Mariola Jarocka w swojej książce pt. „Skarby wrocławskich ulic, placów i świątyń” snuje interesującą narrację o wybranych i naprawdę interesujących cząstkach historycznej i architektonicznej mozaiki Wrocławia. To nowe i interesujące przedsięwzięcie sygnalizowaliśmy w naszym portalu.  Tym razem zapraszamy do lektury zwiastuna pierwszego rozdziału publikacji. Tematem tego fragmentu książki Marioli Jarockiej jest wrocławski Ratusz.

Wygląd wrocławskiego Ratusza jest dość szczególny, a każda z jego stron ma inną postać. Zachodnia ściana jest najskromniejszą częścią, posiadającą wykusz, dwa schodkowe, ozdobione sterczynami, szczyty oraz jeden kamienny portal, do którego prowadzą schody o pięknej i skromnej formie.

Brak na niej fresków, bogatych dekoracji rzeźbiarskich, gzymsów, tak charakterystycznych dla południowej czy – najbardziej znanej – wschodniej elewacji. Brak ów w pełni kompensuje wieża, wysoka na 66 metrów, dumnie wznosząca się nad Rynkiem. Jej renesansowe zwieńczenie oraz latarnię widać z daleka, choć nie dominuje ona nad tą częścią miasta tak, jak, znacznie przecież ją przewyższająca, wieża elżbietańskiej fary, znajdująca się niedaleko.

CAŁY TEKST ZNAJDZIESZ KLIKAJĄC TUTAJ

„Cyganeria” – la vie la boheme – via streaming

Poprzedni artykuł

Nawet jak wszystkiego nie zobaczysz to i tak poczujesz niezwykłość tego miejsca – Ostrów Tumski nocą zachwyca [FOTO]

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.