstanie przeciwko nazistowskim okupantom. Dziś mija dokładnie 80 lat od tych wydarzeń, o których pamięta nie tylko Warszawa, ale cały kraj. W tym oczywiście Wrocław. Można to zauważyć nawet w nieoczywistych miejscach. Upamiętnienia pojawiło się nawet na słynnym pomniku Anonimowego Przechodnia przy Capitolu.
Słynni „ludzie z brązu” są dziś przyozdobieni papierowymi żółtymi żonkilami. Te kwiaty to symbol pamięci o powstaniu. Dlaczego akurat one? Na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN możemy przeczytać, że
„Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami”
Dlatego właśnie słynny wrocławski pomnik ma dziś żółty akcent. Powstanie w getcie warszawskim trwało niecały miesiąc od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku. Członkowie Żydowskiej Organizacji Wojskowej czy Żydowskiego Związku Wojskowego przeciwstawili się nazistowskim okupantom, choć na dłuższą metę nie mieli szans. W walkach poległo ponad 50 000 osób, a w jego efekcie getto zostało zlikwidowane, natomiast jego mieszkańcy wymordowani na miejscu albo wywiezieni do obozów koncentracyjnych.