Ranking Globalization and World Cities Research Network powstaje od 2008 roku. Tworzony jest cyklicznie co 2 – 4 lata. Polega na klasyfikowaniu miast pod względem ich znaczenia dla światowej gospodarki.
Poddane analizie zostają między innymi: usługi księgowe, finansowe, prawnicze i konsultingowe. Od lat w rankingu przodują Nowy Jork i Londyn. Miasta o największym znaczeniu przypisywane są do kategorii „Alfa”. Wśród nich znajdziemy wyżej wspomniane metropolie z zaszczytnym oznaczeniem „Alfa ++”. Wyróżniamy jeszcze kategorie „Beta” i „Gamma”. Dzielą się one na miasta mocniejsze i słabsze gospodarczo. Oznacza się je minusami i plusami.
Ranking zdaje się pokazywać zwiększanie znaczenia Wrocławia dla światowej gospodarki. W 2012 roku Wrocław został sklasyfikowany jako miasto z kategorii „high sufficiency”. Oznacza to miasto bez zasięgu globalnego, ale na tyle samodzielne, żeby nie zależeć nadmiernie od miast globalnych. Od tego czasu obserwujemy regularne awanse stolicy Dolnego Śląska w rankingu.
W 2016 roku awansował ona do kategorii „Gamma”, gdzie w obecnym rankingu znajdują się Katowice i Poznań. Tym razem nasze miasto awansowało do kategorii gamma obok takich konkurentów jak: Nantes, Bristol, Turyn, Valencia, Malmo, San Juan, Ankara. W niższej kategorii „high suffiency”, czyli tej w której Wrocław znajdował się w roku 2012 jest Kraków. W najniższej „suffiency” znajduje się Łódź.
Warto dodać dla wyobrażenia sobie skali rankingu, że w obecnym zestawieniu najwyżej plasują się:
- Alfa ++: Londyn, Nowy Jork
- Alfa +: Hong Kong, Singapur, Szanghaj, Pekin, Dubaj, Paryż, Tokio
Według Państwa wyniki rankingu rzeczywiście odzwierciedlają błyskawiczny rozwój Wrocławia? Zapraszamy do wyrażania opinii…