Wirtualne warsztaty dla seniorów i seniorek ze Stabłowic, hybrydowe spotkania i zajęcia dla dzieci z Jagodna, a może późnowiosenne osiedlowe koncerty na Wojnowie?

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw, do którego każdy wrocławianin i wrocławianka może zgłosić swoje propozycje działań z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym, które realizowane będą na terenie Wrocławia. W 2020 roku wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami miasta udało się zrealizować aż 117 projektów!

Od 1 lutego Strefa Kultury Wrocław i Fundacja Umbrella czekają na pomysły mieszkańców i mieszkanek Wrocławia w pierwszym w 2021 roku naborze do Mikrograntów! Na realizację ponad stu projektów przeznaczonych zostanie w tym roku ponad pół miliona złotych.

Miniony rok przećwiczył nas w działaniu w każdych warunkach – „na żywo”, online czy „hybrydowo”. Wiemy, że dla wrocławian i wrocławianek nie ma takiej trudności, której wspólnymi siłami nie jesteśmy w stanie przy organizacji lokalnej inicjatywy pokonać. Dlatego z niecierpliwością czekamy na nowe pomysły! – mówi koordynatorka programu ze Strefy Kultury Wrocław Anna Bieliz.

Pandemia nie wpłynęła na tegoroczne plany związane z realizacją programu. Tradycyjnie odbędą się trzy nabory (1–15 lutego, 1–15 maja i 1–15 września), w których ponownie będzie można zgłosić pomysły w trzech ścieżkach: dla osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla grup młodzieżowych.

  • Mikrogranty dla osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych to ścieżka skierowana do pełnoletnich mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, którzy często dopiero stawiają pierwsze kroki w działaniach projektowych na rzecz swojej najbliższej okolicy. Podobnie jak w zeszłym roku, także i w tym zrealizowanych zostanie 40 propozycji na lokalne działania. Wybrane projekty z czterech obszarów (Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Śródmieście) otrzymają wsparcie finansowe (5 tys. zł brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, promocyjnych i logistycznych.
  • Z kolei projekty wybrane w Mikrograntach NGO zostaną dofinansowane kwotami od 5 do 10 tys. zł brutto i również otrzymają wsparcie w kwestiach administracyjnych czy promocyjnych. Do udziału, obok organizacji pozarządowych działających do 5 lat, zaproszone są także te starsze, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tys. zł brutto. W tej ścieżce planowana jest realizacja ponad 30 inicjatyw w ciągu całego roku.

Zbliżający się nabór jest także szansą dla najmłodszych realizatorek i realizatorów, którzy zadebiutować mogą dzięki Mikrograntom młodzieżowym. Pomysły zgłaszane przez grupy osób w wieku od 13 do 21 lat otrzymają wsparcie do tysiąca złotych brutto, co z pewnością pozwoli na postawienie pierwszych kroków w realizowaniu inicjatyw skierowanych nie tylko do osób z tej samej grupy wiekowej, lecz także dzieci, dorosłych i seniorów. W tej ścieżce zrealizowanych zostanie do 50 pomysłów. Dzięki współpracy z Wydziałem Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia dodatkowe punkty we wszystkich naborach zdobyć mogą działania realizowane na terenie i w miejscach powstałych w ramach zakończonych inwestycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów potrwa od 1 do 15 lutego. Swoje propozycje przesyłać będzie można przez specjalne formularze zgłoszeniowe, które przez dwa tygodnie dostępne będą na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty. Wybrane przez komisje inicjatywy poznamy 12 marca.

Jakie projekty można zgłaszać i jak, w obecnej sytuacji, je planować? Wszystko zależy od zaproponowanego typu działań i aktualnej sytuacji epidemicznej. Pomysły, które mogą pomóc wypełnić wrocławianom i wrocławiankom mniej aktywny czas w mieście poprzez działania „zdalne”, online czy hybrydowe, będą mogły rozpocząć się już pod koniec marca.Bezpośrednie spotkania, za którymi wszyscy tęsknimywarsztaty, spacery, pokazy czy innego rodzaju aktywności „twarzą w twarz”, realizować będziemy najwcześniej w maju lub czerwcu. Jednak czas na zorganizowanie projektu macie do końca sierpnia, więc na pewno zdążymy wspólnie działać w mieście! – tłumaczy Anna Bieliz.

Podobnie jak w zeszłym roku, działania odbywać się będą zgodnie z aktualnymi zaleceniami sanitarnymi. W przygotowaniach można oczywiście liczyć na wsparcie organizatorów, którzy pomogą przygotować regulaminy i zadbać o bezpieczeństwo oraz komfort uczestników i uczestniczek. Wszelkie pytania lub wątpliwości, można rozwiać biorąc udział w spotkaniach informacyjnych, na których przedstawione zostaną szczegółowe zasady i terminy związane z realizacją swojego pomysłu. Spotkania po raz kolejny odbędą się w sieci i transmitowane zostaną na facebookowym profilu Mikrograntów. Spotkanie ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych odbędzie się 26 stycznia o godz. 17:30, Mikrogranty młodzieżowe zostaną omówione 27 stycznia, a kolejnego dnia, 28 stycznia, zaplanowano transmisję spotkania o Mikrograntach NGO.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programem będą mogły wziąć też udział w specjalnych warsztatach i szkoleniach dedykowanych każdej ze ścieżek. Zajęcia online dla przedstawicieli organizacji pozarządowych odbędą się 1 i 2 lutego, dla osób fizycznych i grup nieformalnych 2 lutego, a warsztaty dla młodzieży zaplanowano na 3 lutego. Projekty skonsultować będzie można także w trakcie trwania naboru mailowo oraz telefonicznie.

Wszystkie szczegóły, terminy konsultacji oraz dokumenty niezbędne do przygotowania się do lutowego naboru (regulaminy, wzory wniosków, materiały pomocnicze) można znaleźć na stronach ścieżek:

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych:

www.strefakultury.pl/Mikrogranty | kontakt: mikrogranty@strefakultury.pl

Mikrogranty NGO:

www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntyngo | kontakt: mikrograntyngo@sektor3.wroclaw.pl

Mikrogranty młodzieżowe:

www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntymlodziezowe Kontakt:mikrograntymlodziezowe@sektor3.wroclaw.pl

Więcej informacji:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.facebook.com/mikrogranty

Zdolny Dolnoślązak – amerykański sukces Huberta Hurkacza

Poprzedni artykuł

„Jak jest zima…” – to nie może być ciepło

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.