Uruchamiane są kolejne formy wsparcia dla szpitali i domów pomocy społecznej na Dolnym Śląsku. Zarówno administracja rządowa, jak i samorządowa na szczeblu wojewódzkim podejmuje działania wspierające instytucje, którymi najczęściej zarządzają powiaty.
- Pomoc idzie za pośrednictwem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w formie rzeczowej. Do wszystkich domów pomocy społecznej na terenie województwa dolnośląskiego już trafiły środki ochrony osobistej.
Działania podjęte przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Polityki Społecznej rozdysponowano prawie 32 tysiące maseczek, ponad 40 tysięcy rękawiczek ochronnych. Było to możliwe dzięki rządowym transportom skierowanym na Dolny Śląsk i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony pracowników przed możliwym zakażeniem. Dodatkowo Fundacja KGHM Polska Miedź w Lubinie za pośrednictwem wojewody dolnośląskiego przekazała w postaci darowizny dla domów pomocy społecznej 1580 litrów środka dezynfekującego. Dystrybucję realizowała organizacja CARITAS Archidiecezji Wrocławskiej.
Wsparcie otrzymały Domy Pomocy Społecznej w: Bolesławcu, Bielawie, Głogowie, Wronińcu, Jaworze, Jeleniej Górze, Miłkowie, Janowicach Wielkich, Szklarskiej Porębie, Sosnówce, Kowarach, Szarocinie, Nowej Rudzie, Podzamku, Ludwikowicach, Jugowie, Bystrzycy Kłodzkiej, Ścinawie Dolnej, Legnicy, Brenniku, Lubinie, Mirsku, Nielestnie, Krośnicach, Miliczu, Oleśnicy, Dobroszycach, Oławie, Malczycach, Jaskulinie, Świebodzicach, Obornikach Śląskich, Wałbrzychu, Wrocławiu, Kątach Wrocławskich, Bardzie, Ziębicach, Ząbkowicach Śląskich, Henrykowie, Zgorzelcu oraz Opolnie-Zdroju.
- Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego skierował pomoc finansową w związku z epidemią koronawirusa do 25 powiatowych szpitali i 64 domów pomocy społecznej na Dolnym Śląsku.
Systematycznie poszerzamy zakres pomocy na walkę z epidemią. Najważniejsza jest ochrona zdrowia i życia mieszkańców Dolnego Śląska. Tym razem wspieramy jednostki niepodlegające bezpośrednio samorządowi województwa, czyli szpitale powiatowe i domy pomocy społecznej – poinformował marszałek Cezary Przybylski.
Źródłem wsparcia są w większości fundusze unijne, a pozwoli ono na zakup m.in. środków ochrony indywidualnej i sprzętu niezbędnego do walki z epidemią. Każdy ze szpitali otrzyma około 140 tysięcy złotych, co w sumie daje kwotę 3,5 miliona złotych. W przypadku domów pomocy społecznej przyjęto przelicznik 629 złotych na każdą osobę będącą pod opieką danego DPS-u, czyli w sumie 3,9 miliona złotych.
Ponadto w marcu br. samorząd województwa uruchomił Dolnośląski Pakiet Wsparcia dla Ochrony Zdrowia, w ramach którego ponad 42 mln zł trafiło do szpitali „frontowych” oraz pogotowi ratunkowych, w tym również do szpitala zakaźnego w Bolesławcu, który otrzymał 5,5 miliona złotych. Dodatkowo z budżetu województwa dofinansowanie wysokości 1,7 mln złotych otrzymał szpital w Jeleniej Górze.
W czasie epidemii uwaga wszystkich koncentruje się głównie na szpitalach zakaźnych. To oczywiście niezwykle ważne. Jednak wsparcie potrzebne jest w całym systemie ochrony zdrowia. Dlatego zdecydowaliśmy o wsparciu mniejszych, lokalnych szpitali, działających na terenie gmin i powiatów. Wsparcie dla DPS-ów jest zgodne z rekomendacją Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Przykłady płynące z Włoch czy Hiszpanii wskazują, że są to niezwykle wrażliwe miejsca, narażone na atak koronawirusa. Trzeba je chronić, a my przyłączamy się do działania na ich rzecz – dodał wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.