Najwyższy szczyt Masywu Ślęży i Przedgórza Sudeckiego, czyli popularna góra Ślęża nazywana też Sobótką to dla wielu wrocławian sąsiad do porannej kawy widziany z okna.
W niedzielne popołudnie też ją widać i można się jeszcze tam wybrać choćby i dzisiaj, korzystając z pięknej aury końca lata… Mimo, że znajduje się 30 km od Wrocławia. Wznosi się na wysokość 717,5 m n.p.m. Może wydawać się to wartość niewielka, ale wysokość względna samej góry to 500 m. Zatem można się zmęczyć zdobywając ten szczyt.
Badania wskazują, że pierwsza działalność człowieka mogła mieć miejsce w okolicach Ślęży już 40 000 – 8 000 lat p.n.e. Na szczycie sprawowano obrzędy religijne. Pierwszą tego typu działalność datuje się na 1300 lat p.n.e. To, co pozostało na miejscu do dzisiaj, czyli: kamienne kręgi, rzeźby, posąg niedźwiedzia wskazuje, że masyw był obiektem zainteresowania Celtów. Górze towarzyszą legendy, bo i budzi ona do życia wyobraźnię. Niegdyś przyciągała ona celtyckich kapłanów, a dzisiaj turystów, ale i radiestetów czy ufologów. W XI wieku góra słynęła z obchodów pogańskich. Obchodzone było na niej święto Kupały. Święto radości i pojednania, którego centralnym punktem było palenie ogniska zwanego Sobótką.
Współcześnie mamy tu rozległy obszar Ślężańskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w 1988 r. (w 1994 r. poszerzonego). Obok cennych przyrodniczo i krajobrazowo atrakcji są też unikalne obiekty urbanistyczne z długą historią, w tym budowle sakralne i dworskie otoczone parkami. Architekturze, parkom lub innym strukturom krajobrazowym towarzyszą przydrożne kapliczki słupowe, krzyże misyjne, pogańskie kamienne rzeźby lub średniowieczne krzyże pokutne. Połączenie tych wszystkich elementów w jedną całość daje w konsekwencji obszar o niepowtarzalnym uroku, gdzie przenikają się one i uzupełniają wzajemnie – czytamy w jednym z przewodników.
Jednym z takich miejsc, do którego niektórzy jeżdżą lub pielgrzymują jest Kaplica Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. została zaprojektowana na siedmiokącie foremnym, wykonana z drewna świerkowego, na podmurówce granitowej. Bardzo oryginalna i bogata więźba dachowa w kształcie gwiazdy siedmioramiennej oraz sklepienie nawiązują do siedmiu darów Ducha Świętego. Wystrój Kaplicy nawiązuje do wierzeń naszych słowiańskich przodków. Ołtarz tego oryginalnego architektonicznie sanktuarium podtrzymywany jest przez dwa kultowe niedźwiedzie wykonane z miejscowego granitu i nawiązuje do kultu żyjących tu plemion pogańskich, jako symbol siły i potęgi Boga. Warto zwrócić uwagę na witraże, które zdobią wizerunki roślin chronionych z pobliskiego rezerwatu „Łąka Sulistrowicka”. Na zewnątrz przed kościołem – marmurowana figurka Matki Bożej Dobrej Rady Wędrującej. Wierni mogą tu przybyć na Mszę św. w niedziele i święta o godz. 12:00 i 19:00, a w sobotę o godz. 19:00.
Ze szczytu samej Ślęży rozpościera się piękny widok na panoramę okolicy, jaką jest Nizina Śląska i Sudety. Warto mieć na uwadze, że temperatura w tym miejscu będzie o kilka stopni wyższa, niż na dole. Na szczyt góry wiodą trzy szlaki: żółty i niebieski – z Przełęczy Tąpadła oraz czerwony – z Sobótki.
A zatem – zobaczmy Wrocław na horyzoncie – ze Ślęży…
Dariusz Nowakowski