Wrocławskie placówki oświatowe oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego dołączają do kampanii Uniwersytetu Medycznego pt. „Porusz serce”. Ma ona uświadamiać, jak ważna jest natychmiastowa resuscytacja oraz uczyć, jak przeprowadzać ją skutecznie i bezpiecznie.
Według szacunków, jakie podaje Uniwersytet Medyczny z powodu nagłego zatrzymania krążenia w Europie umiera 350-700 tys. Osób rocznie, a w Polsce około 40 tys. W 60-80 proc. przypadków do nagłego zatrzymania akcji serca dochodzi w warunkach pozaszpitalnych, czyli w domu, pracy, sklepie czy na ulicy.
Osoba, która w takim przypadku nie otrzyma pomocy na czas, niestety umiera, a jeśli otrzyma ją za późno, w jej organizmie dochodzi do poważnych, często nieodwracalnych, zmian neurologicznych. Dlatego kluczowa jest świadomość, jak takiej osobie pomóc. Właśnie taką wiedze propagować będzie kampania „Porusz serce”.
– Zamierzamy pojawiać się na dużych wydarzeniach sportowych, w przestrzeni publicznej Wrocławia, mediach i social mediach. Planujemy również eventy ze szkoleniami we wrocławskich przedszkolach i szkołach – wyjaśnia dr Paweł Gawłowski, adiunkt w Centrum Symulacji Medycznej UMW, koordynator programu „Porusz serce”, ratownik medyczny. – Mamy też deklaracje największych wrocławskich uczelni, które chcą przystąpić do projektu i wspólnie informować oraz uczyć wrocławian, jak poruszać serca. Cieszę się, że udało nam się połączyć tyle instytucji w jednym, bardzo ważnym celu, jakim jest przekazywanie wiedzy na temat skutecznego ratowania ludzkiego życia.
Nauka od najmłodszych lat
Kampania prowadzona będzie m.in. we wrocławskich placówkach oświatowych, bo o pierwszej pomocy przypominać i uczyć należy od najmłodszych lat.
– Szkolimy dzieci i młodzież, licząc na to, że ta wiedza trafi również do ich rodziców. Właśnie dlatego z radością przyjęliśmy zaproszenie do tego projektu. Chcemy ośmielić uczniów, aby wykorzystywali swoją wiedzę w praktyce i nie bali się pomagać innym – dodaje dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia Jarosław Delewski.
Wspólne działania już od lat
W projekcie udział bierze także WCRS, które już od lat edukuje wrocławian w zakresie pierwszej pomocy.
– Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego już od lat współpracuje z Uniwersytetem Medycznym, ponieważ tworzymy wspólnie Wrocławską Akademię Pierwszej Pomocy. Każdego roku szkolimy kilkanaście tysięcy wrocławian w szerokim zakresie pierwszej pomocy. Tutaj mówimy tylko o pierwszym akcie, czyli- tak jak mówi nazwa kampanii – o poruszeniu serca. Przede wszystkim będziemy propagowali to, żeby się nie bać, bo w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia nie można nikomu zaszkodzić, a wręcz przeciwnie – można uratować życie. Kampania jest przewidywana na kilka następnych lat i mamy nadzieję, że jej efekty przede wszystkim zobaczymy w statystykach – mówi dyrektor WCRS Dorota Feliks.
Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy (WAPP) to projekt edukacyjny skierowany do mieszkańców Wrocławia niezależnie od ich wieku, który Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego realizuje od 2019 roku. Jego głównym celem jest przekazanie praktycznej wiedzy, a także umiejętności skutecznego udzielania pierwszej pomocy.
W ramach wrocławskiego projektu (WAPP) organizowane są wydarzenia w różnej formie i o różnorodnym zasięgu:
- Dla osób dorosłych i seniorów organizowane są bezpłatne szkolenia ogólne, poruszające w sposób praktyczny najważniejsze zagadnienia pierwszej pomocy. Średnio w miesiącu odbywają się dwa kursy stacjonarne.
- Nauczycielom i nauczycielkom przeznaczona jest konferencja o nauczaniu pierwszej pomocy.
- Instruktorzy WAPP są także obecni na wydarzeniach plenerowych w mieście (np. pikniki, gry terenowe organizowane przez WCRS i/lub jednostki miejskie) – w punkcie można zdobyć podstawową wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy, dodatkowo dla dzieci przygotowany jest interaktywny wyścig karetek.
- Festiwal pierwszej pomocy to wydarzenie plenerowe, którego tematyka w całości poświęcona jest ratowaniu zdrowia i życia w bardzo atrakcyjnej formie warsztatów, szkoleń i pokazów. Druga edycja festiwalu odbędzie się 2 września w Parku Tysiąclecia.
Wszystkie działania są bezpłatne, prowadzone przez ratowników z wieloletnim doświadczeniem, według najnowszych standardów światowych.
Co roku ok. 15 000 osób korzysta z wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy za pośrednictwem WAPP (szkolenia, wydarzenia plenerowe, wydarzenia tematyczne).
Współpraca w projekcie „Porusz serce”
List intencyjny w sprawie wspólnej realizacji programu „Porusz serce” uczelnia podpisała we wtorek, 22 sierpnia z przedstawicielami gminy Wrocław (Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego i Departamentem Edukacji Urzędu Miejskiego), Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, Strażą Miejską Wrocławia i Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu.
Celem akcji „Porusz serce” będzie również mówienie o rzekomych konsekwencjach prawnych, jakie mogą ponieść osoby udzielające pomocy (a takich nie ma) oraz walka z mitami, które zniechęcają świadków zdarzenia do rozpoczęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).
Informacja prasowa: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego