Wrocławskie Fakty

WIDEO

WYWIAD

FELIETON

POLITYKA

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Biznes
  • Edukacja
  • Handel
Wrocławskie Fakty
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Biznes
  • Edukacja
  • Handel
Wrocławskie Fakty

Wolność to co innego niż wolna myśl i coś więcej niż myśl narzucona. Jesteśmy wolni – jeszcze czy już?

KK przez KK
11 grudnia 2022
w Felieton, Kultura, Polityka, Wiadomości
0
Home Felieton
0
UDOSTĘPNIEŃ
59
WYŚWIETLEŃ
Share on FacebookShare on Twitter

Wolność to wartość przebrzmiała, podobnie jak prawda? Jest wyrazem tęsknoty za nierealnością w rzeczywistości, w której uległa inflacji – w cywilizacji zachodniej lub deflacji – w świecie wschodu? A może wolność jest w ogóle nieosiągalnym stanem, skoro zawsze jesteśmy w jakiejś zależności indywidualnej i zbiorowej?

Wojna jej pozbawia wolności bezpośrednio lub wytwarza oczywistą obawę wobec prawdopodobieństwa jej utraty. W roku 2022 widzimy to od pierwszych godzin inwazji Rosji na Ukrainę W roku 1945 nasi poprzednicy w historycznym pochodzie pokoleń, gdy zakończyła się II wojna światowa, musieli – jak przypuszczam – upajać się odzyskaną wolnością. Wiemy, że Zachód świętował hucznie zakończenie wojny, która tam wolności nie odbierała w takim stopniu, jak na Wschodzie, szczególnie w Polsce, gdzie bezwzględnie jej pozbawiał okupant niemiecki i sowiecki. Wiemy także, iż koniec II wojny światowej nie oznaczał dla naszej części Europy odzyskania wolności, bo nastała hegemonia komunistycznego wschodniego imperium. Współcześnie, gdy już każdy może swobodnie mówić o „pojałtańskim porządku świata”, o „żelaznej kurtynie” i jest już pokolenie, które mur berliński widziało tylko na filmach dokumentalnych, wolność nie jest celem, ale oczywistym stanem. Ulega zatem banalizacji, bywa trywializowana i jest bardziej pojęciem słownikowym, niż świadomie podejmowanym sposobem życia.

W latach 1952 – 1957 w Stanach Zjednoczonych jedna ze stacji telewizyjnych nadawała program pod nazwą „Życie jest warte życia”. Od emisji pierwszego z tych programów minęło zaledwie pół roku, gdy program znalazł się w stałym planie ponad siedemdziesięciu stacji telewizyjnych. W okresie największej popularności program oglądało ok. 30 milionów widzów. W 1953 r. prowadzący program stał się w 1953 r. Człowiekiem Roku magazynu „Time” i otrzymał po raz drugi prestiżową Nagrodę Emmy (odpowiednik Oskara w świecie mediów) jako najwybitniejsza telewizyjna osobowość roku. Wcześniej, bo w latach 40. minionego wieku wygłaszał też systematycznie mowy za pośrednictwem rozgłośni radiowej w audycji „Godzina Katolika”.

O kim mowa? To arcybiskup Fulton John Sheen. Żyjący w latach 1895 – 1979, kapłan, tercjarz dominikański, biskup pomocniczy Nowego Jorku, potem biskup diecezji Rochester i arcybiskup tytularny Newport. Do dzisiaj uchodzi za globalną ikonę współczesnego Kościoła obok św. Jana Pawła II, św. Ojca Pio i św. Teresy z Kalkuty.

 

Ten właśnie duchowny, napisał dzieło, które wśród ponad 70 innych jego publikacji książkowych, mimo upływu czasu i zmiany kontekstów geopolitycznych w skali całego świata niezwykle aktualny zapis rozważań właśnie o konflikcie wokół wolności. „Komunizm i sumienie Zachodu” to utrzymana w tonie wykładu akademickiego, ale za to bardzo płomiennego, wiwisekcja braku poczucia winy na Zachodzie wobec cywilizacyjnego spustoszenia, jakie komunizm czynił na całym świecie. W 1945 r. pisanie takiego opracowania mogło się komuś zdawać oczywistą z chrześcijańskiego punktu widzenia krytyką złowrogiej ideologii. Jak wielu czytelników wtedy było świadomych, że treść książki jest… prorocza?

 

 

  • Zagubiwszy sens życia, który dawała religia, współczesny człowiek doświadczał coraz silniejszej frustracji, a rozczarowanie hedonizmem stopniowo przeradzało się w pesymizm. Tak więc człowiek, który sam siebie odłącza od wspólnoty religijnej, w konsekwencji zostaje wchłonięty przez wspólnotę polityczną, a rozpacz staje się dominującą cechą współczesnej filozofii i literatury”.
  • Komunizm i cywilizacja materialistyczna nie są tożsame, ale są bardzo podobne. (…) Obydwa systemy wyznają wiarę w egoizm. Zachodnia cywilizacja wierzy w egoizm indywidualny, komunizm – w egoizm kolektywny. (…) Świat Zachodu jest niechrześcijański, komunizm jest antychrześcijański.
  • (…) Niemcy asystowały przy narodzinach komunizmu w Rosji. (…) Rosja spłaciła swój dług wobec Niemiec w roku 1939, kiedy został spisany haniebny traktat między nazistami a komunistami, który umożliwił nazistom zajęcie całej Europy w dwa lata i dowodził, że między nazizmem a komunizmem nie było zasadniczej sprzeczności. Z okazji podpisania traktatu Wiaczesław Mołotow powiedział: „Faszyzm to tylko kwestia gustu, a nasza przyjaźń została przypieczętowana krwią”. Niestety, okazało się, że była to krew Polski.
  • Jeśli religia się nie odrodzi, przepaść między kulturą a masami będzie się powiększać, ponieważ w kulturze Zachodu wiara była jedynym punktem wspólnym dla tych dwóch obszarów. Kultura pozbawiona religii staje się snobistyczna, a masy ulegają procesowi ujednolicenia, po czym padają ofiarą przywództwa, które nie ma z kulturą nic wspólnego.

Przypomnę, te słowa pisane były w roku 1945 – roku, który wtedy musiał być dla milionów ludzi na Zachodzie czasem korzystania z dobrodziejstw końca wojny. Nota bene szybko Zachód przekonał się, że wyjście z wojennej dewastacji świata kosztuje wiele nowych kosztów natury społecznej i ekonomicznej. Arcybiskup Fulton J. Sheen – dzięki mediom tamtych czasów (książki i radio, a potem telewizja) przestrzegał przed fałszywym pojmowaniem wolności. Co więcej, w jego książce pobrzmiewa (trudny w dzisiejszym kontekście ataku Rosji na świat Zachodu) wyrzut, że chrześcijaństwo nie dość skutecznie troszczy się o prawidłową percepcję wolności, a tym samym zbyt łatwo oddaje Wschód, w tym Rosję, na pożarcie komunizmowi w imię materializmu.

Zerojedynkowość, choć bywa uznawana za przebrzmiały filar konstrukcji życia społecznego – dzięki dokończonej w pentakostalne popołudnie lekturze @FultonSheenPL – jawi się na powrót, jako modus vivendi przyszłości, ale do podjęcia hic et nunc. pic.twitter.com/REbWlyBH77

— Krzysztof Kotowicz (@KotowiczKrzysz) June 5, 2022

  • Wolność jest czymś więcej niż tylko zjawiskiem ekonomicznym, jak utrzymują zwolennicy wolnego rynku. Wolność jest czymś więcej niż tylko zjawiskiem politycznym, jak twierdzą dyktatorzy i tyrani. Wolność jest także czymś więcej niż oddzieleniem praw od odpowiedzialności, jak przedstawiano ją w ramach liberalizmu historycznego. Wolność to co innego niż wolna myśl i coś więcej niż myśl narzucona. Wolność nie narodziła się w czasach liberalizmu historycznego i nie została odkryta przez dyktaturę komunistyczną. Wolność miała korzenie w duchowej naturze człowieka, zanim jeszcze na świecie pojawili się liberałowie, demokraci, faszyści, komuniści czy naziści. Wolność nie wyrasta z organizacji społecznej, konstytucji czy partii. Wolność wyrasta z ludzkiej duszy.

 

 

W poprzednich publikacjach w cyklu #BliżejSłowa przemieszczałem się po  „Historii i Teraźniejszości” prof. Wojciecha Roszkowskiego; po panoramie dziejów zawartej w „Polska i Rosja” prof. Andrzeja Nowaka, do której rodzajem aneksu stała książka „Herbert nieznany. Rozmowy”. Później balansowałem pomiędzy „Cyber kontra real” prof. Andrzeja Zybertowicza, by następnie w lekturze rozmów Bronisława Wildsteina z lat 90. zebranych pod wspólnym tytułem „Profile wieku”, podkreślić potrzebę rozumienia wolności. Tym razem na kartach książki „Komunizm i sumienie Zachodu” widzę jak w 1945 roku arcybiskup Fulton John Sheen wolność perfekcyjnie prześwietlił promieniowaniem duchowości i jak bardzo obraz ten jest aktualny w 2022 roku.

  • Obecnie nie jesteśmy świadkami upadku Kościoła, lecz śmierci egocentrycznej cywilizacji, która pragnęła zwycięstwa egoizmu, a przeciwstawne siły próbowała równoważyć tolerancją rozumianą jako zobojętnienie na prawdę lub odwoływaniem się do narzucanej z zewnątrz organizacji mającej zrekompensować utratę osobistych cnót i sił życiowych. Wiara odrodzi się z tyranii, w której ludzie chodzą w pochodach, przekonani o swojej oryginalności, i ze śmierci, w której Kościół doświadcza cierpienia. Nowe pokolenie zrozumie, że zadaniem Kościoła w tym świecie nie jest poprawianie ludzkiej natury, lecz jej odkupienie – nie poprawa ludzi, lecz ich zbawienie. Jesteśmy zatem świadkami śmierci jednej z epok w dziejach cywilizacji, lecz nie obserwujemy śmierci Tego, który jest Panem Wszechświata.

 

 

Krzysztof Kotowicz
  • Abp Fulton J. Sheen, Komunizm i sumienie Zachodu, Wydawnictwo Esprit,  Kraków 2022
Tagi: Bliżej SłowaBliżejKulturyKościółkulturamediapolitykarodzinaspołeczeństwo
Poprzedni wpis

“Dobry wieczór we Wrocławiu”! Neonowy Pan już od 60 lat wita podróżnych w stolicy Dolnego Śląska

Następny wpis

Ukraińskie przysmaki, ale nie tylko. Nowy market otwarty w DH Kameleon

Następny wpis
Ukraińskie przysmaki, ale nie tylko. Nowy market otwarty w DH Kameleon

Ukraińskie przysmaki, ale nie tylko. Nowy market otwarty w DH Kameleon

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Najnowsze
  • Komentowane
  • Popularne
Blisko Wrocławia: Znaleziono zwłoki. Czy to zaginiony 84-letni niemiecki turysta?

PILNE: Zabiła siebie i 3-letniego synka pod Śnieżką – pierwsze ustalenia tragedii w Karkonoszach

3 stycznia 2023
Nowa droga z Wrocławia do Czech! Otwarcie jeszcze w tym roku [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Nowa droga z Wrocławia do Czech! Otwarcie jeszcze w tym roku [ZOBACZ ZDJĘCIA]

11 stycznia 2023
Tej zimy nie zobaczymy już sławetnej łuny nad szklarnią w Siechnicach? [CO SIĘ Z NIĄ STAŁO?]

Tej zimy nie zobaczymy już sławetnej łuny nad szklarnią w Siechnicach? [CO SIĘ Z NIĄ STAŁO?]

7 listopada 2022
Znaleziono ją martwą w samochodzie… Nowe informacje na temat zmarłej pielęgniarki z Wrocławia Wioletty Król [SZCZEGÓŁY]

Poszukiwana wrocławska pielęgniarka Wioletta Król nie żyje. Jej ciało zostało odnalezione

13 listopada 2022
Lokatorzy TBS Wrocław oburzeni! Zapłacą więcej nie tylko za czynsz

Lokatorzy TBS Wrocław oburzeni! Zapłacą więcej nie tylko za czynsz

120
TBS Wrocław serwuje podwyżki, ale nadal sponsoruje koszykarski Śląsk. Mieszkańcy oburzeni

TBS Wrocław serwuje podwyżki, ale nadal sponsoruje koszykarski Śląsk. Mieszkańcy oburzeni

91
Mieszkańcy TBS nie mają lekko! Czynsz poszedł w górę, a spółka przeznaczyła ponad pół miliona na nagrody

Mieszkańcy TBS nie mają lekko! Czynsz poszedł w górę, a spółka przeznaczyła ponad pół miliona na nagrody

90
Mieszkańcy TBS Wrocław wychodzą na ulice! Spółka przeznacza miliony na promocję i podnosi czynsz?

Mieszkańcy TBS Wrocław wychodzą na ulice! Spółka przeznacza miliony na promocję i podnosi czynsz?

68
WROCŁAW: Złamał się…przegubowy autobus MPK. Utrudnienia na Sępolnie!

WROCŁAW: Złamał się…przegubowy autobus MPK. Utrudnienia na Sępolnie!

3 lutego 2023
Wypadek na A4 pod Wrocławiem. Spore utrudnienia w ruchu

Wypadek na A4 pod Wrocławiem. Spore utrudnienia w ruchu

3 lutego 2023
[ZOBACZ WIDEO] Choć deszcz i wiatr bardzo starały się popsuć zabawę, piłkarz zadbali o dostatek emocji. Miedź Legnica po bardzo emocjonującym meczu zremisowała 2:2 z mistrzem Polski Lechem Poznań. To czwarte spotkanie “Miedzianki” z rzędu bez porażki.

Miedź Legnica – Lech Poznań 2:2 [ZOBACZ NASZE KULISY WIDEO] #FAKTYSPORTOWE

2 lutego 2023
Mosty Pomorskie są, ale przejścia dla pieszych to już co innego

Mosty Pomorskie są, ale przejścia dla pieszych to już co innego

2 lutego 2023

Ostatnie aktualności

WROCŁAW: Złamał się…przegubowy autobus MPK. Utrudnienia na Sępolnie!
Komunikacja

WROCŁAW: Złamał się…przegubowy autobus MPK. Utrudnienia na Sępolnie!

3 lutego 2023
Wypadek na A4 pod Wrocławiem. Spore utrudnienia w ruchu
Sport

Wypadek na A4 pod Wrocławiem. Spore utrudnienia w ruchu

3 lutego 2023
[ZOBACZ WIDEO] Choć deszcz i wiatr bardzo starały się popsuć zabawę, piłkarz zadbali o dostatek emocji. Miedź Legnica po bardzo emocjonującym meczu zremisowała 2:2 z mistrzem Polski Lechem Poznań. To czwarte spotkanie “Miedzianki” z rzędu bez porażki.
Sport

Miedź Legnica – Lech Poznań 2:2 [ZOBACZ NASZE KULISY WIDEO] #FAKTYSPORTOWE

2 lutego 2023
Mosty Pomorskie są, ale przejścia dla pieszych to już co innego
Wiadomości

Mosty Pomorskie są, ale przejścia dla pieszych to już co innego

2 lutego 2023
Zakaz kupowania energetyków dla niepełnoletnich. Nowy pomysł rządzących
Wiadomości

Zakaz kupowania energetyków dla niepełnoletnich. Nowy pomysł rządzących

2 lutego 2023
Brak wody i ogrzewania na Leśnicy. “Mieszkamy w igloo czy TBS-ie?” pytają mieszkańcy
Wiadomości

Brak wody i ogrzewania na Leśnicy. “Mieszkamy w igloo czy TBS-ie?” pytają mieszkańcy

2 lutego 2023

WrocławskieFakty.pl - wiarygodne informacje z Wrocławia i regionu. Sprawdzone fakty i opinie.

Social Media

Polityka prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski
Zastępca redaktora naczelnego: Filip Macuda

Kategorie

  • Biznes
  • Blisko Wrocławia
  • Długołęka
  • Dolny Śląsk
  • Dzieje się
  • Edukacja
  • Felieton
  • Handel
  • Inne
  • Komunikacja
  • Kultura
  • Na sygnale
  • Oświadczenie
  • Polityka
  • Rozkład Jazdy
  • Sport
  • Syców
  • Ważne
  • Wiadomości
  • Wideo/Galerie
  • Wrocław
  • Wywiad

Ostatnie aktualności

WROCŁAW: Złamał się…przegubowy autobus MPK. Utrudnienia na Sępolnie!

WROCŁAW: Złamał się…przegubowy autobus MPK. Utrudnienia na Sępolnie!

3 lutego 2023
Wypadek na A4 pod Wrocławiem. Spore utrudnienia w ruchu

Wypadek na A4 pod Wrocławiem. Spore utrudnienia w ruchu

3 lutego 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
    • Wrocław
    • Dolny Śląsk
  • Polityka
  • Na sygnale
  • Wrocławskie Fakty TV
  • Sport
  • Kultura
  • Biznes
  • Edukacja
  • Handel

© 2022 WroclawskieFakty.pl

Drogi użytkowniku
Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://wroclawskiefakty.pl/polityka-prywatnosci)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
SAVE & ACCEPT