15 listopada 1945 r. w powojennym Wrocławiu zainaugurowała działalność pierwsza polska uczelnia wyższa. Od dzisiaj do niedzieli w serwisach internetowych Uniwersytetu Wrocławskiego dostępnych jest wiele interesujących materiałów, które są formą świętowania 75-lecia.

Jak co roku tego dnia obchodzimy święto nauki wrocławskiej. W tym roku obchody są skromniejsze niż zazwyczaj, w większej części zdalne. Nie znaczy to jednak, że zupełnie rezygnujemy ze świętowania – pisze rzeczniczka Uniwersytetu Wrocławskiego dr Katarzyna Uczkiewicz. W weekend 13 –15 listopada na uniwersyteckiej stronie internetowej obecny będzie specjalny „urodzinowy” pasek. Jak informuje rzeczniczka: W świętowanie naszych urodzin chcemy włączyć wszystkich wrocławian. W piątek 13 listopada na fasadach budynków uniwersyteckich w całym mieście zawisną niebieskie flagi Uniwersytetu Wrocławskiego. W ten sposób chcemy pokazać mieszkańcom, że Uniwersytet Wrocławski jest obecny w każdej dzielnicy, jest uczestnikiem codziennego życia Wrocławia.

W nim m.in. wspomnienie o Uniwersytecie w roku 1945, w którym na retro-mapie zaznaczono 10 punktów w mieście, gdzie rozegrały się ważne wydarzenia pierwszych miesięcy polskiego Uniwersytetu. W 10 filmikach opowie o nich Kamilla Jasińska z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”- Centrum Historii Zajezdnia, autorka książki „W ogniu i w gruzach. Uniwersytet Wrocławski w latach 1945-1946. Inne spojrzenie”.

Okolicznościowe przemówienie do członków i przyjaciół wspólnoty uniwersyteckiej przekazał – poprzez siećrektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysław Wiszewski. W tekście tym czytamy m.in.: Zaczynając dzieje polskiego Uniwersytetu Wrocławskiego nasi ojcowie – założyciele pragnęli pokoju i odbudowy społeczeństwa sprawiedliwego, wzrastającego na fundamencie równego dostępu do dóbr kultury i wiedzy. Dziś wiemy, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy działamy razem, jako część wielkiej wspólnoty ludzkości. W szczególności, gdy wnosimy twórczy wkład w rozwój kultury i cywilizacji Europy, gdy jako miejsce intelektualnych spotkań różnych tradycji i badaczy z całego świata włączamy Polskę w wielki nurt światowej Akademii.

FOTO I GRAFIKA: Uniwersytet Wrocławski – Facebook

Zmiany nazw ulic i odbieranie wyróżnień – wojna ideologiczna czy walka z symbolami?

Poprzedni artykuł

Po meczu z Górnikiem powodów do optymizmu jest jak na lekarstwo – co będzie w kolejnych meczach?

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.