źródło: mat. pras.

25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. Jest to umowny start  wielu działań w szeroko rozumianym temacie przeciwdziałania przemocy.  Wrocław łączy różne działania pod wspólnym mianownikiem i jednocześnie inicjuje kampanię społeczną pod nazwą Wrocław bez Przemocy.

Chcielibyśmy uwrażliwić wszystkich mieszkańców Wrocławia na ten temat. Pokazać, że trzeba reagować na przemoc. Stąd w licznych materiałach, które pojawią się w przestrzeni miejskiej  informujemy o punktach, telefonach, kontaktach, gdzie można uzyskać pomoc – mówi Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW.

Wrocław od lat prowadzi i wspiera działania, których celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy oraz zapewnienie jej ofiarom i świadkom dostępu do różnych form pomocy – wsparcia psychologicznego, materialnego, organizacyjnego.

 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej stoi na pierwszej linii wsparcia osób doznających przemocy. Jesteśmy odpowiedzialni za działalność Zespołu Interdyscyplinarnego, powołanego przez prezydenta Wrocławia. To zespół, który tworzy politykę i koordynuje działania, mające za zadanie przeciwdziałanie przemocy w rodzinie czy ogólnie mówiąc przemocy domowej. Współpracujemy ze wszystkimi służbami – podkreślał Michał Szydłowski, zastępca dyrektora MOPS Wrocław.

Miejska kampania Wrocław bez Przemocy to szereg działań prowadzonych na rzecz nagłośnienia zjawiska przemocy i świadczenia pomocy jej ofiarom i świadkom. Organizatorami kampanii są Wydział Zdrowia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Wydział Promocji Miasta i Turystyki, a wśród partnerów akcji znaleźli się m.in., klub piłkarski Śląsk Wrocław, Kino Nowe Horyzonty, MPK Wrocław.

W ramach kampanii zaplanowano działania w przestrzeni miejskiej: na wiatach przystankowych, w galeriach handlowych, w komunikacji miejskiej.

Prezentujemy 18 historii, prawdziwych historii ofiar przemocy. Zdjęcia ilustrujące te opowieści pojawią się w całym mieści: na wiatach przystankowych, w autobusach i tramwajach, będą prezentowane w Kinie Nowe Horyzonty i w wielu innych punktach miasta. Dziękujemy też naszym partnerom – w najbliższą sobotę, w czasie meczu piłkarze Śląska Wrocław wyjdą na boisko z przypiętą białą wstążką, wolontariusze będą rozdawać wstążki także kibicom. Na Stadionie pojawią się plakaty kampanii Wrocław bez Przemocy i spot promujący akcję – informował Łukasz Łaskawiec z Wydziału Promocji i Turystyki UMW.

Spot kampanii będzie można obejrzeć w Internecie, w Kinie Nowe Horyzonty, w MPK, a wysłuchać w Radiu RAM i Radiu Rodzina. Celem kampanii jest przeciwdziałanie przemocy poprzez podnoszenie świadomości, wrażliwości i odpowiedzialności społecznej oraz rozpowszechnianie informacji, dotyczących placówek pomocowych dla osób doświadczających przemocy.

Jak wynika z policyjnych statystyk, co roku w Polsce ofiarą przemocy domowej pada ponad 88 tysięcy osób, głównie kobiety. Niemal połowa osób podejrzewanych o przemoc, działa pod wpływem alkoholu. Każdego roku zgłaszanych na Policję jest także ponad 12 tysięcy aktów przemocy wobec dzieci.

Wrocław Bez Przemocy – wydarzenia
 • Stadion Wrocław – 27.11.2021 na wrocławskim stadionie zostanie rozegrany mecz Śląsk Wrocław – Stal Mielec. Podczas otwarcia meczu na murawie pojawi się symboliczna flaga z białą wstążką. Piłkarze Śląska wyjdą na płytę boiska z przypiętymi do koszulek białymi wstążkami.
 • Akcja w liceum –  Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu wspierają Wrocław bez Przemocy – 25 listopada przypną białe wstążki na znak solidarności z kobietami
 • Pokazy w Kinie Nowe Horyzonty – 15 pokazów filmów skierowanych do uczniów klas 7–8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Pokazy będą odbywały się w tygodniu 29.11–3.12. Uczniowie zobaczą: „Klub brzydkich dzieci”, „Wszyscy za jednego”, „Poufne lekcje perskiego”, „Mustang”.
 • Wystawa „Moja słabość, moja siła” – Na wystawę składa się 18 historii osób, które doświadczyły przemocy. Wystawa pokazuje różne oblicza problemu, który dotyczy szerokiego spektrum osób – przemoc nie jest problemem osób z patologicznych środowisk, przemoc dotyczy każdego z nas, niezależnie od pozycji, majątku, wieku. Wystawę będzie można zobaczyć w Kinie Nowe Horyzonty (29.11–6.12.) oraz na ul. Kuźniczej (10.12–31.12).
 • Więzi, które chronią. Konferencja poświęcona prewencji i interwencji wobec przemocy, 25 listopada 2021
 • Paczka dobra”. Konkurs plastyczny dla dzieci z klas 1–6 wrocławskich podstawówek. Prace dzieci trafią do paczek dla osób potrzebujących.
 • www.wroclaw.pl/bezprzemocy
Ważne telefony:
 • 800 120 002 Niebieska Linia, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
 • 116 111 Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży
 • 731 450 926 Stowarzyszenie Psychoedukacji i Terapii EVOLUTIO, pn.–pt. godz. 10.00–18.00
 • 538 579 554  Wrocławskie Centrum Zdrowia, pn.–pt. godz. 8.00–20.00
 • 71 796 40 85  Ośrodek Interwencji Kryzysowej
 • 572 108 352 Fundacja NON LICET
 • 71 358 08 74  Centrum Praw Kobiet
 • 881 220 440 Stowarzyszenie INTRO
 • 112 Telefon alarmowy

Kolej Aglomeracji Wrocławskiej już w grudniu? – przełom ws. porozumienia

Poprzedni artykuł

„Mongolski maluszek czeka na ciuszek” – pomóż mu przetrwać srogą zimę

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.