Wrocław jest w setce najbardziej inteligentnych metropolii świata. Tak głosi niezwykle skrupulatnie przygotowywany ranking IESE Cities in Motion. W spisie znalazło się jeszcze jedno polskie miasto, to Warszawa. W całym rankingu uwzględniono miasta z ponad 80 krajów świata

Platforma badawcza, przygotowana przez Centrum Globalizacji i Strategii oraz Departament Strategii IESE Business School, dokonała regularnej analizy aż 174 miast z 80 krajów świata. Pod uwagę brano wszystkie aspekty, składające się na jakość życia mieszkańców – na przykład: planowanie przestrzenne, stopień zaawansowania technologii, wydajność, transport i mobilność czy kapitał ludzki.  Stolica Dolnego Śląska zajęła 95 miejsce. Nieco wyżej, bo na 69 pozycji uplasowano Warszawę, która zaliczyła spadek w stosunku do klasyfikacji sprzed dwóch lat (54 miejsce).

W rankingach tego typu często liczy się nie tyle pozycja, na której się uplasowaliśmy, ile sam fakt, że znaleźliśmy się w setce najbardziej inteligentnych miast świata. Obecność Wrocławia w IESE Cities in Motion Index 2019, w towarzystwie światowych stolic innowacji i zaawansowanych technologii, jest źródłem dumy i argumentem, że rozwijanie idei smart city w stolicy Dolnego Śląska to słuszna droga – powiedział dla Wroclaw.pl dyrektor Biura SmartCity i Zarządzania Projektami UM Wrocławia Robert Bednarski.

Organizatorzy konkursu tak piszą o znaczeniu swojej inicjatywy: Proces urbanizacji stanowi jedno z najważniejszych wyzwań XXI wieku, które ma coraz większy wpływ na gospodarkę, podziały społeczne i wpływ na środowisko. Stwarza to jednak również nowe możliwości projektowania, budowy i eksploatacji inteligentniejszych, bardziej ekologicznych i bardziej integracyjnych miast.

Pozycjonowanie Wrocławia na jednej liście z takimi gigantami komunalnymi, jak Nowy Jork, Amsterdam czy Londyn to spore wyróżnienie. Czy obecność w prestiżowym zestawieniu faktycznie ma odzwierciedlenie w jakości życia Wrocławian?  Zapraszamy do dyskusji.

Tysiąc ludzi może zamieszkać na Marsie – studenci z Wrocławia zaprojektowali lokum

Poprzedni artykuł

Jednośladem i pod wpływem białego proszku – kumulacja łamania prawa

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.