Wieża ciśnień Borek zlokalizowana przy al. Wiśniowej wybudowana została w latach 1904-1905 według projektu Karla Klimma. Została udostępniona zwiedzającym w 1906 roku. Odwiedzającym mogli zobaczyć panoramę miasta za opłatą, która wynosiła 10 fenigów. Galeryjka widokowa, z której można było niegdyś oglądać panoramę miasta, a także odległą o trzydzieści kilometrów Ślężę a nawet – o sto kilometrów – Karkonosze, znajdowała się na 42 metrach wysokości. Wysokość całkowita budowli to 62 metry.
Od 1908 personel wieży wciągał na jej szczycie czerwoną flagę w dniach, kiedy warunki atmosferyczne zapewniały dobrą widoczność. To wtedy z galeryjki widokowej odwiedzający mogli podziwiać oddalone o sto kilometrów Karkonosze.
W czasie oblężenia Festung Breslau w 1945, wieża odgrywała rolę punktu obserwacyjnego do kierowania ogniem. Od II wojny światowej do lat 90. nie była konserwowana. Nie wykorzystywano już także walorów turystycznych budowli, choć zbiorniki wykorzystywano jeszcze do połowy lat 80. w systemie wodociągów miejskich.
Pod koniec lat 90. wieża została wykupiona przez Stephan Elektronik Investment. Na podstawie projektu Wacława Bieniasza-Nicholsona przekształcono ją w kompleks restauracji o nazwie „Wieża Ciśnień”.
Wieża została wpisana do rejestru zabytków dnia 19 października 1978 roku. Obecnie wieża jest zamknięta dla zwiedzających.